CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 3:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nici eu nu cred ca Siclau e un lac chiar asa de usor si nu l-as considera usor inainte sa pescuiesc acolo.

Aparitia de lacuri cu alt profil decat cele existente ar putea deschide posibilitati noi. Din motive comerciale, pana acum singurele lacuri de succes au fost carpodromurile (las la o parte cazul Sarulesti, care n-a fost niciodata prea accesibil publicului din Romania). Vor avea succes si in continuare, nici nu incape discutie, dar pot avea succes si lacuri care nu sunt carpodromuri.

Recent, Horgesti a inregistrat o crestere notabila pe segmentul Catch & Release, fara sa fie propriu-zis un carpodrom si fara sa aiba un public numeros in zona. Bazinul 8, cu o densitate mare de crap, dar fara sa fie carpodrom, e alt lac cu potential, acolo principalul impediment e distanta greu de parcurs. Despre Siclau nu am informatii (decat informatia ca nu e atat de usor pe cat s-ar crede), dar in orice caz e un lac remarcabil prin pestii pe care ii are – cei mai mari din tara la ora actuala.

Cred ca evolutia acestor lacuri diversifica piata, iar publicul pentru ele ar trebui sa fie din ce in ce mai numeros, daca sunt bine administrate si daca trofeele lor continua sa creasca.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 6:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Comparati ce va doreati in materie de pescuit la crap, la nivel de lacuri si pesti, acum cinci ani cu ceea ce va doriti acum.


Vlad, hai sa-ti spun ce era acum 5 ani:
Un Sarulesti fabulos la care se potrivea exemplul lui George Buhnici testand BMW serie6: cumparati-va masina pe care v-o permiteti si la asta doar visati.
Era Darvariul, cu o medie de 10 kg la concursuri. Astazi nu mai e nimic.
Era Hobaia, acum nu mai e nimic.
Era Perisul, astazi nu mai exista.
Parca si Tancabestiul arata altfel, adica mai bine.

Parerea mea e ca linia lacurilor nu a urmat un curs ascendent, din contra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 7:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Stiu ce era acum cinci ani in materie de lacuri, dar nu asta era sensul intrebarii mele.

Ma refeream la tipul de lac pe care voiam sa pescuim in urma cu cinci ani si la tipul de lac pe care vrem sa pescuim acum, cu experienta acumulata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@ Adrian Botin

De ce spui ca Perisul astazi nu mai exista, ce vrei sa spui cu asta? eu stiu ca are cativa pesti frumosi ... Nu am pescuit inca pe Peris, impresia mea despre el este ca intr-adevar nu mai are densitatea de crap de alta data, in schimb are mai multe piese mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 7:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Razvan Chirita scrie:
@ Adrian Botin

De ce spui ca Perisul astazi nu mai exista, ce vrei sa spui cu asta? eu stiu ca are cativa pesti frumosi ... Nu am pescuit inca pe Peris, impresia mea despre el este ca intr-adevar nu mai are densitatea de crap de alta data, in schimb are mai multe piese mari.


Din informatiile mele, pestii din Peris au fost vanduti. Am aceasta informatie din mai multe surse. Asta e, din pacate. Mi-ar placea sa nu fie adevarat ceea ce spun. Ramane de vazut. Si de confirmat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 10:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Adrian Botin

Si cand i-a vandut, asta toamna ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 9:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu nu stiu daca lacurile mici de acest tip sunt de succes pentru pescarii romani.
Nu prea se sta la coada pentru rezervari, sincer si eu nu am rabdare de a pescui pe un lac mic mai mult de una sau doua partide, am incercat pe Nagykallo, Mobby Dick...multe altele.
Eu cred ca un lac si un pescuit la crap trebuie sa insemne in primul rand o evadare in natura, un prilej de a te bucura de aer liber, sa savurezi un peisaj, nu neaparat alergatul dupa o captura cat mai mare.
Un stand de pescuit trebuie sa iti poata oferi in primul rand intimitate pentru a te putea bucura de cele de mai sus.
Un over 20 prin lacuri de acest tip a devenit o banalitate.
Dar pana la urma e o chestie de gusturi, eu mai repede as alege o competitie decat pescuitul pe o locatie mica, mi se pare mai provocator.
As merge putin mai departe si as afirma ca lipsa lacurilor de tipul de mai sus au promovat competitiile in romania, pescarii au simtit nevoia de provocari si aici au gasit o ocazie, repet, in lipsa de altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 10:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu cred ca lipsa lacurilor de genul Moorland a dus la stimularea concursurilor in Romania. Lacurile respective nu puteau exista acum 10-12 ani cand au inceput concursurile, pentru ca nu ar fi avut public. Genul asta de lacuri apare si se dezvolta pe o piata matura (sau in curs de maturizare), nu pe una incipienta. Pietele tinere au nevoie de carpodromuri.

In Romania, atractia pentru concursuri e un specific national, poate si pentru ca la noi cultura crapista s-a format simultan cu dezvoltarea concursurilor, oarecum de la revelarea Sarulestiului ca lac cu cei mai mari crapi din lume si prima “Cupa Mondiala” tinuta pe Sarulesti la sfarsitul anilor 90. Concursurile au fost aici de la inceputul “boom”-ului crapist, s-au hranit din el si l-au alimentat cu efervescenta lor, multi au devenit pescari de crap prin concursuri, multi au vazut in concursuri o rampa de lansare si le-au sustinut. Banii care au intrat (si iesit) din concursuri au contat enorm si ei.

Faptul ca alte tari au un apetit pentru concursuri mult mai mic (cum e Anglia) se poate explica, macar ca ipoteza, prin faptul ca acolo aparitia concursurilor a venit tarziu, dupa decenii de pescuit pe cu totul alte coordonate. Concursurile apar in Anglia foarte timid, dupa 1990, si cad pe un cu totul un alt tip de cultura crapista decat exista in Romania anului 2000. O cultura mult mai diversificata si mai complexa, de fapt o colectie de subculturi, fiecare cu mitologia si valorile ei – una a crapilor mari, una a crapilor-tinta, una a lacurilor dificile, una a explorarii lacurilor necunoscute, una a aventurilor pe ape europene etc.

Acum, dupa vreo 15 ani de fenomen crapist, gusturile publicului din Romania mi se par mai diverse si cred ca lacuri cu peste mare si foarte mare, care nu sunt carpodromuri, sunt lacuri care dau peste mai greu, pot avea clientii lor daca reusesc sa cumuleze o serie de elemente-cheie: capturi, confort, facilitati, peisaje, preturi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 10:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Am gasit aici: http://albuflorin.ro/, niste articole interesante din care am putea intelege multe lucruri.
Vlad, Albu Florin a facut/face parte din echipa ta de filmare? Doar din curiozitate te intreb, multumesc anticipat.


Ultima oară modificat de kepsa pe Sâm Dec 07, 2013 11:25 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 10:51 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:

pot avea clientii lor daca reusesc sa cumuleze o serie de elemente-cheie: capturi, confort, facilitati, peisaje, preturi.


Pai aceste elemente nu pot coexista pe un lac mic, efectiv e o contradictie intre termeni.
Cum poti avea confort si preturi mici pe un lac unde intra putine standuri?
Raman la parerea ca nu au viitor astfel de lacuri, e nevoie de lacuri mari, din fericire avem destule dar din pacate toate depopulate si prost administrate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 74 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: