CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 11:10 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Cum poti avea confort si preturi mici pe un lac unde intra putine standuri?


Nu e nicio contradictie in termeni. Anglia e plina de lacuri mici confortabile. Ceea ce conteaza e modul de amenajare. In plus, nu toate lacurile de genul asta sunt minuscule, unele pot avea 20-30 de hectare. In Romania, par mici, dar exista spatiu suficient pe un asemenea lac pentru a pescui confortabil.

Legat de preturi, n-am spus ca trebuie sa fie mici. Trebuie sa fie proportionale cu oferta lacului si cu realitatea din piata. Moorland nu are preturi mici, saptamana de pescuit costa aproape 600 de euro, dar nu duce lipsa de clienti, pentru ca pe piata lui pretul e acceptabil raportat la ceea ce ofera.

alin pitters scrie:
Raman la parerea ca nu au viitor astfel de lacuri, e nevoie de lacuri mari, din fericire avem destule dar din pacate toate depopulate si prost administrate.


Crapii cei mai mari din Europa sunt pe lacuri mici sau medii. Cele mai profitabile lacuri din Europa pentru pescuitul la crap in sistem Catch & Release sunt lacuri mici sau medii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 11:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
In mod cert asta e singura sansa a lacurilor mici: crapii capitali. Prin lacuri mici ma refer la genul acesta de 5-10 Ha.

Discutia o purtam de pe pozitii diferite.
Din punct de vedere a pescarilor aflati la inceput de drum si a celor ce au afaceri in acest domeniu aparitia de lacuri de acest gen este un castig clar: largesc piata, formeaza noi pescari...
Din punct de vedere a pescarilor care deja au ceva experienta lacurile de acest gen nu aduc mare lucru in plus, dupa o sesiune doua tot or sa vrea sa mearga undeva la un pescuit unde sa-si puna indemanarea la incercare, sau or sa migreze cum am spus spre competitii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 11:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
De ce ti se pare ca un lac mic nu-ti poate pune indemanarea la incercare? Nu vorbim aici de carpodromurile ca Nagykálló, pe care mi l-ai dat ca exemplu, vorbim de alt tip de lac. Daca lacul are crapi mari, o densitate mica sau medie de crap, foarte multa hrana naturala si o colectie de structuri, eventual pe adancimi diferite, cum se intampla pe balastiere, pestele nu e usor de prins.

Doua dintre lacurile cu recorduri mondiale la crap sunt exact pe acest profil - balastiera Le Paquiers des Graviers din Franta, care a dat cateva recorduri mondiale la crap oglinda, si balastiera secreta din Germania care a dat un record mondial de crap comun. Sunt lacuri relativ mici, dar cu un grad de dificultate suficient de mare incat sa nu se plictiseasca nimeni dupa o partida sau doua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 12:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Da, nu mi se par interesante fiindca cele pe care le cunosc si pe care am pescuit sunt sterpe, fara structuri, cel mai probabil exemplele date de tine mi-ar putea mentine interesul pentru o mai lunga perioada de timp.
Ca si paranteza abia astept un pescuit pe Varlaam, mi se pare extrem de interesant, dar asta nu intra in categoria la care fac referire, are totusi 17 ha si tot ce iti doresti.

Eu am invatat din experienta ca cel mai important in pescuitul crapului este localizarea, restul sunt amanunte. Locul te face pescar de cele mai multe ori. Pe 5-6 Ha este extrem de simplu si rapid sa rezolvi aceasta ecuatie, in rest ce iti mai ramane de facut?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 12:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu nu am inteles cred topicul asta.
Vlad, totdeauna ne-ai prezentat si o alta optiune inafara competitiilor la crap cand e vorba de provocari, pescuitul pe ape interesante dupa pesti mari, acum sa inteleg ca ne spui cat de minunat e sa pescuiesti pe un lac de 6 ha, fara structuri si cat de mult ar trebui sa ne dorim astfel de lacuri?
Toata lumea in acest topic huleste carpodroamele, spune ca isi doresc altceva dar saluta un lac de 6 ha cu pesti prestabiliti, golit anual, unde nu ai nevoie sa faci nici macar o minima selectie, ce trage la carlig e direct peste mare. Pai in comparatie cu acest lac un pescuit pe Moara Vlasiei mie imi pare o adevarata provocare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 3:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Eu nu am inteles cred topicul asta.


Asa mi se pare si mie, ca nu l-ai inteles.

alin pitters scrie:
Vlad, totdeauna ne-ai prezentat si o alta optiune inafara competitiilor la crap cand e vorba de provocari, pescuitul pe ape interesante dupa pesti mari, acum sa inteleg ca ne spui cat de minunat e sa pescuiesti pe un lac de 6 ha, fara structuri si cat de mult ar trebui sa ne dorim astfel de lacuri?


Nici vorba de asa ceva. Nu fac apologia lacului lui Keith Moors, care e oricum in afara ariei noastre de acoperire, dar am prezentat un model de busines diferit de ceea ce exista pana acum in Romania - lacuri care nu sunt carpodromuri si pe care pestii se fac mari in mod natural, nu sunt introdusi la dimensiuni deja mari si raman la nivelul la care au fost introdusi sau eventual scad.

Mie, modelul asta mi se pare interesant ca model, asta discut, nu structurile sau lipsa structurilor din lacul lui Keith Moors. Faptul ca un lac atat de neinteresant sub raportul configuratiei poate avea succes fara sa devina carpodrom mi se pare un subiect de discutie valabil.

alin pitters scrie:
Toata lumea in acest topic huleste carpodroamele.


Nu huleste nimeni carpodromurile, nu stiu de unde ai impresia asta. Intr-adevar, din discutie reiese ca unii isi doresc si altceva decat carpodromuri, dar asta e departe de a fi un atac la adresa lor. Carpodromurile sunt lacuri foarte utile si, daca ar fi sa formulez un regret in privinta lor, ar fi ca nu avem mai multe.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 3:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salut Alin, nu toata lumea "huleste" carpodroamele! Un lac de 6Ha sau 600ha poate sa fie la fel de bine carpodrom. Ce intelegi de fapt prin carpodrom? Si o piscina imensa poate fi carpodrom! Avem nevoie de ele si ne vom folosi de ele. Cred, daca nu te superi, ca ar fi mai bine sa citesti din nou articolul si sa ti seama de ce a spus Vlad:
"Am facut interviul pentru ca ma intereseaza modelul de business al unui asemenea lac"!!!
Deci trebuie plecat de aici! Ma rog pentru cine este interesat bineanteles.
P.S.: Daca te duci pe Floarea Popestiului care are 4,5ha prinzi crap intre 10 - 15 kg cu regularitate! De acolo se scoate tot pestele sub 5 kg. Este carpodrom, nu stiu! S-au organizat destule concursuri acolo. Unii spun ca-i un simplu lighean. Daca-i pui doua - trei insule si-l inconjori de plauri si copaci (deja are salcii) devine ceva mirific. Substratul este plat - regular cu un canal intre calugar si deversor, atat si nimic mai mult. Este un business in toata regula si acum este populat cu crapi din ce in ce mai mari, de ce oare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 3:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca mai e cineva care a inteles ca topicul asta e impotriva carpodromurilor, e gresit.

Carpodromurile bine administrate sunt afaceri profitabile, care sustin piata, de care toata lumea are nevoie si care exista in orice tara cu un pescuit la crap dezvoltat. Din cate stiu, lacul care detine la ora actuala recordul mondial la crap - Euro Aqua din Ungaria - e tot un carpodrom. Carpodromurile au publicul lor, dar problema pentru occidentali e ca, daca vrei sa faci un carpodrom cu crapi mari, te poate costa foarte mult. Daca faci un lac cu crapi medii care sa creasca la proportii mari, te costa mai putin. Dureaza mai mult, dar e o solutie.

In Romania, avand in vedere preturile mici ale pestelui mare, a fost posibil sa avem carpodromuri facute rapid si de mare succes. Foarte bine ca le avem. Sper sa fie din ce in ce mai multe si mai prospere. Dar daca pestele mare va fi tot mai scump sau daca n-o sa mai ai de unde sa-l cumperi sau daca o parte a publicului o sa vrea si altceva decat carpodromuri, atunci modelul de business prezentat de Keith Moors ar putea fi si el valabil, alaturi de carpodromuri. O piata matura, solida iti da optiuni cat mai diverse.

Despre asta as fi vrut sa fie vorba in acest topic, dupa cum am spus de la primul mesaj.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 6:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
kepsa scrie:
Vlad, Albu Florin a facut/face parte din echipa ta de filmare? Doar din curiozitate te intreb, multumesc anticipat.


Kepsa, acum am vazut intrebarea adaugata de tine in topic. Florin n-are nicio legatura cu filmele mele, nu-mi dau seama ce te-a facut sa intrebi asta (putem vorbi pe MP eventual, ca sa nu fim off topic aici), dar profit de ocazie sa spun ca e un tip de nota zece, pentru care am toata aprecierea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Keith Moors
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 8:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Si urmatorul nivel in pescuitul la crap banuiesc ca e asta:

Imagine

Descrierea e aici: http://www.nytimes.com/2009/05/27/sports/27fishing.html
taxa 8 dolari/ora, cica nu toate locurile sunt bune, populatia piscicola diversificata...foarte interesanta descrierea
Cazul nu e singular, in partea asiatica e plin de asemenea ,,sali de pescuit'' sau cum drac le poate zice.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 74 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: