CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Asadar locuiesc in apropierea unui lac vulcanic numit Lago di Albano,cunoscut si sub numele de Lago di Castel Gandolfo.Este un lac vulcanic cu un perimetru de circa 10 km si o adancime max.in jur de 170 m,lac pe care sau desfasurat in anul 1960 intrecerile de canotaj ale jocurilor olimpice de la Roma.Personal m-am ferit sa pescuiesc pe acest lac din mai multe motive,cel mai important fiind problema transportarii unei barci,dar si din cauza fostului regulament...regulament care din acest an s-a schimbat permitand pescuitul si pe timp de noapte,chestie aflata in proba pe o perioada de 2 ani.Din acest motiv m-am hotarat sa-mi complectez echipamentul cu articolele lipsa si in aceasta iarna sa declansez actiunea monstrul de Gandolfo.In acest lac sunt o groaza de exemplare de crapi si amuri uriasi ce depasesc 20 kg,dar care se prind cu foarte mare greutate din cauza suprafetei enormre a lacului,dar si a substratului care este plin de bolovani uriasi si tot felul de gropi.Deci m-am hotarat sa va cer ajutorul si colaborarea vostra,pentru ca in aceasta iarna sa (sper sa si reusesc )capturez un monstru over 20 de Gandolfo.Deci astept sfaturi dar mai ales secrete,pentru abordarea acestui lac si atingerii obiectivului propus.
Va multumesc anticipat si sper ca aceasta colaborare sa duca la reusita operatiunii! :evil:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 5:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Max, n-as vrea ca mesajul tau sa ramana fara raspuns, dar nu vad cum te-am putea “pilota” din Romania ca sa prinzi crap mare pe un lac din Italia. Mai ales pe timp de iarna, cand banuiesc ca e mai greu decat in restul sezonului. Iti putem spune generalitati, dar probabil ca le stii si tu si nu te vor ajuta prea mult.

Unul dintre cele mai interesante materiale pe care le-am publicat pe tema pescuitului de anduranta, pe lacuri mari (chiar in Italia) si dupa crapi capitali, e interviul dat de Luigi Litvinenco pe care il gasesti aici:

Prima parte - http://carponline.ro/interviuri/crapii- ... ri-1-88052
A doua parte - http://carponline.ro/interviuri/crapii- ... ri-2-88053

Exista unele recomandari care se aplica pentru toate lacurile – sa culegi cat mai multe informatii de la localnici si de la cei care au prins bine colo, sa aloci lacului cat mai mult timp – insa cele mai multe aspecte sunt specifice lacului, le afli numai la fata locului. Iar diferenta dintre cei care au rezultate si cei care nu au tine pana la urma de viziune, determinare, pricepere si un dram de noroc. Chestii greu de obtinut pe forum.

Sau poate nu inteleg eu exact ce fel de “colaborare” te-ar interesa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 7:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 09, 2013 7:40 am
Mesaje: 3
Am auzit multe despre acest lac si detine si un record de 34 kg de amur :o .Este greu sa dai sfaturi cum sa pescuiasca iarna pe un lac daca nu ai pescuit pe el...in primul rand trebuie sa pescuiesti pe el in timpul anului si sa intelegi zonele unde se hraneste pestele si abia atunci poti sa incerci sa pescuiesti iarna.Bilele sunt cunoscute si inca bine pe acest lac , deci eu te-as sfatui sa incepi cu ele.Informatiile necesare ai sa le gasesti doar la persoanele care au pescuit pe el si cunosc zonele productive ale lacului. Incearca sa cauti raspunsul pe forumurile din Italia cum ar fi Carpmercatino sau Passione Carpfishing. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsurile.
Te salut
Litvinenco Luigino


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 7:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut!
Asadar informatii am cules de peste tot,inclusiv din foto si filme de pe you tube,doar pentru a incerca sa localizez cat mai exact locurile unde s-au facut acele capturi.Deci eu stiu ce am de facut,dar poate ca nu voi face alegeri prea inspirate si atunci o parere sau un sfat,sunt mai mult decat binevenite.Dar toate la timpul lor,pentru ca momentan incerc (cum spunea cineva pe aici) sa cartografiez posibilele locuri de pescuit. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 6:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 09, 2013 7:40 am
Mesaje: 3
Pe fiecare lac pestele are obiceiurile lui...eu am un prieten care pescuieste pe Pusiano si-i prinde in apa de 0,5-1 m iarna in luna ianuarie :lol: .Singurul care poate descoperi zonele unde se hraneste in acea perioada esti tu ...Oricum este un lac destul de pescuit si daca-ti faci o plimbare in perioada care te intereseaza ai sa vezi si unde pescuiesc bastinasii :lol: Eu am ''lacul meu'' pe care am avut capturi tot anul in afara de lunile ianuarie-februarie si duc si eu aceeasi lupta ca si tine ...Un singur sfat iti pot da , nada putina ,bile mici si cum se zice prin partile mele SPACCA LA BIG !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: