CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:10 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cartografierea locului de pescuit
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 1:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 8:02 pm
Mesaje: 48
Localitate: Cluj Napoca
Deschid acest topic pentru a afla cum procedam cand suntem pe un loc pe care nu am mai pescuit.

Eu personal, inainte de a ma duce pe un lac, studiez de acasa cu Google Earth locatia, fac masuratorile aferente si imi printez harta.
Cand ajung pe malul lacului incep sa sondez. Fac acest lucru metodic, prin lansari in evantai, incercand sa acopar standul pe care ma aflu. In general nu pescuiesc mai departe de 120 de metri. Stiu insa destul de precis distanta la care lansez datorita raportului de recuperare a mulinetelor, in cazul meu 95cm pe tura de manivela.
Eu tin varful inclinat la ~45 de grade si trag de bat in lateral. Incerc sa trag lent de bat pentru a avita sa salt plumbul.

Cum ne dam seama pe ce fel de substrat suntem?

In cazul in care dam in iarba, aceasta este semnalata prin faptul ca batul se indoaie, ca apoi sa se redreseze brusc. Plus ca in general, dupa ce am recuperat, avem o frumusete de salata pe ansamblu de sondare.

In cazul in care avem in fata nisip, nu vom simti ceva deosebit in bat, recuperarea va fi foarte lineara.

In cazul in care avem in fata mal, in primul rand o sa simtim acest lucru cand vom incerca sa miscam plumbul dupa ce am lansat. De asemenea, de fiecare data cand tragem de bat, o sa simtim o rezistenta in bat (in functie grosimea stratului de mal, aceasta poate varia ca si rezistenta). Plus ca putem recunoaste daca am dat in mal daca mirosim plumbul.

In cazul in care avem in fata pietris vom simti in general vibratii in bat, plus ca plumbul va fi in general zgariat.

In cazul in care avem in fata lut, ne dam seama de acest aspect cand incercam sa miscam plumbul dupa ce l-am lansat. Acesta se elibereaza in general cu o smucitura puternica (sau nu, si pierdem anamblul) ca apoi sa fie o recuperare lineara.

Ce este interesant este faptul ca, la o lansare putem identifica mai multe tipuri de substrat, la diferite adancimi.

Cum ne dam seama de adancime? Personal, am pe bat un semn (scotch) care este la 40 cm de la mulineta. Daca vreau sa aflu la ce adancime sunt, ma asigur ca markerul sa fie lipit de plumb, apoi determin adancimea in functie de marcajul de pe bat.

De asemenea, imi notez pe harta pe care am adus-o de acasa ceea ce mi se pare interesant.

Voi cum faceti, sau ce as putea sa fac in plus pentru o acuratete mai mare (fara sa dau cu sonarul)

_________________
Everything I learned in life, I learned from fishing


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 3:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Foarte interesanta postarea ta, Eu unul markerul nu prea il iau la mine din lene de obicei si in acelasi timp pentru ca majoritatea lacurilor de la noi sunt standard. Intr-adevar pe balastiere si anumite lacuri de munte sunt foarte bune sondarile, dar majoritatea lacurilor la noi sunt cam toate identice ca substrat si adancime.

Sondare am facut pe Peris si cam tot asa cum faci si tu fac si eu. Nimic special, plumb fox, marker chub, fir textil pe mulineta si am un bat tare de 4,5 lb.

Singurul lucru pe care vreau sa il zic este ca daca dau de fund tare atunci simt vibratii in bat, dar nu atat de puternice ca atunci cand e piatra. Cand e piatra se mai si blocheaza plumbul si tragi de el mai tare.

Astept cu interes si alte pareri

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut,
pe lacuri folosesc aproximativ aceasi metoda , ce fac in plus (pentru mine este sfant) in primul rand caut informatile de la pescari ,nu este stres ca fiecare are povestea lui ,in general caut cu markerul povestile cele mai atragatoare :lol: ..din relatarile lor am cateva repere importante .
pe rauri este alta poveste , sincer aici o scalda este sfanta :D sau sonarul, mai este batul de sondat , dar eu ma limitez momentan la scalda :roll: si sa fiu al naibi ce mult imi place aceasta metoda , pacat ca este interzis pe unele lacuri inotul :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 4:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Felicitari Mircea pentru post, e unul din cele mai bune citite in ultima perioada.

Probabil ca fac si eu parte din cei puturosi, nu prea folosesc markerul.
Daca pescuiesc plantat sondez din barca cu un bat de sondat, de cele mai multe ori unul improvizat.
La pescuitul de pe mal imi place sa cred ca citesc destul de bine apa. Totdeauna urc daca pot undeva unde pot avea o perspectiva asupra locatiei, de multe ori incerc sa inteleg lacul inca de acasa privind o fotografie de asamblu a lacului si imaginandu-mi zonele fierbinti ce urmeaza sa le verific.
In mod cert nu ignor aproape niciodata pescuitul aproape de mal, in ultima perioada cele mai multe capturi frumoase le-am luat din astfel de locuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Nu mai am de adaugat decat ca ansamblul lanseta-mulineta marker trebuie sa fie, efectiv, cel mai performant dintre toate. Eu folosesc o lanseta cu actiune rapida cu ajutorul careia simt mult mai bine substratul, si, neaparat, fir textil.

Desi poate parea destul de plictisitor si pierdere de timp "pretios", folosirea/nefolosirea ansamblului marker pentru cartografierea locului de pescuit face, de regula, diferenta intre o patida reusita si una ne. Cei ce sunt tentati (de regula din lene) sa sara peste folosirea markerului, sa se gandeasca cum ar fi sa mergi pe strada legat la ochi! :)

Pont pentru incepatori: pentru inceput folositi kitul marker pe uscat sau pe apa de mica adancime si limpede, ca sa invatati sa cititi semnalele!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 12:52 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Eu am o meetoda mai simpla , am atasat o sonda sonar la un spomb , si in acest fel , gasesc locurile pe care vreau sa pescuiesc, plus mai folosesc si doua lansete marker, in momentul in care am gasit un loc interesant lansez un marker , sonarul merge pina la 100- 120 m.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 2:13 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Eu am o meetoda mai simpla , am atasat o sonda sonar la un spomb


Poti da mai multe amanunte? Mai exact, cum ai facut si cum functioneaza? Iti trebuie si sonar sau cum?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Acesta este sonarul ,cu sonda atasata unui spomb ,merge ,pe apa calma pima la 120 m. ,pe apa mai agitata ,60-80 m.


Fişiere ataşate:
002.JPG
002.JPG [ 104.31 KiB | Vizualizat de 13827 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@Vali

Inca sunt nelamurit! Ai atasat sonda spombului (desi din poza nu imi dau seama cum, dar sa zicem ca am reusit s-o fac). Cum procedezi in continuare? Arunci spombul, acesta la impactul cu apa se deschide si sonda cade pe substrat? Sau pluteste? Spombul nu-l recuperezi imediat? Si daca da, cum recuperezi ulterior sonda? Si sonda e wireless sau cum functioneaza la 120 m?

P.S. Poate ca ar trebui sa precizez ca, pana acum, n-am folosit niciodata sonarul. Deci nu stiu nici macar principiul de functionare al sondei si de aici si nelamurirea mea cavsi-totala! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 10:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Sonda galbena .pluteste ,este legata de spomb print-un fir pe interiorul spombului ,la impactul cu apa ,spombul se deschide ,sonda pluteste si incepe sa transmita wireless sonarului informatii .In momentul in care gasesc un loc interesant ,arunc un marker pe aceea zona .Simplu si efectiv.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: