CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Noi 14, 2013 12:01 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
spombul se deschide ,sonda pluteste si incepe sa transmita wireless sonarului informatii


Aha, si spombul se recupereaza cu tot cu sonda dupa ce aceasta a transmis informatiile necesare. Iar bucatile de polistiren sunt puse pentru protectia sondei banuiesc! Da, destul de ingenios!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 18, 2013 1:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Un alt fel de cartografiere e cu ajutorul sonarului.
Daca ai un sonar cu functie de GPS si inregistrare, poti sa inregistrezi tot ce vezi pe sonar.
Apoi, cu ajutorul unui soft, poti face harta 3D (cu adevarat 3d) a locului de pescuit.
Te poti plimba virtual pe ea, marca locuri interesante, etc.
Atasat e o imagine 2D a unei astfel de cartografieri.
Locul e Buduroi de pe Sarulesti.
Malul e in partea de sus, iar pozitia de pescuit e cea cu albastru (sunt erori din cauza adancimii foarte mici sau a pozitiei sondei).
Adancimile sunt exprimate in feet (picioare)
Puteti vedea platoul din dreapta, de 17 feet, pragurile si evolutia lor.
Astfel poti determina mai usor traseele pestilor.


Fişiere ataşate:
harta buduroi3.jpg
harta buduroi3.jpg [ 192.53 KiB | Vizualizat de 4997 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 12:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 29, 2013 10:37 am
Mesaje: 6
Localitate: Chiajna
De unde imi pot da seama din aceasta harta cati m sunt pana la platoul de 17 ft? Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 2:42 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
clinci scrie:
De unde imi pot da seama din aceasta harta cati m sunt pana la platoul de 17 ft? Multumesc!



Pai vezi ca, in partea de jos a hartii, este simbolizata o "scara" de 200 ft (picioare). 1 (unu) picior (foot) are cca. 0,305 m.

Ca urmare, pana la platoul de 17 m ai, in functie de unde stai pe mal, intre 500 si 600 picioare, adica, aprox, intre 170 si 200 m.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 1:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 29, 2013 10:37 am
Mesaje: 6
Localitate: Chiajna
Ionut-Paul scrie:
clinci scrie:
De unde imi pot da seama din aceasta harta cati m sunt pana la platoul de 17 ft? Multumesc!



Pai vezi ca, in partea de jos a hartii, este simbolizata o "scara" de 200 ft (picioare). 1 (unu) picior (foot) are cca. 0,305 m.

Ca urmare, pana la platoul de 17 m ai, in functie de unde stai pe mal, intre 500 si 600 picioare, adica, aprox, intre 170 si 200 m.



Iti multumesc , harta asta mi-a dat raspunsuri la multe intrebari cu care ramasesem in urma unei partide pe buduroi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: