CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Taxe de pescuit
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 10:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salut alin,

Vroiam sa intreb care este taxa de pescuit pe balta cu retinere? Pe cea de c&r stiu ca era de 150 ron /24 de ore. Eu am vrut sa vin acolo din buc, dar pretul acela era prohibitiv. Tocmai ca asta e ideea ca oarecum pescarii de c&r s-au separat de restul si ii vad pe multi cum ii privesc de sus pe cei care retin. Pretul ar trebuii sa permita mai multor pescari sa profite de balta respectiva. In ungaria e 15 euro / zi, in romania dublu.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 10:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Nu e adevarat, e 100 lei/24 de ore cu conditia de a face un abonament, mai degraba spus a fi inregistrat intr-o baza de date si care mai costa 150 ron.
Daca refuzi respectivul abonament atunci da, e 150 ron/24 ore.
Balta cu retinere este 25 ron/12 ore.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 11:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu sunt curios de alte date, care e cifra de afaceri a firmelor importante de la noi care activeaza in acest domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 11:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am gasit, trebuie sa recunosc ca sunt putin dezamagit, 100.000 euro carpio, 500.000 big fish.
Imi inchipuiam ceva sume mai mari, am luat sumele de pe siteul ministerului de finante, sunt cifre de afaceri pe 2012.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 11:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
alin pitters scrie:
Nu e adevarat, e 100 lei/24 de ore cu conditia de a face un abonament, mai degraba spus a fi inregistrat intr-o baza de date si care mai costa 150 ron.
Daca refuzi respectivul abonament atunci da, e 150 ron/24 ore.
Balta cu retinere este 25 ron/12 ore.

Salut Alin,
oare nu este cam mare pretul raportat la veniturile din romania ? in Italia sunt lacuri cu taxa de 5-10 euro pe zi sau chiar cu permis de pescuit .
sar putea sa fie si aici o problema . eu fac cateva iesiri de 5-10 zile pe an iar taxa pentru 10 zile 1000 lei mi se pare o suma enorma ,asa mai bine imi fac concediu in italia sau ungaria si 2 saptamani stau la peste 2 la distractie :D
eu cred totusi ca in Romania sunt putine lacuri foarte bune si nu au concurenta pe plan national .cu ceva lacuri mai multe ar fi preturi mai mici , acolo pescarul are cateva reguli (fata de baltile cu retinere de peste) o saltea de primire , un michicioc,o montura de crap ,niste boilesuri etc ... si uite asa intra pescarul in magazin si cumpara mai multe produse.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Taxe de pescuit
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 11:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Salut Nicu,
Nu doresc sa devin avocatul celor de la Sanpaul dar sa iti spun cum vad eu lucrurile.
Totdeauna am primit bon fiscal, este o afacere fiscalizata, asta implica impozite. Este o afacere mare acolo, un holding de firme mai exact, ei nu se pot juca cu plati si venituri la negru. Cu fiscalitatea asta exagerata din Rominia in cel mai fericit caz din cei 100 ron mai raman cu vreo 60 de lei. Daca calculele lor de marketing au spus ca asta e un minim pentru functionarea afacerii, eu cred asta. In costurile astea trebuie incadrate 3 salarii de paznic, o masina pentru patrulare, alte cheltuieli administrative, combustibil, stim cu totii ca nu e ieftin in Romania, iar in plus e o activitate sezoniera. Mie sincer nu imi pare exagerat, iar de alte balti ieftine de la noi care au sfarsit datorita unui prost management pot sa iti dau multe exemple.
Nu e usor in Romania sa ai o afacere de acest gen, cred ca trebuie mult curaj si ambitie.

Cred ca ai si dreptate, piata asta mica si ciudata a noastra nu e prea competitiva, conditile de la noi scumpesc produsul, dar eu zic ca nu datorita lipsei de concurenta cat mai ales conditiilor mai aspre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 12:13 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
nu am contestat afacerea de la Sanpaul, orice ar face ei acolo merita laudati.dar tot e mare pretul pentru Romania ca nu se datoreaza lor este altceva , alta discutie :D

sa o luam asa babeste eu pescuiesc in jur de 70-80 zile pe an din care 50 doar la crap, anul acesta am investit in pescuit (fara taxe) doar nada si echipament in jur de 10000 daca daca dadeam 5000 pe taxa imi mai cumparam eu echipamentul ? probabil ma limitam doar la nada .asa am ales sa-mi cumpar echipamentul si sa bat baltile mai ieftine.

as fi instare sa bag mana in foc ca , cu mai multe balti si la un pret rezonabil cifrele de afaceri enumerate de tine mai sus de la big fish si carpio sar tripla


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 8:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am facut un topic separat pentru discutia despre taxe.

Apropo de taxe, ele se ajusteaza singure in functie de cerere si oferta. Da, unele sunt mari, dupa parerea mea, raportat la ce ofera lacul, dar daca nu sunt alte lacuri care sa ofere mai mult si sa ceara mai putin, e normal ca taxele sa fie atat cat sunt.

Taxele mici din Ungaria, de care se tot vorbeste, nu sunt "taxe de bun-simt", cum tot aud. Aici nu exista bun-simt. Sunt taxe reglate de la sine prin concurenta altor lacuri. Acolo unde concurenta e mai mare, taxele sunt mai mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 8:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
alin pitters scrie:
Nu e adevarat, e 100 lei/24 de ore cu conditia de a face un abonament, mai degraba spus a fi inregistrat intr-o baza de date si care mai costa 150 ron.
Daca refuzi respectivul abonament atunci da, e 150 ron/24 ore.
Balta cu retinere este 25 ron/12 ore.


Pai bun alin si nu este o anomalie cand la pescuitul C&R e de 2 ori mai scump decat la cel cu retinere? La lacul unde se retine nu se plateste paznic? Nu se plateste motorina? Nu costa si pestele din balta? Nu se platesc taxe?

Practic, prin ce a spus Vlad mai sus, ajungem tot la problema ca nu exista suficiente balti. De aici pleaca totul, o alta problema e ca romanul vrea sa faca profit instantaneu, nu are rabdare sa consolideze afacerea. Asa cum spunea si nicu, daca nu as mai da 500 de euro pe an la taxe de pescuit, I-as investii in scule si am sta cu totul altfel.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 9:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
alin pitters scrie:
Nu e adevarat, e 100 lei/24 de ore cu conditia de a face un abonament, mai degraba spus a fi inregistrat intr-o baza de date si care mai costa 150 ron.
Daca refuzi respectivul abonament atunci da, e 150 ron/24 ore.
Balta cu retinere este 25 ron/12 ore.

Pai tocmai modalitatea eliberarii abonamentului,este unul dintre motivele pentru care patronul baltii a pierdut,doar in acest an numai de la mine,patru abonamente si cel putin 15 taxe pentru minim 48 de ore de pescuit,adica 15 x 3=45 x100=4500 de lei :shock: ...Doar atat,pentru ca eu din motive tehnice,as fi facut doar o singura iesire de 48 de ore acolo.
PS:Sunt curios daca vin la cei de acolo,cu o recomandare din partea unui propietar cunoscut de balta C&R...este valabila?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 84 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: