CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 9:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 12:55 pm 
Apropos de carti de specialitate scrise de pescari romani! Imi aduc aminte cand s-a infiintat SelectBaits, am avut cateva schimburi de opinii prin e-mail cu tine Vlad, bine, mai mult cereri de informatii si sugestii, in care te intrebam daca ai de gand sa publici o carte care sa cuprinda toate cunostintele tale in domeniu acumulate pana acum, sper ca-ti amintesti! Atunci erai destul de sceptic in privinta asta, si pe buna dreptate acum iti impartasesc opinia de atunci! Pacat, lucrari de acest gen chiar lipsesc din biblioteca noastra, nu spun ca cele scrise in engleza nu sunt bune, dar cele autohtone, sa le spun asa, scrise de la fata locului, sunt mai plauzibile, cel putin din punctul meu de vedere. Si nu cred ca exista vreun pescar care sa nu aibe ceva de invatat din ele!!! Pana atunci ramanem cu episoadele Catch&Release pe care nu le putem stoca intr-o biblioteca electronica din pacate.
O zi buna.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 7:13 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
sunt sceptic ca , cartile vor aduce o schimbare majora in pescuitul la crap.
sunt posesorul revistei (in totalitate pana acum)"aventuri la pescuit" si am cumparat singura carte cu profil pescaresc ce am gasito in chioscurile de ziare "pescuitul de la a la z in mileniul3" scoasa de Gipo
mai cunosc ff multi pescari care cumpara revista ,uneori umblam cartiere pentru a o cumpara pentru ca s-au terminat in zona noastra .
din aceasta experienta cred ca o carte scrisa in comun cu alti pescari de diferite stiluri de pescuit sar vinde .

as fi curios , totusi ,sa rentat cartea "pescuitul de la Ala Z in mileniul 3 " ?pentru ca sincer mi se oare o carte cu informati minime si foarte vagi .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 8:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Va salut pe toti!
Am urmarit cu mare interes divergenta de opinii dintre Vlad si Albert, dar mai degraba ma pozitionez de partea lui Albert, am sa vin si cu un exemplu concret.

In ultimul an am pescuit cea mai mare a timpului pe o balta proaspat deschisa la Sanpaul, c&r,doar exemplare peste 5 kg. Imediat in vecinatatea ei se afla o alta balta in care se practica pescuitul cu retinere, ciortan 1,5-2 kg.
Daca balta c&r are cam 3 sau 4 pescari din zona!(Odorhei, Miercurea Ciuc, pescari banuiesc ce sant luati in calcul de respectivele statistici), balta cu pescuit cu retinere vinde peste 15.000! de bonuri de pescuit pe an, putem aprecia un numar de 2.000 sau 3.000 de pescari pe an(daca luam in calcul ca fiecare pescar face in medie peste 5-6 iesiri pe an), pescari care pescuiesc cu lansete cumparate din obor si cel mult cu un bulgare de mamaliga, nu cred sa intre in respectivele statistici.

Acum ca avem datele (date obtinute de la administratia fermei), intrebarea mea este in acest caz: crap avem, balta avem, peste avem, cum facem si daca putem sa trecem ceva pescari din cei 2-3.000 din balta de pescuit cu retinere in statisticile despre care vorbeste Vlad. Eu zic ca se poate doar prin actiuni de promovare a pescuitului ca si mijloc de recreere, or de aceasta promovare trebuie sa se ocupe cei direct interesati, adica cei ce urmaresc sa faca un bussines din acest hobby cu conditia ca si ei sa-si poata permite asta.
Eu zic ca aceasta situatie se poate generaliza pe toata tara, pescari avem destui, pescari ...sa spunem sportivi nu prea sunt, crapii vor raspunde cererii si ofertei pietii.
Si da: piata noastra este deocamdata foarte mica, dar nu din cauza lipsei de pescari sau de crapi ci din aceeasi cauza pentru care avem si cel mai mic venit mediu din Europa.

Am sa pun si doua poze cu cele doua balti alaturate, prezente in exemplul meu, prima e cea de pescuit cu retinere.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 8:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Apropo Vlad,
imi aduc si acum cu placere aminte de acel eveniment daca nu ma insel din primavara lui 2.009 la Sacel, organizat impreuna cu Ghiti Ghiusan, in care ai adus toata gama de lansete Century pentru a le testa de catre pescari pe balta.
Cunosc cel putin doi pescari care in urma acelei actiuni au cumparat apoi respectivele lansete.
Din pacate cred ca a fost si ultima actiune de acest gen, crezi ca nu ar mai fi de actualitate sau benefica pentru afacere sau pescari asemenea actiuni sau sa fie asa cum zice Albert dezinteresul importatorilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 9:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Cunosc cel putin doi pescari care in urma acelei actiuni au cumparat apoi respectivele lansete.


Alin, in exemplul dat de tine, prezentarea lansetelor Century facuta la Sacel de Big Fish ar fi fost eficienta doar daca, in urma prezentarii, cei care si-au cumparat lansete Century le-ar fi cumparat de la Big Fish. Daca le-ar fi cumparat din alte surse, atunci n-ar fi avut nicio valoare pentru Big Fish.

Nu mai tin mine ce s-a intamplat dupa aceea, dar faptul ca Big Fish n-a repetat experienta ma face sa cred ca n-a fost chiar un succes.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 10:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:
alin pitters scrie:
Cunosc cel putin doi pescari care in urma acelei actiuni au cumparat apoi respectivele lansete.


Alin, in exemplul dat de tine, prezentarea lansetelor Century facuta la Sacel de Big Fish ar fi fost eficienta doar daca, in urma prezentarii, cei care si-au cumparat lansete Century le-ar fi cumparat de la Big Fish. Daca le-ar fi cumparat din alte surse, atunci n-ar fi avut nicio valoare pentru Big Fish.

Nu mai tin mine ce s-a intamplat dupa aceea, dar faptul ca Big Fish n-a repetat experienta ma face sa cred ca n-a fost chiar un succes.


Probabil actiunea nu a reusit sa vanda acele produse premium, pe masura asteptarilor, dar in urma acelei actiuni s-a adunat o comunitate, s-a pus la cale o urmatoare actiune, respectiv un concurs, un alt concurs de care imi aduc aminte cu placere. Cupa Apulum, Robert si Marian au castigat competitia, a fost prima data cand am vazut Shimano xtb 5500, mulinete ce le-am si achizitionat ulterior.
Incerc sa arat ca lucrurile se leaga, dar trebuie sa inceapa de undeva.
Oare nu importatorii nostri au negociat prost si au renuntat usor la bonusurile de promovare? Nu cred ca se poate misca o piata fara o promovare adecvata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Vlad Pavlovici scrie:
Sunt de acord cu tine ca piata se poate dezvolta si prin strategii de promovare eficiente, dar publicul nu poate creste numeric fara lacuri de crap adevarate, doar cu promovare. De asta, cum spuneam, avem o piata mica. Lipseste "obiectul muncii".


Perfect de acord...Hai sa luam exemplul regiunii Lazio vs trei judete de la noi: Brasov,Covasna si Sibiu.Ce ape publice nebraconate intens sunt in cele trei judete?Doar cateva baraje pe raul Olt si acelea braconate la greu,pentru ca romanul inca mananca specia asta de pesti...deci automat sunt indivizi care traiesc din braconaj ;)
In schimb dincolo avem asa:Lacul Bolsena,Albano,Canterno,Turano,Bracciano,Cardito,Nemi...toate ape publice,pe care se pescuieste (exceptie Nemi)doar cu o taxa de 20 de euro anual!!! Sa nu mai compar raul Olt vs Tevere sau micile lacuri din parcuri unde traiesc pana si overi 20!!!Aici industria asta s-a bazat si se bazeaza pe apele publice,nu pe cele private,plus ca putinele magazine care sunt,pe langa ca au doar produse de firma mai au si preturi decente! ;) Pai numai eu in ultimii doi ai,le-am facut vanzare astora,de vreo 4000 mi de euro!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 9:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Nu cred ca se poate misca o piata fara o promovare adecvata.


Se poate misca in primul rand prin castigarea unei cote de piata mai mari, nu prin marirea pietei.

Exemplul tau cu cele doua lacuri de la Sanpaul nu face decat sa ilustreze din nou - daca mai era necesar - ca piata de crap e mica. Un caz asemanator s-a inregistrat la Horgesti, un lac pe care il cunosc foarte bine si unde am putut urmari efectele promovarii din ultimii ani.

La Horgesti, pe un mal se pescuieste in sistem catch & release, la crap mare, pe celalalt se pescuieste cu retinere, la ciortan si caras. In anii precedenti, pe malul de catch & release era pustiu, pe malul celalalt erau zeci de pescari. Normal. In urma promovarii lacului, malul de catch & release a inceput sa se aglomereze (Marius Chiper, administratorul lacului, e membru pe forum si ne poate spune mai multe), dar lucrul cel mai important - si acum ajung la subiect - e ca noii clienti n-au venit de pe malul opus, au venit din alte orase, de exemplu din Bucuresti.

Promovarea a marit cota de piata a lacului din baza de pescari de crap existenta in tara, nu a creat pescari de crap noi. Asta era si scopul promovarii, sa atraga pescari (efect imediat), nu sa formeze pescari (efect lent). Piata a ramas mica, dar Horgesti a castigat un numar de clienti mai mare de pe aceasta piata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 9:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Deci si la Horgesti este cam acelasi scenariu retinere/c&r precum la Sanpaul. Interesant, eu sunt fascinat cand vad la poarta de la Sanpaul parcarea plina de masini si oameni aliniati frumos la coada, si asta in cursul saptamanii, in timp ce eu pe balta de c&r sunt singur.

Eu sunt de o cu totul alta parere in privinta mariri segmentului pe care-l reprezinta pescarii de crap.
Personal am observat ca cu o foarte mare greutate am reusit sa transfer un pescar din tabara celor care pescuiesc cu retinere in cea a pescarilor sportivi, efectiv este asa de adancit conceptul asta de retinere si profit incat greu depasesc acest prag al eliberarii pestilor, in plus marea majoritate au o situatie materiala mai precara.
Satisfactia a venit mai repede din mijlocul altor amici din medii apropiate mie, oameni carora le place sa iteractioneze cu natura, au pescuit si ei pe la bunici la pluta sau care au facut cate o iesire prin delta. Aceasta categorie parerea mea e ca se preteaza cu mult mai mult convertirii catre categoria noastra, efectiv din ce am observat eu in urma unor iesiri de acest gen, au fost foarte uimiti ca se poate pescui pe incinte private amenajate, ca pescarul elibereaza pestele, era o surpriza pentru ei ca se poate practica pescuitul intr-un mod asa de placut, departe de perceptiile lor din trecut: pluta, tigaie, ceva alcool, seara acasa. In plus un amic apropiat unui pescar de crap are toate sansele sa fie mai relaxat din punct de vedere material fata de un pescar cu state vechi obisnuit sa pescuiasca cu retinere.
Parerea mea este ca sunt mai mari sanse de reusita daca se indreapta atentia celor ce promoveaza acest pescuit inspre segmentul acesta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 11:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Corect, dar nu ai cum sa ii atragi cu o simpla reclama, tot prin prieteni care merg la pescuit si prin cunostinte. Un lucru e cert ca cei care au venituri medii si sunt atrasi de partea asta cu natura sunt mult mai usor de convertit spre C&R decat cei care au pescuit toata viata si au omorat pestele.

Deci iar ajungem la acele lacuri cu pesti cat de cat mari care lipsesc.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: