CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 9:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
Vlad, statisticile se refera la piata in general, sau reprezinta vanzarile brand-urilor mari? Ar fi interesant, pt. nada in special, sa vedem cota de piata a produselor romanesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 6:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Statisticile TTW pentru Romania se refera la valoarea totala a pietei de pescuit. Total value of angling.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 7:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Cu alte cuvinte: se refera si la marfa din Dragon? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 7:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu stiu, dar ce importanta ar putea avea asta?

Incercam sa explic in ce fel se vede piata din Romania prin prisma statisticilor publicate de o revista britanica serioasa. Orice statistici de genul asta pot fi contestate, dar altele mai bune inca n-am gasit.

Insusi faptul ca noi nu avem statistici despre noi, trebuie sa apelam la altii pentru ele, e semnificativ.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 2:34 pm 
Vlad Pavlovici scrie:
Nu stiu, dar ce importanta ar putea avea asta?

Pai are. Cum se fac statisticile alea? Ce intra in ele? 2,3 magazine?

Vlad Pavlovici scrie:
Insusi faptul ca noi nu avem statistici despre noi, trebuie sa apelam la altii pentru ele, e semnificativ.

Pai noi nu avem pentru ca cei care ar trebui sa le faca -importatori si reprezentanti oficiali - sunt invizibili. Asta tot incerc eu sa spun :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
ar fi interesante cateva bilanturi finaciare facute publice de catre patroni de lacuri si cei de magazine :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 9:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Oameni buni, ne invartim in jurul cozii.

Nu va pot da mai multe informatii decat v-am dat. Am incercat sa va explic de ce nu se intampla unele lucruri pe care am dori sa le vedem intamplandu-se. De ce nu avem targuri de crap, reviste de crap, DVD-uri de crap, de ce marile firme nu produc evenimente in Romania, dar le produc in alte tari (cum e Ungaria). Din motive strict financiare - avem o piata mica.

Chiar si ceea ce poate sa para un exemplu de strategie insuficienta a unei firme e de multe ori tot un efect al dimensiunii pietei. Publicul poate sa nu vada asta, dar ne lovim de faptul ca piata e mica in fiecare zi.

Totul depinde de crap. Inchideti putinele balti de crap existente si industria moare, chiar daca vine Danny Fairbrass personal sa-i lege monturile lui Albert, ca forma de promovare. Albert n-o sa mai aiba unde sa dea cu ele. In schimb, dublati sau inzeciti numarul baltilor existente si industria sa va dubla sau se va inzeci si atunci se vor produce evenimente care acum nu se produc. Asa functioneaza sistemul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Sâm Noi 02, 2013 1:51 pm 
Vlad Pavlovici scrie:
Inchideti putinele balti de crap existente si industria moare, chiar daca vine Danny Fairbrass personal sa-i lege monturile lui Albert, ca forma de promovare. Albert n-o sa mai aiba unde sa dea cu ele.

De parca pana la aparitia baltilor C&R nu se prindeau crapi in Romania. Sa vina Danny si in doua luni sigur prind crapalai cat sa faca 2 filme. Sau sa faca ce vrea el, material sigur ar exista. Totul e sa vina. Sa-l cheme cineva sa se ocupe de ce trebuie.Sa faca marketing. Sa vanda.
Inteleg ce spui tu doar ca mie mi se pare o abordare superficiala.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 10:07 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
"Înainte de apariția analizei de piață, majoritatea companiilor se concentrau pe produse, angajând echipe de vânzători pentru a împinge produsele pe și în piață, fără a lua în considerare nevoile reale ale pieței. O organizație orientată spre nevoile pieței și ale clienților mai întâi determină dorințele potențialilor săi clienți și mai apoi construiește produsul sau serviciul."

Am citat un fragment din ceea ce inseamna Marketingul.

Albert, daca marii producatori din domeniul pescuitului nu fac campanii de impingere a produselor lor inseamna ca au facut o analiza de piata pentru Romania si rezultatul a fost unul slab, din moment ce nu promoveaza mai mult aceste produse. (punct)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 10:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Inteleg ce spui tu doar ca mie mi se pare o abordare superficiala.


Albert, nu e o abordare superficiala. Inteleg argumentele tale de principiu, dar in discutia dintre noi doi tu vorbesti din afara, pe baza a ceea ce ar trebui teoretic sa se intample (promovare, strategii etc.), iar eu vorbesc stiind care e situatia. Teoria pe care mi-o prezinti tu e una, iar realitatea pe care ti-o prezint eu e alta.

Ca dovada ca industria se dezvolta in jurul lacurilor, putem lua chiar exemplul Angliei. Pescuitul la crap in Anglia s-a dezvoltat cu precadere in sud, unde clima e mai blanda, iar densitatea de crap si de lacuri de crap e mai mare. Zone ca Essex sau Kent au fost (si poate ca mai sunt) inima fenomenului. Proximitatea Londrei a contat si ea. In Essex, de pilda, gasesti firme foarte mari la distante relativ mici sau foarte mici una de alta - Nash, Fox, Korda, Mainline, Solar.

Nu se pot crea afaceri si comunitati de pescari puternice decat in jurul unor lacuri care sa le dea crapii de care au nevoie. Comunitatea scade sau creste in functie de numarul lacurilor si al crapilor din aceste lacuri. In Romania, industria nu se sprijina pe existenta ciortanilor stingheri din ape depopulate, se sprijina pe lacuri ca Tancabesti, Sarulesti, MV2 si altele ca ele.

tecsi78 scrie:
Albert, daca marii producatori din domeniul pescuitului nu fac campanii de impingere a produselor lor inseamna ca au facut o analiza de piata pentru Romania si rezultatul a fost unul slab, din moment ce nu promoveaza mai mult aceste produse.


Sub o alta forma, asta spun si eu de cinci pagini incoace.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 78 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: