CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 12:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
mniteanu scrie:
Corect, dar nu ai cum sa ii atragi cu o simpla reclama, tot prin prieteni care merg la pescuit si prin cunostinte. Un lucru e cert ca cei care au venituri medii si sunt atrasi de partea asta cu natura sunt mult mai usor de convertit spre C&R decat cei care au pescuit toata viata si au omorat pestele.

Deci iar ajungem la acele lacuri cu pesti cat de cat mari care lipsesc.


Pai tocmai ai mai sus doua exemple de balti in care partea de c&r nu se poate sustine singura fara aportul celor care pescuiesc pentru a retine peste, sa apara alte balti de crap ca sa ce?
Langa Cluj, atentie Cluj 700.000 de locuitori o balta ce a vrut sa fie c&r Santejudele Mic nu se poate intretine din pescarii de crap c&r, este nevoie de cei care pescuiesc la undita ca sa ia cate un ciortan acasa in cuantumul sumei platite, si apropo parca taxa e 30 ron/24 ore.
Ne place nu ne place saracia din tara asta se reflecta si in pasiunea noastra, aici e marea problema, iar la capitolul promovare in aceste conditii se pare ca nu interesam pe nimeni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 12:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Au ramas postate in cealalta rubrica cifrele de afaceri a celor mai puternice firme de echipamet de la noi, pai scuza-ma dar o cifra de afaceri de 100-500.000 de euro faci usor cu un magazin alimentar mai de doamne ajuta de la coltul strazii, normal ca nu e interes.
In momentul in care un intreprinzator o sa vada o oportunitate de afaceri in a face o balta de crap in mod cert o sa faca aceasta afacere, dar asta in conditiile in care se fac afaceri normale, si nu conditionata profitabilitatea prin bani la negru si ciupeli de mici bisnitzari.
E atat de simpla problema...totul se rezuma la nivelul nostru de trai, reflectat asa cum am spus si in pasiunea noastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 11:14 am 
alin pitters scrie:
Au ramas postate in cealalta rubrica cifrele de afaceri a celor mai puternice firme de echipamet de la noi, pai scuza-ma dar o cifra de afaceri de 100-500.000 de euro faci usor cu un magazin alimentar mai de doamne ajuta de la coltul strazii, normal ca nu e interes.

Ia vezi cam care-i cifra de afaceri a celor de la..Carping, Magic sau Select. De Senzor nu vorbesc ca-i in alta liga.
La cat costa bilele vandute de acestia, in mult cazuri mai mari decat cele ale producatorilor englezi, ar trebui sa aiva cifre de afaceri jenante. Nu cred ca e asa. Cand te gandesti ca piata din Romania e minuscula...si nu prezinta interes... :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 4:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Pai eu ma refeream strict la partea de comert, in mod clar cand e vorba de productie si alte activitati discutam de un alt profit si o alta cota de interes. Ar fi interesanta o cifra de afaceri reala si din aceasta categorie, am sa sap putin cum am ceva timp mai liber. Pacat ca nu sunt undeva datele astea centralizate, daca ai CUI-urile nu e mare lucru sa le calculezi si sa faci un clasament, ele sunt publice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 9:09 am 
alin pitters scrie:
Pai eu ma refeream strict la partea de comert,

Stiu, tocmai de aia dadeam exemplu unor firme care deruleaza afaceri in domeniu. Cifra de afaceri pentru 2,3..10 magazine nu da dimensiunea unei piete. Firmele pe care le-am enumerat eu au, pe langa productie, si o retea de distributie care acopera cam toata tara. Adunand numerele generate de aceste firme poti avea o imagine mult mai realista vis-a-vis de potentialul Romaniei.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mie Dec 18, 2013 5:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Am urmarit acest topic cu interes si, pentru ca numele magazinului Big Fish a fost pomenit de mai multe ori, tin sa intervin:

* Big Fish este distribuitor unic pentru cele mai multe brand-uri premium din domeniul pescuitului la crap si, de curand, pentru foarte multe marci de prestigiu dedicate pescuitului stationar si la rapitori. Din afara, e destul de greu sa ajungi sa afli relatia producatorilor cu partenerii lor pentru ca astfel de informatii deseori sunt confidentiale.

* Piata autohtona este neinchipuit de mica raportata la populatia Romaniei. Mare atentie: referindu-ma la 'piata' iau in considerare acei pescari care respecta niste reguli valabile in alte tari care au fost folosite ca termeni de comparatie in acest topic. In general, aceasta industrie cu tot ce inseamna ea (balti, magazine, producatori, media etc), se sustine pe C&R, pe placerea de a pescui si de a prinde peste, nu de a-l manca. Nicio revista straina cunoscuta de mine nu promoveaza gastronomia pescareasca. Nu vreau sa intru in polemici, insa asta este adevarul. In schimb, se promoveaza un anumit lifestyle, unde cel mai important este pestele ca partener egal in hobby-ul nostru, fara de care pasiunea noastra nu are sens. Dorim sa ne prezentam pe malul apei intr-un anumit fel, sa socializam cu alti parteneri de pasiune, sa impartasim succesele noastre cuiva - cam asta este pescuitul crapului in termeni moderni. E la fel ca in cazul hainelor, achizitiei unei masini sau cand te gandesti sa-ti renovezi casa - o faci de nevoie sau pentru iti place?
Magazinele, baltile, targurile, media - toate acestea sunt un REZULTAT al modului in care PESCARII inteleg pescuitul. Degeaba indicati sute de mii de pescari la nivelul tarii pentru ca, din pacate, cifrele nu ar trebui sa ne bucure, ba din contra. Cea mai mare parte a lor sunt cei care fac un rau imens pasiunii celor putini. Am ajuns la nivelul la care chiar pot afirma ca exista un razboi fatis intre cei multi si cei putini.
Prin marketing se convertesc un numar mic de pescari, iar costurile sunt uneori mult prea mari pentru ca producatorii/distribuitorii/magazinele care vand produse premium sa si le asume.

* In privinta preturilor si a ofertei mult mai tentante din vest as putea spune ca in tara noastra sunt prezenti majoritatea producatorilor mari, insa numarul clientilor este mult mai mic decat afara. In conditiile astea, mi se pare nedrept ca cineva sa afirme ca un magazin din Germania a livrat rodpod-ul in doua zile pe cand un altul din Romania a dat un termen de livrare de o luna. Cu siguranta se gaseau si in Germania in acel moment magazine care nu aveau produsul respectiv pe stoc. Simplul fapt ca pescarii romani pot pune mana pe o lanseta scumpa sau pot auzi cum suna un senzor de ultima generatie intr-un magazin din tara lor, ar trebui sa fie un motiv de bucurie.
Magazinele precum Big Fish sunt aici sa promoveze calitatea. Suntem in avangarda acestui fenomen si facem o munca de pionierat inca de la inceput. Ne straduim sa oferim cat mai multe detalii despre produse, sa prezentam cat mai rapid noutatile, sa colaboram cu siteuri si reviste de specialitate. Este adevarat, se poate si mai bine, dar inchiputi-va si alternativa in care toate acestea nu ar exista.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Joi Dec 19, 2013 5:47 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Piata de care e vorba in acest topic se va dezvolta odata cu societatea in care traim.Cand decalajul fata de tarile la care ne uitam de jos se va micsora,cel mai probabil si articolele premium de pescuit ,c&r etc isi vor ocupa locul avut in acele tari.As spune ca ceea ce se intampla e pana la urma firesc.Atat ca e nevoie de timp pentru ca lucrurile sa ajunga la o stare de normalitate,daca tot am concluzionat ca suntem ,cel putin deocamdata,o piata mica...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: