CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Copyright
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 3:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Problemele de copyright sunt un subiect pe care voiam de ceva timp sa-l discut pe forum. Cred ca e util sa explicam ce inseamna copyright-ul si in ce fel ne priveste.

Inainte de teorie, cateva exemple.

(1) Un pescar isi face pagina de Facebook si isi pune ca fotografie de profil sigla unui lac.
(2) Un pescar isi face blog si posteaza articole scrise de altii, copiate de pe alte bloguri sau din reviste, ca si cum ar fi fost scrise de el.
(3) Un ziarist profesionist publica sub numele lui articole care nu sunt scrise de el, sunt scrise de alti autori. Articolele sunt preluate mot-a-mot.
(4) Un magazin face fotografii la produse si le posteaza pe site-ul propriu. Alte magazine le preiau cu copy-paste. Magazinul pune un watermark peste ele. Alte magazine le preiau cu tot cu watermark.
(5) Un magazin publica la descrierea unui produs un articol dintr-o revista, fara acordul revistei.
(6) O revista publica fotografii preluate de pe Facebook fara acordul autorilor.

Toate astea sunt incalcari ale drepturilor de autor, uneori inocente, alteori nu. Am dat exemplele de mai sus pentru ca sunt lucruri cu care m-am confruntat personal sau pe care le cunosc de la sursa. Un pescar si-a pus pe Facebook, ca fotografie de profil, sigla lacului Varlaam. Diverse bloguri mi-au luat articole si le-au postat ca si cum ar fi fost ale lor. Cativa ziaristi pentru publicatii de pescuit mi-au furat articole si le-au publicat sub semnatura proprie in ziarele sau revistele la care lucrau. Diverse materiale de pe CarpOnline au fost copiate in tot felul de locuri, chiar zilele trecute am gasit prezentarea unei mulinete, facuta de mine, pusa pe site-ul unui magazin online. Si asa mai departe...

Topicul nu e despre ce mi s-a intamplat mie, e despre copyright. Multi dintre noi nu constientizeaza ce inseamna si ce anvergura au drepturile de autor. Realitatea este ca aproape orice lucru (cu sens de creatie originala) pe care il intalnim pe internet, fie ca vorbim de articole, fotografii sau filme, se supune drepturilor de autor. Textele, pozele, filmele nu apar in mod natural. Cineva le produce, iar munca autorilor e protejata prin lege.

Cand vreti sa folositi in domeniul public articole, filme sau fotografii facute de altii, asigurati-va intotdeauna ca aveti dreptul s-o faceti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 5:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salutare Vlad.Eu am o pagina de pescuit pe Facebook.Bine, din primavara trecuta n-am mai postat nimic pe ea, dar voiam s-o reactivez.Daca eu pun link-uri cu articole de pe Carponline intru sub acest "Copyright" ?! Eu pun doar link-ul si pe cititor il aduce tot pe pagina Carponline cand acceseaza link-ul, adica nu preiau un articol mot a mot si il il postez ca si cum l-as fi scris eu (nici n-as indrazni asa ceva :D ).Te-am intrebat ca sa stiu sa nu fac vreo prostie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 6:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca pui link catre un site, nu e nicio problema. Nu e o incalcare a drepturilor de autor. Dimpotriva, e o respectare a drepturilor de autor prin trimitere la sursa.

Drepturile de autor sunt incalcate atunci cand te folosesti de un material fara permisiunea autorului. De exemplu, ar fi o problema daca ai scoate articolul din CarpOnline si l-ai republica pe pagina ta de Facebook.

Discutia noastra de aici ​e pentru cei care ​au intentii bune, dar ​nu stiu ce inseamna copyright-ul si cum functioneaza. ​Uneori, gasim lucruri care ne plac foarte mult si, ca sa le pastram, ​le luam cu copy-paste si le punem pe paginile noastre de Facebook, pe bloguri etc. Ideea e ca nu le putem lua oricum.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Mie Ian 16, 2019 1:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Discutia noastra de aici ​e pentru cei care ​au intentii bune...
Da, numai că problema reală este cu cei care nu au intenții bune, respectiv cei care se folosesc în mod fraudulos, pentru beneficiul propriu de munca altora. Legat de asta, nu pentru cei cu intenții bune există organisme precum O.R.D.A. (Oficiul Român pentru Drepturile de Autor).

Oricum, pentru a înțelege de ce este importantă respectarea drepturilor de autor, cel mai bun exemplu este să fii autor (să produci conținut) sau să plătești pe cineva să genereze conținut pentru tine și apoi să vezi că respectivele materiale sunt reproduse, parțial sau integral, în alte locuri și, în unele cazuri, chiar fiind publicate sub semnătura altcuiva, ca și cum acela ar fi autorul.

Aș merge și mai departe, cu riscul de a părea prea drastic, spunând că și atunci când preluăm "nevinovat" un material pe care îl reproducem în altă parte fără a avea interese comerciale, tot trebuie să cerem acordul. În cele din urmă, autorul este cel care decide unde anume dorește să apară materialele sale.

Primul exemplu dat de Vlad - cel care și-a pus la fotografia de pofil sigla unui lac (fără acordul lacului) - poate părea din categoria "încălcări nevinovate al dreptului de autor". Problema este că am putea fi induși în eroare considerând că acel utilizator vorbește în numele lacului. Totodată, în funcție de ce comunică, ar putea chiar aduce prejudicii lacului.

Un magazin investește timp și bani în oameni și echipamente pentru a scrie descrieri detaliate la produse și a face fotografii de calitate, încercând să ofere ceva care să atragă mai mulți clienți și astfel, să-și acopere investiția și, in final, să-și crească profitul. Dacă alte magazine preiau descrierile și fotografiile, primul magazin își pierde avantajul competitiv de a oferi informații adiționale și utile la produsele respective și, totodată, concurentul care a furat materialele oferă aceleași informații calitative fără să fi cheltuit mai nimic (exceptând timpul alocat operației de copy/paste).

Ce consider important de reținut este că indiferent unde găsim o informație (ex. o imagine pe Google), dacă vrem să o afișăm în spațiul public, nu ar trebui să scăpăm din vedere copyright-ul, respectiv să luăm legătura cu autorul pentru a afla în ce condiții putem folosi respectivul material.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Mie Ian 16, 2019 3:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru firmele care activeaza in pescuit (producatori, distribuitori, magazine), problemele de copyright pot fi cu atat mai neplacute cu cat continutul creat de ele e mai greu de protejat.

Daca scriu un articol sau fac un film, e usor pentru mine sa dovedesc ca sunt autorul filmului sau articolului, iar legea recunoaste filmele si articolele ca opere de autor. Daca scriu o prezentare pentru un produs (lanseta, mulineta, boilies etc.), iar prezentarea apare pe site-ul unui magazin, nu e la fel de simplu sa fie protejata ca opera de autor, daca magazinul nu face demersuri speciale in sensul asta.

Niciun cumparator nu se uita la prezentarile sau la fotografiile de produs ca la niste creatii originale, dar realitatea e ca o prezentare sau o fotografie buna implica timp si competenta. Prezentarile si fotografiile de calitate au un impact in vanzari. De asta, unii cauta sa le ia gratis de la altii, daca nu vor sau nu pot sa si le produca singuri.

Am scris zeci de prezentari de produse pe care altii le-au luat foarte frumos cu copy-paste si, de la un anumit punct, am renuntat sa mai scriu pentru ca era o cauza pierduta. Nu aveam suficiente mijloace ca sa pot apara genul asta de continut. Nici macar nu il puteam urmari. Si astazi mi se mai intampla sa gasesc prezentari pe care le-am facut cu ani in urma, postate pe site-urile unor magazine.

Paradoxul e ca nici macar proprietarii magazinelor nu stiu intotdeauna ca site-urile lor contin materiale furate. Angajatii lor pot prelua neautorizat texte sau fotografii fara sa le spuna.

In schimb, pentru cei care produc un continut usor de identificat ca opera de autor (articole, filme, fotografii), exista diverse proceduri prin care site-urile care gazduiesc materialele furate sunt obligate sa le dea jos. Procesul poate fi mai lung sau mai scurt, dar functioneaza. Cand am descoperit articole scrise de mine pe care altii le-au copiat si le-au pus pe blogurile lor, nici macar n-am mai luat legatura cu proprietarii blogurilor, ca sa evit discutii neplacute. Am facut o cerere de eliminare a continutului furat (Copyright Takedown Notice) si, dupa ce am dovedit ca materialele imi apartin si au fost republicate fara acordul meu, materialele au fost date jos de pe bloguri de Google.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 2:45 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Faptul ca ICCJ a decis dupa procesul de la Tg-Mures ca spatiul de pe Facebook este spatiul public, nu afecteaza drepturile de autor ale celor ce posteaza acolo ?? Se poate distribui orice, dar se vede de unde este postarea initiala , dar distribuirea se face fara acordul celui care a postat initial ...

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 3:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dragos, nu sunt sigur ca inteleg intrebarea, dar incerc sa raspund la ce inteleg.

Daca fac un film si il public pe YouTube, tu poti sa distribui filmul pe pagina ta de Facebook fara acordul meu. Asta nu-mi afecteaza cu nimic drepturile de autor, atata vreme cat se precizeaza sursa filmului si exista un link catre el.

In schimb, daca descarci filmul meu de pe YouTube si il incarci pe pagina ta de Facebook, inseamna ca te folosesti de film fara acordul meu si prin asta incalci drepturile mele de autor.

Facebook da explicatii detaliate despre politica de copyright si proprietatea intelectuala, le poti citi ca sa te lamuresti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 11:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Salut Vlad!
Propunerea mea ar fi sa ne dai si ceva nume si exemple cu subiect si predicat.Puterea exemplului este cea mai convingatoare.

Nu ca nu te-am crede pe cuvant dar sa ca sa fie cat mai explicit.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 9:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dunca Sergiu scrie:
Propunerea mea ar fi sa ne dai si ceva nume si exemple cu subiect si predicat.

​Ce fel de nume si exemple te intereseaza?​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 10:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Salut Vlad!
Nu mă interesează un nume anume sau să văd dacă X a făcut copyright. Eram curios la o abordare de genul X (nume, persoană juridică său persoană fizică) mia furat Y material în modul acesta şi la publicat aici (link, poză etc) fără acordul meu.

Înţeleg că sunt moduri legale pentru ăsta, şi că tu Vlad Pavlovici eşti prea domn pentru a arăta cu degetul dar unul două exemple ar fi sugestive şi pentru alţi care s-ar gândii de două ori înainte de a face acelaşi lucru.

Felicitări oricum pentru abordarea subiectului.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: