CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 12:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am spus de mai multe ori pe CarpOnline ca piata de crap din Romania e una foarte mica. E un subiect care a produs discutii polemice, unora nu le vine sa creada, dar daca vorbim pe cifre si nu pe impresii, asta e realitatea.

Anul trecut, o evaluare facuta de revista TTW a confirmat ca suntem o piata subdezvoltata. Evaluarea TTW e discutabila ca metodologie (stiu asta pentru ca am participat la ea), o parte dintre observatiile ei mi se par gresite, dar concluzia ca Romania e o piata mica nu poate fi pusa la indoiala.

Zilele astea, un prieten mi-a atras atentia asupra unui detaliu care e sugestiv. Pe site-ul Fox, exista o sectiune dedicata magazinelor partenere. Cate magazine europene credeti ca vand produse Fox?

Marea Britanie - 504
Germania - 404
Franta - 384
Italia - 257
Olanda - 208
Cehia - 114
Polonia - 95
Ungaria - 76
Romania - 1

Cifra pentru Romania e in mod sigur gresita. La ora actuala, sunt mai multe magazine care cumpara de la Fox, nu unul singur. Sa zicem ca sunt 10. Poate 15. Mai mult de atat, nu cred. In ansamblu, insa, asta este raportul dintre Romania si alte piete.

Cand noutatile se lanseaza in alte tari, iar in Romania ajung cu intarziere… Cand unele produse sunt disponibile in alte tari, dar nu sunt disponibile in Romania… Cand unele produse costa mai putin in alte tari decat in Romania… Cand marile firme occidentale participa la targuri cu standuri proprii in alte tari, dar nu in Romania… Cand taxele pe multe lacuri sunt mai mici in alte tari decat in Romania… explicatia sta in cifrele de mai sus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Salariul mediu in Romania este de sapte ori mai mic (aproximativ) fata de cel din Marea Britanie...trist, dar adevarat. Banii vorbesc...din pacate, pentru noi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 5:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ceva similar se poate vedea și pe website-ul Gardner: http://gardnertackle.co.uk/stockists/ (zoom in pe hartă pentru mai multe detalii - România are zero pe hartă și nu apare nici în Category filter)

Rămân la părerea că lacurile reprezintă elementul principal care poate ajuta dezvoltarea pieței de pescuit. Nu văd cum pot fi atrași mai mulți pescari dacă lacurile unde pot pescui rămân aceleași (sau mai rău, unele dintre ele se mai și strică de la an la an).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 5:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In cazul Gardner, au uitat (sau nu s-au obosit) sa treaca magazinele partenere din Romania. Se mai intampla. De asemenea, sunt situatii in care Romania apare cu cifra 1 pentru ca are un distribuitor exclusiv. Oricum calculam, insa, decalajele fata de alte tari sunt masive. Si nu ma refer la Anglia, ma refer la tari mai apropiate, ca Ungaria sau Cehia.

Da, lacurile sunt singurele care pot ridica piata. De fapt, nu lacurile, ci pestele. Daca n-avem peste, n-avem piata, e cat se poate de simplu. Cum insa apele publice sunt destul de sarace in peste, lacurile private au un rol cu atat mai important.

Motivul pentru care am tot reluat tema pietei si a lacurilor este ca ne ajuta sa constientizam unde suntem. Dezvoltarea lacurilor e prioritara daca vrem o dezvoltare a pietei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 6:46 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Ai dreptate Vlad in legatura cu pestele.
E un cerc vicios...peste exista de vanzare, dar...unii patroni de balti catch&release populeaza cu peste si pescarii ii fura, altii nu populeaza pe principiu "lasa ca merge si asa", alte balti au ajuns pe mana unor patroni care nici nu stiu ce inseamna catch&release...
Au fost mai multi patroni de balti din Sibiu, spre exemplu, carora le-am explicat ca primul pas pentru reusita unui lac, este pestele introdus si pastrat in balta!!!Degeaba le-am spus...in Sibiu, e zero(s-a pierdut si lacul Sacel, de vreo trei ani...pe principiul "racii se vand mai bine").
Cunosc situatia lacurilor din Sibiu si toate care aveau peste aveau si pescari...incet, incet, pe masura ce au disparut pestii sau pe patroni nu i-a mai interesat, aceste lacuri au disparut din peisaj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 6:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Eu cred ca-i un cerc vicios. Cei care-s responsabili de vanzarea Fox sau Gardner in Europa pur si simplu nu vor sa ia in considerar Romania.
Piata avem, exemple sunt Shimano si Daiwa care vand bine la noi de ani de zile. Si asta fara promovare sau alte investitii in marketing.
Pe de alta parte pe multi nu-i intereseaza de unde le vin banii: ca eu cumpar din Germania sau din Romania...tot la englez ajung banii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 7:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
Eu cred ca-i un cerc vicios. Cei care-s responsabili de vanzarea Fox sau Gardner in Europa pur si simplu nu vor sa ia in considerar Romania.

Te bazezi pe ceva - date, cifre, experienta directa - cand vii cu genul asta de opinii?

Albert scrie:
Shimano si Daiwa care vand bine la noi de ani de zile. Si asta fara promovare sau alte investitii in marketing.

Scrii pe un site sustinut de Shimano, incadrat cu bannere Shimano pe fiecare pagina, populat cu zeci de articole si sute de filme sponsorizate de Shimano si tu spui ca Shimano nu se promoveaza in Romania.

Albert scrie:
Pe de alta parte pe multi nu-i intereseaza de unde le vin banii: ca eu cumpar din Germania sau din Romania...tot la englez ajung banii.

Englezii se uita din ce tari vin banii si vor investi acolo de unde vin. Despre asta vorbim aici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 9:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Cred ca totul se rezuma la puterea de cumparare a romanului.Sunt ferm convins ca daca si-ar permite mult mai multi romani ar cumpara produse de pescuit de la firmele premium


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 11:20 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
suly scrie:
Cred ca totul se rezuma la puterea de cumparare a romanului.Sunt ferm convins ca daca si-ar permite mult mai multi romani ar cumpara produse de pescuit de la firmele premium



sustin si eu. totul pleaca de la puterea de cumparare.suntem prea saraci ca sa ne permitem mereu sa cumparam produse pentru pescuit de la firme de prestigiu. de ce sa luam de la fox sau gardner, cand putem lua de la hakuyo la jumate de pret sau chiar mai putin? cumparam atat cat ne permite buzunarul

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 12:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Domnilor, cand te duci in Ungaria la pescuit nu vezi nici Baracuda nici Hakuyo nici alte lucruri de felul acesta.Este adevarat ca nu vezi nici lacuri gen Moara lui peste ,nici Hermes zeul grec,nici concursuri fara nioma,totul este in limita bunului simt.Dupa cum se aude,''patronii''unor lacuri isi fura pestele unora, altora.Comportament de fanarioti!Uitati-va cata reclama are NASH in Ungaria, s-au poate nu stiti ca FOX are un depozit foarte mare in BUDAPESTA.BIG FISH a mai reusit sa mentina stacheta si ne-a facut sa privim optimisti spre VEST,dar unii nu pot uita ca sunt balcanici.Proiectul VARLAM ,sa speram ,ca este doar primul pas, impreuna cu FUGHIU, SANPAUL si poate mai urmeaza...Pana la urma, omul sfinteste locul!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: