CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Mar 24, 2019 5:17 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Scopul acestui topic este sa scriem cum ar arata partida de pescuit perfecta in viziunea fiecaruia si in nici un caz sa intram in contradictii .
Am observat ca in viziunea fiecaruia partida perfecta este total diferita si de aici generalizarile nu functioneaza . O partida perfecta pentru unul...de multe ori poate fi un cosmar pentru altul .
Unii pleaca la pescuit sa fuga de sotii...altii nu concep sa mearga fara ele , unii vor sa mearga cu prietenii...altii prefera sa mearga singuri , unii vor balta salbatica...altii carpodrom , unii prefera plantatul...altii aruncatul din mana , unii daca nu prind des sunt nemultumiti...altii prefera peste mare chiar daca mai rar , unii dau importanta monturilor...altii lansetelor...altii nadei , unii prefera confortul altii...activitatea sustinuta, unii partide lungi...altii scurte si pot continua .
Prefer sa mentionez din nou , nu exista partida perfecta general valabila ci pentru fiecare partida perfecta arata in mod diferit , deci nu putem vorbi la modul general de partida mea in conditiile mele e mai buna decat a altuia .
Din fericire...suntem diferiti :lol: , altfel eram cu totii de acord iar viata ar fi fost extrem de monotona !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 24, 2019 6:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2019 10:59 am
Mesaje: 9
Greu de raspuns... daca ma gandeac la partidele scurte, gen 12 h atunci prefer sa prind cat mai mult, la fel si in primele partide din sezon, dupa cateva luni de stat pe dreapta, setea/foamea fiind mare ma bucur de orice captura. Pe masura ce inaintam in sezon, iar aici vb de partidele cu cel putin 3 zile si doua nopti prefer o partida alaturi de prieteni in care nr pestilor de orice dimensiuni este pe locul doi, in avantaj fiind pesti mai mari, de doua cifre, cand iti dai interesul in a prinde peste dar este important si anturajul.
Noi de obicei mergem de vineri pana duminica, vineri despachetam, identificam locul unde vom pescui, nadim si asteptam pesti, pe seara un gratar udat cu bere sau vin, somn dupa ora 01:00. Sambata dimineata un mic dejun, preferabil omleta cu sunca etc, intre timp normal nadim, improspatam momeala la carlig, dupa masa unul din noi se apuca de bogracs la ceaun( preferabil cu fasole), intre timp udam gatul cu palinca vin si bere, depinde de temp exterioara. Cate o data mai vin si familiile pe balta sambata cam pe cand este gata mancarea si ne simtim bine.
Locurile alese sunt de obicei carpodromuri, mai putin balti salbatice la iesirile de weekend, timpul fiind prea scurt pt o apa salbatica.
In principal as spune ca ne axam mai mult pe partide in care sa prindem peste dar tot o data sa ne relaxam. Nu mai suntem chiar atat de tineri si un weekend in care sa tragi de bete la foc continuu nu te-ar ajuta luni la job. Si dupa cum am mai spus am fost anul trecut pe balta Ferma de crapi din Diosig, unde de vineri de la 14:00 pana seara pe la 23 nu am prins mai nimic iar mai apoi a inceput sa traga pestele in nebunie, pana cand am obosit si am schimbat tactica sa mai rarin din trasaturi si ciortani, a crescut pestele in greutate dar tot la 5-10 minute aveam prezentate, iar pe sambata seara am scos betele, nu mai puteam sta nici unil in picioare, a fost frumps dar prea mult... :roll:
La doua saptamani am mers pe Cetariu unde am avut 4-5 pesti de peste 15 kg in trei zile dar mi sa parut a fi una din cele mai placute partide din an


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 2:07 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Interesant ! Subiect vizionat de 100 de ori , dar doar Ilar a dorit sa scrie .
Deoarece a fost weekend ...nu am avut eu timp sa scriu despre preferintele mele .
Eu cred ca am trecut prin toate fazele pana acum .
Inainte de revolutie mergeam si singur si cu prietenii numai pe ape salbatice...pentru ca nu existau balti private .
Deoarece in copilarie primeam peste la masa mai des si mai mult decat as fi preferat...nu mai mananc peste decat din conserva si peste afumat din market...si asta rar .
Deci as putea spune ca stilul meu de pescuit inainte de '89 era catch&offer...adica prindeam si il dadeam cadou .
Dupa revolutie , am mers mai rar la pescuit , doar cu prietenii , tot pe ape salbatice si numai catch&release...pe atunci nici nu stiam ca se numeste asa .
Deci pot spune ca practic catch&release 100% , pentru mine pestele e doar un partener .
Deoarece apele salbatice au inceput sa fie pline de grataragii , manelisti , hoti , braconieri si alte specimene am decis sa merg numai pe ape private .
De vreo 10 ani merg numai cu familia , apoi cu un ciobanesc german...de vreo 4 ani cu ...doi :lol: !
Vreu sa prind numai peste mare , vreau sa ma si relaxez...nu schimb liniile din 30 in 30 de minute :lol: , prefer pescuitul plantat cu navomodelul si in curand cu barca !
Scopul meu e sa ma simt bine , daca mai cunosc si oameni comunicativi bine...daca nu...nu , nu vreau sa prind tone de peste ! Oricum sunt obosit dupa ce descarc tone de echipament :lol: !
Pana acum vreo 3 ani preferam partidele de 24 de ore , dar nu prea merita sa cari 2 masini pline cu echipament...sa-l descarci...montezi...demontezi...incarci si sa pleci rupt a doua zi !
Spor !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 2:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Pentru mine partida perfecta este atunci cand am parte de o vreme buna, confortabil de calduroasa, nu ma doare mijlocul, nu-mi suna telefoanele de la munca si am parte macar de o captura mai insemnata (peste 15 kg) :D .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 4:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Pentru mine, partida buna inseamna acea partida din care plec de pe balta cu observatii, concluzii si impresii care adunate la cunostintele mele ma pot ajuta sa inteleg mai bine fenomenul de carpfishing in ansamblu si sa pot aborda corect, eficient si intr-un mod imbunatatit urmatoarele partide pe acea balta sau alte balti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 4:29 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
1. Atingerea target-ului pentru acea partidă;
2. Vreme faină;
3. Condiții bune pe lac(drum acces, stand, umbră naturală etc.)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Vreme frumoasa, pescari putini, liniste, peste mare, chiar daca mai putine bucati.

Detest “colegii” care confunda pescuitul cu bodega!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 26, 2019 4:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
dupa 47 de ani de pescuit destul de intens ,trecut prin toate etapele rau,parau,acumulari,concursuri etc.,practic si acum pescuit la pastrav,iarna scobar ,vara crap somn, am ajuns acolo ca indiferent de vreme,capturi mici mari,fara pestii totate pardidele sunt perfecte ,poate e greu de inteles dar mie place PESCUITUL INDIFERENT DE TOATE, si inca nu sunt chiar asa de batran ca sa zica uni ca batranului ajunge si daca poate sa mearga pe malul apei :D :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 26, 2019 9:10 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Stelian Tankó scrie:
Detest “colegii” care confunda pescuitul cu bodega!

Asta inseamna ca nu bei nici macar o bere sau ca ii detesti pe cei care se fac manga si fac scandal sau se comporta manelistic ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 27, 2019 8:50 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Pata Florin scrie:
Stelian Tankó scrie:
Detest “colegii” care confunda pescuitul cu bodega!

Asta inseamna ca nu bei nici macar o bere sau ca ii detesti pe cei care se fac manga si fac scandal sau se comporta manelistic ?


Beau bere la crasma, nu la pescuit, nu vad sensul unei “singure” beri. :D

Problema e ca dupa o bere vine a doua, a treia, volumul vocii creste si incepi sa nu mai fi atat de “frumos” ca inainte. Nu sunt curios de povestile de viata ale tuturor colegilor de pe balta, sa aud de sute de ori cum isi baga si isi scot...; pescuitul pe care il prefer nu poate coexista cu bautura.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: