CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 7:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Încrederea pescarului
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 8:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
A publicat Vlad un articol în care vorbesc despre încredere, în cazul de față, în nadă. Încrederea este unul din elementele de baza în pescuit deoarece reduce riscul alunecării pe panta deciziilor greșite, dintr-o decizie greșită în alta. Atunci când neîncrederea ne dictează acțiunile, cel mai probabil vom căuta explicații complicate care, din experiență, am constatat că sunt eronate. Cu alte cuvinte, dacă dispare încrederea, ne consumăm energia identificând probleme care nu există și găsind soluții la false probleme.

Articolul este disponibil aici: https://www.carponline.ro/articole/incr ... nada-88358


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Încrederea pescarului
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 9:01 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ii multumesc lui Victor pentru articol.

E un subiect la care cred ca ne putem raporta cu totii, pentru ca toti avem destule experiente legate de (ne)increderea in nada.

Am o poveste pe tema asta. Cand l-am intalnit pentru prima oara pe Steve Briggs, la inceputul anilor 2000, cand venea la Sarulesti, am facut un interviu cu el pentru o emisiune de pescuit si mi-a spus un lucru care mi s-a fixat foarte bine in minte: Never blame the bait! Sa nu dai niciodata vina pe nada. Mai exact, sa nu fii niciodata in pozitia in care sa dai vina pe nada.

Dupa cum stim, sunt situatii in care producatorii schimba reteta unei nade, uitand sa ne spuna, si constatam pe balta ca nada parca nu mai prinde la fel. Steve Briggs a patit-o si el, la fel cum am patit-o si noi. Dar astea sunt totusi cazuri destul de rare si dincolo de controlul nostru.

Formula Never blame the bait! se refera la altceva. Sa-ti gasesti o nada in care ai incredere, sa ramai la ea (daca schimbi nada la fiecare partida, e clar ca stai prost cu increderea), iar cand lucrurile nu merg cum trebuie, sa nu dai vina pe ea. Sa cauti explicatii in alta parte.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Încrederea pescarului
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 12:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Interesant articolul .Trecand peste celelalte aspecte ale pescuitului (localizare,monturi etc) si rezumandu-ne numai la increderea in nada poate ca lucrurile ar trebuii putin nuantate .Nu exista o nada care sa dea rezultate similare pe toate tipurile de balti sau in toate contextele intalnite.Spre exemplu un fishmeal poate avea rezultate bune intr-o anumita perioada a anului iar in alta perioada sa fie surclasat de un birdfood sau chiar de o nadire cu seminte. Personal pescuiesc mult cu pop-up-uri si in plus am controlul deplin asupra retetelor acestora . Am observat ca pe aceeasi balta , in functie de anumiti factori cateodata merg mai bine anumite tipuri sau culori . Bineinteles ca sunt observatii "empirice" . Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca increderea intr-un boilies spre exemplu trebuie limitata in functie de context...nu exista nade care merg in orice situatie .
Never blame the bait! cu mentiunea ca trebuie sa stii cum si cand sa o folosesti . O nadire cu pelete de cambula in noiembrie pe o apa de 5-6 grade nu da rezultate pentru ca nu atunci e perioada optima in care peletele de tipul asta trebuie folosite.

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Încrederea pescarului
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 1:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Asa este. Increderea care ne intereseaza e, evident, o incredere informata. Bazata pe experienta si pe rezultate in diverse conditii si pe diverse lacuri. Increderea oarba e total contraindicata, ca si increderea fara argumente.

Never blame the bait! e un mod de a spune ca, daca nada e de vina, tu esti de vina, fiindca ai ales-o gresit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Încrederea pescarului
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Increderea oarba e total contraindicata, ca si increderea fara argumente
Răspund cu un citat:
Bruce Springsteen scrie:
Blind faith in your leaders, or in anything, will get you killed.
În traducere: încrederea oarbă în conducători sau în orice te va ucide.

Lucian, este foarte bună observația ta și este bine că ai adus acest aspect în discuție deoarece, în niciun caz, nu vreau să se înțeleagă din cele scrise în articol că am descoperit "nada minune" care funcționează oricând, pe orice baltă și în orice situație.

Am încredere că nada pe care o folosesc (birdfood, fishmeal, semințe) este aceeași cu cea pe care o știu de la partidele anterioare, deci mă pot baza pe acest lucru. Am confortul că dacă trăsăturile întârzie să apară, nu nada este cauza deoarece am încredere că este același lucru în pungă.

Mie îmi aparțin deciziile de a cumpăra o nadă produsă de o firmă sau alta (sau a-mi prepara singur nada și a cumpăra ingredientele da la un furnizor sau altul), de a pescui cu un tip de nadă sau altul, de nădi mult sau puțin, de a nădi grupat sau extins, de a nădi aici sau acolo. Așa că, dacă dau vina pe nadă, practic dau vina pe mine.

Ce nu pot controla este conținutul pungii fie că vorbim de boiliesul în forma finită, fie de un ingredient pe care îl voi pune în mix. Acesta este motivul pentru care aleg produsele la care nu îmi pun astfel de probleme.

Încheind cum am început, parafrazez un citat din Mark Twain: deciziile corecte vin din experiență, iar experiența vine din decizii greșite.
Mark Twain scrie:
Good judgement is the result of experience and experience the result of bad judgement.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: