CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 7:10 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 3:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
@ Doru,

De acord cu tine in principiile de fizica mentionate. La o pirghie mai mare, prin mutarea completa a mainii drepte inainte de piciorul mulinetei se obtine o forta mai mare aplicata virfului (la aceasi forta de tragere a mainii stingi).

Dar, personal, parca am un control mai bun al mulinetei/lansetei daca fixez piciorul mulinetei intre inelar si degetul mijlociu al mainii drepte. Mentionez ca folosesc in general mulinete grele (BBLC XT-A) pentru distantele obisnuite (150m), si mulinete usoare (600g) pentru distantele peste patul nada, 170m.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mai 22, 2019 1:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua domnule Lucian si ma scuzati de intarziere.
Priza pe care o folosesc este datorită faptului că mi-am dorit să pot scoate maxim dintr-o aruncare. Conform fizicii lucrul mecanic este egal cu forta × brațul.Astfel am cautat ca distanta dintre mâini sa fie una cât mai mare.Este un aspect pe care l-am implementat in aruncarea mea de copil.Sunt foarte rare persoanele care arunca asa însă unii dintre aruncatori au insistat si au reusit sa faca acelasi lucru.Intradevar pentru multi este o poziție ciudata...cativa au scăpat lanseta din mana incercand o astfel de priza...in concluzie este un lucru justificat însă care are nevoie de o perioada de antrenament pana a putea fi folosit corect.
Referitor la talonul lansetei Tx7 acesta are o lungime de 70 cm de la capătul lansetei si pana la inelul de sus al mandrinei(zona unde intra talpa mulinetei).
În cazul numărului de spire de înaintaș, personal folosesc cam 5 spire la casting si 10-15 la pescuit(vreau sa intru mai repede pe înaintaș in drill ca sa pot proteja nodul).La casting merg pe premiza de a elibera cât mai repde nodul însă în același timp cu mai puțin de 3 spire sunt sanse mari ca spirele sa se îngroape intre cele de monofilament datorită presiunii foarte mari din timpul aruncarii, acțiune ce duce la rupturi ale înaintașului si riscuri ridicate de rupere ale lansetei.
În speranța că v-am fost de folos o zi bună va doresc !

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 12:26 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Cristian Mihalcea scrie:
Priza pe care o folosesc este datorită faptului că mi-am dorit să pot scoate maxim dintr-o aruncare. Conform fizicii CUPLUL este egal cu forta × brațul.Astfel am cautat ca distanta dintre mâini sa fie una cât mai mare.Este un aspect pe care l-am implementat in aruncarea mea de copil.Sunt foarte rare persoanele care arunca asa însă unii dintre aruncatori au insistat si au reusit sa faca acelasi lucru.Intradevar pentru multi este o poziție ciudata...cativa au scăpat lanseta din mana incercand o astfel de priza...in concluzie este un lucru justificat însă care are nevoie de o perioada de antrenament pana a putea fi folosit corect.
În cazul numărului de spire de înaintaș, personal folosesc cam 5 spire la casting si 10-15 la pescuit(vreau sa intru mai repede pe înaintaș in drill ca sa pot proteja nodul).La casting merg pe premiza de a elibera cât mai repde nodul însă în același timp cu mai puțin de 3 spire sunt sanse mari ca spirele sa se îngroape intre cele de monofilament datorită presiunii foarte mari din timpul aruncarii, acțiune ce duce la rupturi ale înaintașului si riscuri ridicate de rupere ale lansetei.

Multumesc Cristi!

Aici pe forum toti suntem domni, deci n-are rost sa ne domnim.. Iar in plus, in casting, tu esti mai domn decit noi toti (primus inter pares, primul intre egali)!!
Tare pozitia mainii, dificila, imi inchipui ca unii au scapat lanseta, nu ai un punct de care sa te agati -cum e piciorul mulinetei- cind fortezi.
Interesant si nr de spire ale inaintasului, ideea ca la mai putin de 3 se ingroapa in monofilament.

Cind mai ai putin timp, raspunde-mi te rog si la ultima intrebare: ce inaintas ai folosit (marca, grosime, 8 braid/4 braid, etc) la casting?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 7:10 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lucian, pentru a simplifica analiza, putem considera lanseta ca fiind un balansoar (pârghie de gradul I), cu punctul de sprijin pe mâna poziționată pe mandrină. Cu cât punctul de sprijin este mai aproape de vârful lansetei, cu atât ne trebuie o forța mai mică aplicată pe mânerul lansetei - de mâna cu care trag - pentru a pune în mișcare plumbul, deci vom îl accelera mai mult.

Pentru o lansetă de 3,90m, dacă, de exemplu, mâna de pe mandrină este poziționată cu 2cm mai sus, avem un câștig între 3% și 4% (făcând raportul între cele două momente ale forțelor de la capetele lansetei).

Asta este teoria. În practică, însă, mâinile (brațele) noastre au lungime fixă, deci nu le putem poziționa oricât de sus deoarece nu vom mai putea executa mișcarea. Ideal ar fi să găsești o lansetă la care distanța mandrină - mâner să fie potrivită pentru tine, astfel încât să nu fi nevoit să poziționezi mâna în fața piciorului mulinetei, crescând riscul să scapi lanseta în aruncare. Alternativa este să-ți faci lansete pe comandă, împreună cu rod builder-ul (cel care va lucra lansetele) urmând să stabilești poziția ideală a mandrinei în funcție de lungimea brațelor tale. Și că tot am adus în discuție lansete custom (făcute pe comandă), dacă nu l-ai citit, îți recomand acest articol: http://carponline.ro/articole/lansete-pe-comanda-88294


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Dum Mai 26, 2019 10:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua,

Referitor la ce spune Victor despre lansete intr-adevar poti face acest lucru, lanseta la coamanda...in acelasi timp eu orice lanseta as pune in mana tot acolo o prind(deasupra mulinetei)...Dacă pot crea un avantaj de lungime de ce nu !?...personal folosesc tx7 atat in casting cât și in pescuit...are poate unul dintre cele mai lungi segmente de talon dintre toate lansetele pe care am pus mana...mandrina nu se poate urca foarte sus chiar dacă ai brațul de 2 metri deoarece caracteristicile unei lansete de 3.90 are iesi din parametri(acțiune, echilibru, așezare inele, număr inele, sanse de se rupe, etc.)
În legătură cu înaintașul...folosesc Power Pro de 0.36 clasic (4 spire), Katran Record de 0.35 iar acum astept sa apara in Romania Shimano Kairiki de 0.30...sunt păreri foarte bune despre el in Anglia, multi aruncatori buni de acolo il folosesc.
În speranța că v-am atins așteptările prin acest raspuns va doresc o zi plăcută!

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Dum Mai 26, 2019 7:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Cristian Mihalcea scrie:
În legătură cu înaintașul...folosesc Power Pro de 0.36 clasic (4 spire), Katran Record de 0.35 iar acum astept sa apara in Romania Shimano Kairiki de 0.30...sunt păreri foarte bune despre el in Anglia, multi aruncatori buni de acolo il folosesc.
În speranța că v-am atins așteptările prin acest raspuns va doresc o zi plăcută!

Multumesc mult Cristi,

Am folosit si eu Power Pro de 0.32 o vreme, dar cind am trecut la lansete de 3.75 lbs, se rupea tot timpul.. Am trecut la Maxx 8 Braid de 0.25 (3 spire) si nu am mai avut probleme. Cu lansetele de 4 lbs sau spodul de 5 lbs tot cu 0.25 dau. Mi-a mai ramas si acum o rola de Power Pro de 0.32 si tot incerc sa gasesc monturi la care l-as putea folosi.. Orice idee e bine venita..


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron