CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 1:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 11:09 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un interviu cu Cristi Mihalcea, care a realizat recent o performanta de casting deosebita cu o aruncare de 226,38m, in concursul Carp Fanatik Casting Cup de la Cluj. ​Puteti citi ​aici interviul cu Cristi: ​Casting la 226m​.​

Distanta a fost atinsa cu ​o ​​lanseta Shimano TX7 Intensity 3,90m/3,5lb, mulineta Shimano Power Aero XTB, fir ​Katran Synapse Neon ​de 0,25mm si plumb de 113g​.​

In imaginea de mai jos, Cristi Mihalcea si Mihai Perianu, ocupantii primelor doua locuri in concursul de la Cluj.

Daca aveti intrebari pentru Cristi sau pentru Mihai, va rog puneti-le in acest topic.


Fişiere ataşate:
Carp Fanatik Casting Cup.jpg
Carp Fanatik Casting Cup.jpg [ 139.03 KiB | Vizualizat de 11034 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 12:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2019 11:41 am
Mesaje: 3
Salutari si felicitari maxime atat pentru Cristi cat si pentru Mihai!

Considerati ca folosirea unei mulinete de 5500 Ci4 ar fi adus un plus de distanta aici, avand in vedere ca existau deja conditii optime? (vant spate, umiditate scazuta).

De asemenea, care este motivul pentru care ai renuntat sa mai arunci cu 5500 ci4 si folosesti tamburi mari din nou? Asa cum ai precizat si in articol se observa ca la ultimele concursuri ai mers cu power aero.

Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 12:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Felicitari ,rezultate incredibile .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 8:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna seara domnule Cristian,

In primul rand va multumim pentru felicitarile acordate.
Referitor la intrebarea dumneavoastra tin sa precizez faptul ca la concursurile de casting nu am participat niciodata cu modelul 5500.Timp de cativa ani, am folosit Shimano Aero Technium MGS XSA cu tamburul conic de 6000.Am apelat la aceasta mulineta din mai multe considerente insa ca de fiecare data intr-o aruncare extrema cel mai important este greutatea ansamblului deorece cu cat este mai usor viteza de executie creste, distantele obtinute fiind mai mari. La aparitia modelului Power Aero am decis sa il folosesc la casting deorece greutatea este apropiata de MGS XSA (acest model nu se mai produce) iar sistemul de asezare al firului este cel pe care il prefer eu, adica maxim 50 de spire.Datorita faptului ca vreau sa pot ajuta pescarii in deciziile lor asupra echipamentului m-am gandit la o mulineta versatila din punct de vedere distanta si pescuit. In concluzie am ales Power Aero si nu Fliegen sau alte concepte.
Referitor la modelul Ultegra 5500 de care spuneati, am folosit-o la antrenamente si la pescuit.Acel MGS nu era proprietatea mea asa dar am incercat inlocuirea ei cu o mulineta care aseaza firul bine si se apropie ca si greutate de aceasta(nu aparuse inca Power Aero).Modelul 5500 XTD are 500 grame iar faptul ca tamburul este de diametru mai mic face ca spira de fir sa fie mai mica astfel intampina o frecare redusa la trecerea prin inelul de plecare ceea ce ajuta in obtinerea de distante similare mulinetei despre care am precizat(MGS XSA).
In concursurile de casting prefer o mulineta usoara si tambur mai mare deorece merg pe premiza ca desi spirele sunt mai mari firele folosite sunt relativ din categoria celor moi, accentul fiind pus pe faptul ca un tambur de dimetru mare are implicit spira mai lunga asa dar se va goli la aceeasi distanta mai putin(fata de 5500), frecarea cu buza acestuia fiind mai redusa.
In concluzie indiferent ca folositi 5500 sau 14000 tot ceea ce conteaza este greutatea si cum aseaza firul.Dimensiunile tamburilor pot face mici diferente in functie de diametrul de fir folosit, diferente care in pescuit sunt de neglijat.
In speranta ca v-am clarificat nedumerirea va doresc fir intins in 2019 iar daca mai sunt alte intrebari le astept cu placere !

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 9:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 436
Salut
Si eu eram curios de ce Power Aero si nu Shimano Aero Technium Magnesium 14000XTC. Acum sunt si mai curios avand in vedere ca Shimano Aero Technium Magnesium 14000XTC are 485 grame deci e mai usoara decat Power Aero.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 12:21 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Salut Cristi si felicitari pentru rezultate!

As avea si eu citeva intrebari referitoare la niste amanunte din pozele din articol:

1. Stii cumva ce lungime are talonul lui TX7, masurat din capat pina in inelul superior (cel fix) de prindere al mulinetei? Intreb asta pentru ca vad ca ai mutat mina complet in fata piciorului mulinetei, ca si cum talonul ar fi usor scurt. Sau asta e stilul tau indiferent daca lanseta are un talon mai scurt sau mai lung?

2. In poza de la pagina 3, cea de pe malul apei, pe tambur se observa cel putin 3-4 spire de inaintas. Nu ar fi fost de ajuns 2 spire (unii dau si cu una si un pic..)? Asa folosesti si in concursurile de casting? Apropo, ce inaintas ai folosit?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 7:20 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Lucian Trif scrie:
Salut Cristi si felicitari pentru rezultate!

As avea si eu citeva intrebari referitoare la niste amanunte din pozele din articol:

1. Stii cumva ce lungime are talonul lui TX7, masurat din capat pina in inelul superior (cel fix) de prindere al mulinetei? Intreb asta pentru ca vad ca ai mutat mina complet in fata piciorului mulinetei, ca si cum talonul ar fi usor scurt. Sau asta e stilul tau indiferent daca lanseta are un talon mai scurt sau mai lung?

2. In poza de la pagina 3, cea de pe malul apei, pe tambur se observa cel putin 3-4 spire de inaintas. Nu ar fi fost de ajuns 2 spire (unii dau si cu una si un pic..)? Asa folosesti si in concursurile de casting? Apropo, ce inaintas ai folosit?

Multumesc!

Salut Cristi,

Insist cu cele 2 intrebari (sau 5...) pentru ca in general pescuiesc lansat, si la distanta, de aceea sunt chiar interesat in ceva raspunsuri din partea unui profesionist de talia ta.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 9:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Lucian Trif, am masurat eu, daca tin eu bine minte e 70 cm.
Mai sunt lansete celebre de distanta cu aceasta lungime, dar prefer sa nu le mentionez.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 10:51 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
doruSV scrie:
Lucian Trif, am masurat eu, daca tin eu bine minte e 70 cm.
Mai sunt lansete celebre de distanta cu aceasta lungime, dar prefer sa nu le mentionez.

Multumesc Doru,

Apreciez promptitudinea si solicitudinea ta. Cred ca asta e esenta unui forum, sa ne crestem cunoasterea colectiva prin informatii corecte (in traducere: to the best of our knowledge and non biased), obtinute atunci cind ne sunt necesare.

Revenind la intrebarile mele: 70 de cm (mai exact cred eu 69) e un talon des intilnit. Am masurat odata un Hi-s 200 si avea talonul mai scurt, nu mai tin minte exact cu cit, citiva cm.
Si eu dau cu lansete cu talon de 69 cm, dar tin piciorul mulinetei intre inelar si mijlociu.

La prima iesire o sa incerc si eu prinderea folosita de Cristi, cu mina complet inaintea piciorului mulinetei. Poate ajuta la precizie, poate la distanta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting la 226m
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 11:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Lucian, idee sa tii mana de prindere mai sus are la baza un principiu bine gandit si justificat fizic. Cand tragi de bratul stang, lanseta pivoteaza pe punctul de sprijin, punct care e locul in care tii mana dreapta, adica cea din apropierea mulinetei.Viteza si acceleratia imprimata varfului lansetei pot creste (dar doar pana intr-un anumit punct) odata cu cresterea distantei de la cotor(mana stanga) la punctul de pivotare (pozitie data de mana dreapta).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: