CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 2:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Admir produsul în poze sau în realitate, pe raftul magazinului. Îmi place atât de mult cum arată, încât nu mă mai întreb dacă este chiar ce-mi trebuie sau dacă este un produs de calitate. Nu îmi mai pun problema că s-ar putea ca alt produs să fie mai performant sau mai potrivit pentru mine. Îl cumpăr și, în timp, pe măsură ce rațiunea și experiența iau locul emoției de la momentul achiziției, îmi dau seama că n-ar fi trebuit să mă las “vrăjit” de calitățile estetice ale produsului. Evitarea acestei capcane este subiectul central al capitolului “Atracția vizuală”, disponibil pe blogul MarelePescar.ro: https://marelepescar.ro/blog/pescuitul- ... amentului/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 7:15 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 31, 2014 5:17 pm
Mesaje: 5
Victor Costache scrie:
Tot în avanpremieră, am atașat câteva imagini din ilustrațiile animate pregătite pentru episodul următor, primul cu adevărat tehnic: “Alegerea mulinetei”.


Cred ca imaginea cu asezarea firului pe tambur este gresita,totul se intampla invers in mod normal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 7:44 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 31, 2014 5:17 pm
Mesaje: 5
Imi cer scuze,este corecta imaginea am interpretat gresit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 11:23 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Restrângând căutarea la mărcile preferate, ne ușurăm decizia. Aceasta este partea bună. De cealaltă parte este faptul că în același buget, este posibil să găsesc un produs mai performant al altui producător care se pliază mai bine pe nevoile mele. Despre cum să ne păstrăm libertatea alegerii, mai ales că avem de unde alege, se vorbește în capitolul “Nevoia”, disponibil pe blogul MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lăsat la final, pe principiul “cei din urmă vor fi cei dintâi”, înțelegerea caracteristicilor tehnice ale produselor pe care intenționăm să le achiziționăm este primul pas spre a alege corect atunci când cumpărăm. Practic, aceasta este ideea care a stat la baza seriei “Pescuitul crapului”: explicarea elementelor constructive și funcționale specifice echipamentului de pescuit. Episodul “Specificația tehnică” vorbește despre de ce este important să analizăm cu atenție produsul și la ce ne ajută și ce avantaje ne oferă înțelegerea fișei tehnice. La fel ca până acum, capitolul este disponibil pe blogul MarelePescar: https://bit.ly/2tCOZtK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 4:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Dacă în capitolele precedente am vorbit despre cum să alegem echipamentul de pescuit, capitolul care încheie episodul este despre “cum să nu alegem”, prezentând un clasament cu 10 posibile greșeli pe care le putem face când mergem la cumpărături. Acest ultim capitol și întreg episodul “Alegerea echipamentului” sunt publicate pe blogul MarelePescar: https://bit.ly/2tCOZtK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 12:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
După ce am vorbit la modul general despre alegerea echipamentului de pescuit la crap, urmează primul episod tehnic al seriei. Introducerea episodului "Alegerea mulinetei" poate fi vizionată în pagina dedicată pe blogul MarelePescar: https://bit.ly/2TO0sGw


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Așa cum am prezentat în capitolul introductiv al episodului “Alegerea mulinetei”, această piesă indispensabilă pescarului de crap va fi discutată din “cap” până în “picioare”, doar că în sens invers. Astfel, primul element analizat este piciorul, mai exact talpa mulinetei. Capitolul este disponibil pe blogul MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Mar 27, 2019 12:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Corpul sau “casa” mulinetei este următoarea componentă discutată în noul capitol din “Alegerea mulinetei” lansat pe blogul magazinului MarelePescar. Importanța corpului mulinetei și elementele de avut în vedere strict legate de carcasa mulinetei sunt printre subiectele abordate în “Corpul mulinetei”.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Sâm Mar 30, 2019 2:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Brațul pickup-ului și galetul sunt printre componentele cu o influență importantă în așezarea firului și, poate nu atât de evident, în funcționarea mulinetei. Despre aceste două elemente este noul capitol din “Alegerea mulinetei” disponibil pe blogul MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron