CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 12:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Felicitari! Cred ca ti se potriveste rolul foarte bine, iar perfectionismul tau va ajuta foarte mult.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 2:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Superba initiativa , felicitari .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 2:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi Matei!

În ceea ce mă privește, cred că un cuvânt mai potrivit pentru perfecționism este progresul. Nu sunt preocupat de perfecțiune, ci de a evolua în ceea ce fac și mă implic. Acest lucru mă ghidează și în demersul de față, să progresez de la un capitol la altul, de la un episod la altul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 3:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Felicitari Victor si mult, mult succes! Stiu ca voi afla o gramada de lucruri noi si interesante, asa ca abia astept derularea seriei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 3:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi Vali și Adi!

Sper ca pe măsură ce "intru în pâine" și abordez teme concrete, vom avea și dezbateri pe marginea lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mar 01, 2019 2:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
După prefața seriei lansată zilele trecute, intrăm “în pâine” prin publicarea unui nou capitol din "Alegerea echipamentului" în care este prezentat primul pas sau criteriu de selecție: prețul. Practic, sunt trei capitole distincte reunite sub aceeași temă. De aceea am și decis că are mai mult sens să fie publicate în același timp decât unul câte unul.

Dintre toate cele șase discutate, prețului i-am alocat spațiul cel mai amplu. Probabil că ar fi fost și alte aspecte de discutat care țin de acest subiect, dar fiindu-mi teamă să nu mă lungesc prea mult, m-am rezumat doar la trei dintre cele care țin de preț, cele pe care le-am considerat mai relevante din perspectiva cumpărătorului, în general și pescarului, în particular:
  1. Segmentele de preț - prima observație interesantă este că la cele mai multe categorii de produse, distribuția acestora în funcție de clasele de preț este similară, respectiv cele mai puține sunt cele foarte ieftine și foarte scumpe, iar cele mai multe sunt în segmentul mediu de preț. Plecând de la această observație și ținând cont că cei mai mulți dintre cumpărători se orientează spre produse cu preț mediu, ajungem la a doua observație, și anume că deși criteriul preț aparent ne ajută să restrângem căutarea, ținând cont de distribuția produselor pe segmentele de preț, vom constata că filtrând după preț, nu am redus semnificativ aria de căutare.
  2. Prețul sau valoarea - cât costă și "cât face" pot fi atât în strânsă legătură, cât și complet diferite. Depinde cum privim și ce vrem să vedem atunci când ne uităm la preț și produs. O discuție despre cum valoarea unui produs poate varia din motive artificiale sau reale.
  3. Raportul calitate - preț - probabil una dintre cele mai uzitate expresii în vânzări. De ce este folosită atât de des? Pentru că funcționează! De ce funcționează, ce semnifică expresia și cum identificăm produsele cu un raport bun calitate-preț sunt întrebările principale care își găsesc răspunsul în acest capitol.

Noile capitole sunt disponibile aici: https://marelepescar.ro/blog/pescuitul- ... amentului/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Mar 05, 2019 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Un alt element pe care ar trebui să-l avem în vedere înainte de a merge la cumpărături este să stabilim pentru ce ne trebuie echipamentul vizat, ce vrem să facem cu el și în ce condiții îl vom folosi. Cu alte cuvinte, să ne stabilim o listă de priorități sau de nevoi pe care produsul respectiv trebuie să le satisfacă. Aceste aspecte sunt tratate în capitolul "Nevoia", disponibil din acest moment pe blogul MarelePescar.ro: https://marelepescar.ro/blog/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 2:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Recomandările și opiniile pe care le primim cu privire la produsele pe care intenționăm să le cumpărăm ne pot ajuta sau deruta, în egală măsură. Depinde cine face acele recomandări, ce pregătire sau interese are. Despre cum să ne alegem informația și cum să ne ferim de impostură se vorbește în capitolul “Recomandarea”, publicat acum câteva minute pe blogul MarelePescar.ro.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 7:02 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 05, 2017 9:37 am
Mesaje: 1
felicitari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Super material, felicitări! Mult succes în continuare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: