CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Aug 28, 2019 8:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Victor Costache scrie:
BLANCUL LANSETEI

Orice construcție începe cu fundația. În cazul lansetei, “piatra de temelie” este blancul. Cu cât fundația este mai solidă, cu atât construcția va rezista mai bine în timp. Acest lucru este valabil și în cazul lansetelor: un blanc de calitate înseamnă, în principal, o lansetă care își va păstra performanțele de-a lungul timpul. Cum recunoaștem un blanc de calitate, cum se construiește blancul și care sunt materialele folosite sunt subiectele centrale ale episodului “Blancul lansetei”.
Pentru cei interesați de procesul de producție al blancurilor și lansetelor, un material filmat în fabrica Daiwa din Scoția: https://www.youtube.com/watch?v=LAg_PRyrPoo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Sep 05, 2019 7:16 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
DISTANȚE EXTREME VS. PLĂCEREA DRILULUI

Capitolul de față aduce în prim-plan un subiect ceva mai delicat. Este vorba despre “prăpastia” dintre pescarii de crap interesați doar de plasarea monturii cât mai departe și cei care doresc să simtă cât mai bine peștele în timpul drilului. Trebuie făcută de la bun început precizarea că materialul video nu are ca scop să arate care tabără este cea câștigătoare în “lupta” dintre distanță și plăcere, ci caută o soluție prin care să împace părțile “beligerante”. Urmăriți acest nou capitol din “Alegerea lansetei” pe canalul de YouTube al magazinului MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Sep 11, 2019 8:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ÎNGRIJIREA LANSETEI

Trecerea în revistă a greșelilor comune în utilizarea lansetei de crap, cum putem proteja cât mai bine lanseta în timpul transportului și de ce este important să păstrăm lanseta curată sunt subiectele principale ale capitolului “Îngrijirea lansetei”, disponibil din acest moment pe blogul și canalul YouTube MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Sep 25, 2019 9:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA LANSETEI. EXEMPLE CONCRETE.

Episodul dedicat lansetei se încheie cu un capitol special, în care sunt prezentate criteriile de bază, respectiv caracteristicile tehnice explicate în capitolele anterioare, pe care să le avem în vedere atunci când căutăm o lansetă pentru pescuit la crap. Pe baza acestor atribute de natură tehnică vom restrânge rapid numărul lansetelor potrivite pentru:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Oct 23, 2019 8:16 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
SEMNALIZAREA TRĂSĂTURII

MarelePescar anunță un nou episod din seria “Pescuitul crapului”. Este vorba despre “Semnalizarea trăsăturii”, al cărui capitol introductiv este disponibil pe canalul de YouTube și pe blogul magazinului. Cele 7 capitole care compun episodul de față prezintă echipamentele potrivite și cum trebuie folosite și reglate pentru ca trăsătura să fie semnalizată cât mai bine.

Unul dintre factorii importanți în succesul unei partide pe pescuit este ca sistemul de semnalizare să ne anunțe cât mai repede și de fiecare dată când avem peștele în cârlig. Și, totodată, să avem cât mai puține - ideal deloc - alarme false. Un lucru e cert: fără să știm că a tras peștele, restul echipamentului nu mai contează, de la lansetă până la cârlig, momeală și nadă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 8:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
BAMBINĂ VS. AVERTIZOR ELECTRONIC

Bambină sau avertizor electronic (senzor)? De ce senzor și nu bambină? De ce avertizor plus swinger și nu senzor cu bambină? Merită să dăm banii pe avertizoare și swinger-e, în loc de bambine? Acestea sunt printre întrebările la care răspunde noul capitol din “Semnalizarea trăsăturii”, disponibil pe canalul de YouTube MarelePescar și blogul magazinului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Noi 13, 2019 8:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
AVERTIZORUL ELECTRONIC. FUNCȚII DE BAZĂ

Primul pas în achiziționarea avertizorului este să decidem ce tehnologie vrem: detecția vibrațiilor sau rolă. Apoi, sunt câteva funcții care ar putea fi considerate de bază sau chiar obligatorii pentru orice senzor. Care sunt aceste funcții împreună cu setarea corectă a fiecăreia dintre ele sunt prezentate în noul capitol din episodul “Semnalizarea trăsăturii” publicat de MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Noi 20, 2019 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
AVERTIZORUL ELECTRONIC. FUNCȚII OPȚIONALE ȘI ACCESORII

De la producător la producător și de la model la model, avertizoarele electronice au anumite funcții care sunt de real folos la pescuit, făcându-ne viața mai ușoară și, în același timp, contribuind la îmbunătățirea semnalizării trăsăturii. Deși ne referim la aceste funcții ca fiind "opționale", unele dintre ele sunt atât de importante, încât le-am putea considera obligatorii atunci când ne alegem senzorii. Cu toate că sunt considerate opționale, sunt funcționalități care se regăsesc la din ce în ce mai multe modele, tocmai pentru că pescarii au realizat avantajele acestora și, prin urmare, unii producători le-au inclus în dotările standard. Noul capitol din “Semnalizarea trăsăturii” publicat de MarelePescar trece în revistă astfel de funcții opționale, prezentând avantajele acestora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Noi 27, 2019 9:01 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
SWINGER-UL

Făcând o comparație, swinger-ul este pentru avertizor, la fel cum anvelopele de iarnă sunt pentru mașină atunci când circulăm pe un drum acoperit de zăpadă. Printre subiectele tratate în noul capitol disponibil pe canalul YouTube și blogul MarelePescar, se numără beneficiile folosirii swinger-ului, principalul avantaj fiind îmbunătățirea semnalizării, însemnând reducerea alarmelor false și, în același timp, detectarea cât mai devreme a trăsăturilor. Având în vedere că avertizorul și swinger-ul funcționează în tandem, ce și cum “atârnăm” de firul principal influențează modul în care avertizorul semnalizează trăsătura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Dec 04, 2019 8:25 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
REGLAREA AVERTIZORULUI ȘI SWINGER-ULUI

Deși titlul menționează doar două elemente, avertizorul și swinger-ul, trebuie să avem în vedere întreg ansamblul care influențează semnalizarea trăsăturii, la cele două adăugându-se lanseta, mulineta și firul principal. Rolul fiecăruia din ansamblul lansetă - mulinetă - fir - swinger - senzor și reglajele corespunzătoare sunt discutate în noul capitol din “Semnalizarea trăsăturii” care poate fi vizionat aici:
https://www.youtube.com/watch?v=nCdnV2m ... SCbE1TcwR6


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: