CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Pot sa-mi imaginez cat este de greu sa ti un site ca al tău. Nu-mi fac ca nu mă pricep!
Pentru cărți nu banul este problema, dam in medie 150€ pe o mulineta, 15€ pe un kg de boilies bune, nu cred ca 40€ ar fi o problema. Este mai lejer sa folosești site-ul!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 4:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un site de pescuit axat pe continut are doua probleme esentiale:

Sa poata genera un continut de calitate. Cine sa-l scrie?
Sa poata sustine continutul pe termen lung. Cine sa-l plateasca?

Materialele de calitate se pot face doar cu autori profesionisti, nu cu amatori care scriu un articol la doi, trei ani. Ca sa fie profesionisti, autorii trebuie sa poata trai din scris. Cineva trebuie sa plateasca pentru munca lor, dar nu publicul, pentru ca publicul vrea sa primeasca informatia gratis. Asta e prima problema a unui site - cum faci sa existi?

Enescu Bogdan scrie:
Pentru cărți nu banul este problema, dam in medie 150€ pe o mulineta, 15€ pe un kg de boilies bune, nu cred ca 40€ ar fi o problema.

Crezi ca lumea e dispusa sa dea 40 de euro pe o carte? Majoritatea pescarilor n-ar da nici 4 euro. Crede-ma ca stiu bine piata de pescuit si am si o anumita experienta editoriala. Acum 15 ani, cand ma ocupam de rubrica de crap din "Aventuri la pescuit" si publicam articole pe care publicul le aprecia foarte mult, neavand inca alternativa informatiei abundente si gratuite de pe internet, erau destui oameni care considerau ca revista e prea scumpa, desi costa cat un pachet de tigari. Erau inca si mai multi care n-o cumparau tocmai datorita pretului.

Acum, cand are la dispozitie pe telefon sute de articole si filme, in orice moment, de ce sa dea pescarul incepator sau de nivel mediu 40 de euro pe o carte? Pentru el, chiar nu se justifica. Nu numai pentru ca e mai simplu sa intre pe internet si sa ia de acolo toate informatia gratis, dar si pentru ca informatia respectiva ii e suficienta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 10:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu ți-am pus și nu-ți pun la îndoiala calitățile de editorialist și bun pescar. Am cumpărat timp de vreo 3 ani cam 60% din aparițiile revistei Aventuri la pescuit, în acea epoca eram pescar (rezonabil) de clean, mreana și scobar m-am oprit, revista nu mi-a oferit ce-mi doream ca informație. Nu sunt un înfocat cititor de literatura, prin urmare partea literar-artistica nu ma "sensibilizează".
Pseudo-pescarii de care vorbești sunt născuți intre anii 65-80, emanație a abundentei de peste pana în anii 96 și a "fenomenului" Grojdiboru, Bistreț, aceștia sunt pierduți (pentru subiectul de care vorbim) mai mult chiar te urăsc profund.
Lucrez într-o multinațională, am șansa sa lucrez cu oameni tineri ("87-96" ce spun eu este valabil pentru marile orașe și nu sunt putini) care au următorul comportament: când este de munca, muncesc, nu contează zi sau noapte, când este vorba de distracție, distracție este (ranga se fac, o doua zi se spală pe ochi și o iau de la capăt cu munca), citesc (poți sa te uiți în metrou), vorbesc cel putin 2 limbi străine la nivel avansat, când s-au hotărât sa-și facă familie și-au făcut familie (toți au 2 copii) și sunt în căutarea unui hobby, dar atenție nu au multa răbdare ca sa aibă rezultate (de aceea aproape toți au renunțat sa pirateze filme și și-au făcut abonamente le Netflix, HBO GO și ce mai este pe piața)
Bun, i-am invitat la mine la balta (cu familiile), am încercat sa pescuim, am și prins, copiii lor au fost extaziați, surpriza cea mare a fost ca și cei mari sunt interesați de subiect (și o mare parte dintre doamne) Nu mai vorbesc ca unii au venit când îmi facem bilele, fenomenul asta i-a extaziat și mai mult.
Mi-au cerut informații, cum cunoștințele mele în domeniu sunt relativ reduse, le-am atras atenția ca nu este un hobby ieftin, le-am spus ce cred eu, dar ca nu sunt un guru în domeniu și i-am îndrumat către niște situ-ri. Sti ce m-au întrebat: un site unde plătesc sau vreo carte sa-mi dea informația precisa exista? Adica am plătit informația, ma duc și pot sa am șansa sa prind și eu un crap de 3-4 kg (care îl eliberează, nu sunt mâncători de peste cu oase și fără vreun gust deosebit)
Ca sa ști, personal as plăti un abonament de 15 lei/luna pentru site-ul tău, dar mai găsești încă 10000 ca mine? Exista piață, problema cea mare este relativitatea informației! (este o exprimare gingașă a problemei)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 1:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cu multi ani in urma, un magazin din Bucuresti a adus cateva carti si reviste scoase de firma lui Tim Paisley, Angling Publications. Revistele erau Carpworld si Crafty Carper. La carti, nu-mi aduc aminte titlurile. Era o epoca in care exista deja informatie gratuita pe internet, dar nu ca acum. Pentru mine, era interesant de urmarit cum va reactiona publicul in fata unor carti si reviste de calitate - e adevarat, erau in engleza, dar intre clientii magazinului erau destui oameni pentru care engleza nu era un obstacol. Interesul a fost foarte mic - multi le rasfoiau, putini le cumparau - si magazinul a renuntat sa le mai aduca.

Peste cativa ani, alt magazin a adus cateva bucati din cartea lui Bill Cottam "Behind the Rods". Nu-mi dau seama de ce magazinul a ales cartea respectiva, care nu are informatii tehnice, e o autobiografie fara valoare practica pentru pescarii nostri. Era si o carte scumpa - 30 de lire sterline. Cartea s-a vandut slab, ultimele bucati au zacut in magazin mult si bine...

Sunt doar doua exemple de lipsa de interes din partea unui public care stia si engleza, avea si bani.

Cartile pot oferi o informatie pe care n-o gasesti gratuit pe net, dar informatia costa mult si nu e usor accesibila. Se adauga si faptul ca publicul nu mai citeste. Daca ne uitam la reviste, vedem ca ele au inversat raportul dintre fotografie si text. In trecut, textele erau ample, iar fotografiile ilustrau textul. Acum revistele sunt pline de fotografii mari (fotografia a progresat enorm), iar textul e subtire si functioneaza ca explicatie la fotografii. Generatiile noi au alta relatie cu cartea si cu cititul fata de generatiile vechi, n-au deprinderea de a se ingropa in texte de sute de pagini, ca sa extraga de acolo o informatie. Vor informatia rapid, cat mai usor de asimilat si, daca se poate, gratis.

Declinul revistelor si al pietei de carte asta ne arata. Si nu o spun ca o critica la adresa cuiva, e declinul firesc al unui instrument in fata altuia mai ieftin, mai comod si mai performant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Piata de carte
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 5:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am mutat postarile din topicul ​Rod Hutchinson si am facut un topic separat cu discutiile despre piata de carte.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata de carte
MesajScris: Dum Ian 20, 2019 12:23 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Cei care se cred mari pescari nu vor cumpăra vreodată vreo carte. Si nici cei cu bani multi.
Aparent o carte de 30 lire (150lei) pare scumpa. Pun întrebarea: o mulineta Daiwa Basia Z45 QDA cât de ieftina este? Punem și lanseta Daiwa Basia Air Z45 AGS
Vrei sa-ți faci un set complet îți iei un rodpod de top, niste senzori de ultima generație și alte mărunțișuri, constați ca prețul depășește un Logan nou full. Si totuși se cumpăra la noi! Oare de ce? Nimeni nu-ți garantează ca prinzi mai mult sau mai mare!
Am mai spus-o pescuitul la crap înseamna 60% tehnica (aici includ echipament, tehnica de baza, îndemânare, adaptare, perseverenta) 30% nada și doar 10% noroc.
Cum vad eu lucrurile: cei care ar putea sa cumpere cartea de care vorbim, din cauza reclamei abuzive de pe net pun căruța în fata calului, se reped și cumpăra lucruri scumpe care nu aduc vreun rezultat, după care se dezumfla și subiectul este închis. Lucrul este valabil și despre bălti, ei cred ca dacă se duc o data la Varlaam cu echipamentul scump prind peste.
Singurele segmente mai accesibile ar fi:
1. Pentru copiii de 8-9 ani, părintii cumpăra niște cărți, atlasuri care nu sunt deloc ieftine. Mai mult decât atât, la noi exista o frenezie de extra-activități școlare care mai de care mai curioase (din punctul meu de vedere) Știe careva dacă la noi exista vreo tabăra cu profilul pescuit? Credeți-ma ca pe timpul veri ar fi foarte multi părinti doritori (nu trebuie o săptămâna, o zi maxim 2, trebuie o balta cu carasel). Va garantez ca apoi se vor vinde cărți de pescuit pentru copii.
2. Pentru începători, cartea nu trebuie sa aibă mai mult de 100 pagini cu informație simpla și clara despre tehnica și nada (Eu pescuiesc de la 5 ani, la 7 când știam sa buchisesc aveam o carte de pescuit editata în 68, cartea o am încă, ca informație este foarte utila și acum dar nu pentru crap)
Hai sa ne uitam un pic și la vecinii noștri Ungaria, Cehia!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata de carte
MesajScris: Dum Ian 20, 2019 9:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Bogdan, nici cartile nu-ti garanteaza nimic.

Sa nu ne imaginam ca, daca dai bani pe carti, devii automat un pescar mai bun. Lucrurile sunt mult mai nuantate.

In momentul de fata, insa, pescarii nu mai au nevoie sa dea bani pe informatie. Au suficienta informatie gratis. Despre asta e vorba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata de carte
MesajScris: Dum Ian 20, 2019 12:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
eu cred ca este vorba si de specificul pescuitului si al pescarilor englezi; probabil exista carti in care pe 300 de pagini ti se povesteste despre cum a prins X pestele Y cu un singur pop-up intr-o apa de cristal dupa ce l-a "vanat" 6 ani ; desigur, este un exemplu extrem insa la noi cu siguranta ai avea o piata mai mare cu o carte depre mamaligi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata de carte
MesajScris: Dum Ian 20, 2019 2:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Vlad sunt de acord cu tine, nu sunt un naiv.
Dar ți-ai pus întrebarea de ce s-a ajuns aici! Pot sa am o explicație, majoritatea dintre voi v-ați subordonat cu voie sau mai ales de nevoie, marilor firme, majoritatea dintre voi ați dat consultanta, sunteți consultanții acestor firme. Ele impun ritmul și stilul, ca și în industria auto nu exista mila, nu exista timp. Din nefericire în perioadele de criza economica, nevoile primare ale omului exclud sau minimalizeza pe cele legate de un hobby (noi ne îndreptăm spre o alta criza majora mult mai severa decât cea din 2009, cei din occident o simt deja)
Încearcă un exercițiu de stil, poți sa construiești foarte ușor o piramida lui Maslow în domeniul acesta pentru Romania și constați ca nu exista primele 3 niveluri și mai rău multi se cred nivelul 4 sau 5 de aceea 80% din ce este scris pe net este fake newz (voluntar sau nevoluntar) Tot teoria lui Maslow ne spune ca piramida se reface relativ rapide după noi legi, formule de aceea eu sunt optimist, eu cred ca în 5 ani cartea fie ea și electronica va reveni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata de carte
MesajScris: Dum Ian 20, 2019 4:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu inteleg exact ce vrei sa spui; dar, daca ma intrebi cum s-a ajuns aici, explicatia e simpla.

Presa de pescuit la crap, in vechiul ei format, e pe cale sa dispara. Modelul de lucru care a functionat cateva decenii nu mai functioneaza. Revistele produceau informatie, publicul platea pentru informatie cumparand revistele, iar firmele producatoare din domeniu (firme de nada, firme de echipamente etc.) plateau pentru publicitate in reviste, ca sa se promoveze. Revistele incasau bani atat de la public, cat si de la firme.

Dezvoltarea internetului le-a dat posibilitatea firmelor sa isi produca singure materialele de care au nevoie. Nu mai trebuie sa apeleze la o revista ca sa isi transmita mesajul. Pun mesajul pe internet si publicul il ia de acolo. Au angajat oameni de presa care sa lucreze pentru ele si i-au luat direct de la reviste, era cel mai simplu. In pescuitul la crap, marile firme sunt in momentul de fata cel mai puternic concurent al presei traditionale, pentru ca au mijloacele si banii sa produca un continut cel putin la fel de bun.

Mai mult decat atat, continutul e facut cadou publicului. Firma se alege cu beneficiul publicitatii, iar clientii primesc informatia gratis. E adevarat ca materialele gratuite includ si o doza de "product placement", altfel sistemul n-ar putea sa functioneze.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: