CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 8:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E surprinzator ca Fishing Magic nu face nicio precizare cu privire la sursa articolului.

Materialul lui Rod Hutchinson a fost publicat pentru prima oara in 1995, in volumul 5 din revista Carpscene. Titlul materialului era "The Adventure from a Different Aspect".

Carpscene era catalogul anual al firmei lui Rod, dar produs sub forma de revista, cu multe articole scrise de el si de colaboratorii lui. Nu era o simpla lista de produse si preturi, asa cum stim ca sunt multe cataloage.

Mai tarziu, articolul a fost republicat sub titlul "Result at Bivvy City or A Man's Gotta Do..." in volumul Memories of Carp, o colectie de articole memorialistice editata de Tim Paisley si publicata de Angling Publications in 2004.

E unul dintre cele mai indragite articole scrise de Rod, pentru modul cald si autoironic de a povesti. Textul lui Rod e mai lung, materialul de pe Fishing Magic e o varianta prescurtata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Multumesc Vlad!

Apropo, este vre-o diferenta intre cartile "Memories of Carp" si "Carp!" ale lui Tim Paisley and Co?

Tu nu ai de gand sa scrii o astfel de carte? Cred ca multi am citi cu placere despre aventurile tale pe lacurile de la noi :-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 10:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
bbadescu scrie:
Multumesc Vlad!

Apropo, este vre-o diferenta intre cartile "Memories of Carp" si "Carp!" ale lui Tim Paisley and Co?

Tu nu ai de gand sa scrii o astfel de carte? Cred ca multi am citi cu placere despre aventurile tale pe lacurile de la noi :-)

Vlad are timp, mai la batranete..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 11:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
bbadescu scrie:
Apropo, este vre-o diferenta intre cartile "Memories of Carp" si "Carp!" ale lui Tim Paisley and Co?

​Sunt doua carti diferite. Au in comun autorul (Tim Paisley) si editura (Angling Publications). "Carp!" (2002) e o carte care discuta subiecte tehnice, iar "Memories of Carp" e un volum de memorialistica.

bbadescu scrie:
Tu nu ai de gand sa scrii o astfel de carte? Cred ca multi am citi cu placere despre aventurile tale pe lacurile de la noi :-)

Nu am nici cea mai mica intentie sa scriu vreo carte. Piata cartilor de pescuit e moarta in Romania si nici in alte tari nu se simte prea bine. Pana si in Anglia, o tara cu traditie in materie de carti de crap, e in declin.

La ora actuala, exista atat de mult continut gratuit in pescuitul la crap, incat orice continut care trebuie platit de consumatori are mari dificultati sa reziste. Oamenii pur si simplu nu mai sunt dispusi sa plateasca pentru informatie - informatia vine gratis, iar munca de creatie e platita eventual de niste sponsori. Nu mai e platita de public.

In realitate, toata informatia pe care o avem gratis pe internet e doar o parte a informatiei - si nu e partea cea mai substantiala. Exista foarte mult material interesant in sutele de carti publicate de-a lungul timpului. Sunt insa prea putini cei care sunt dispusi sa dea bani pe carti ca sa ajunga si la restul informatiei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 12:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Vlad!

O intrebare legata de carti - de la un timp am constatat ca magazinul lui Tim Paisley, The Carp Store, nu mai are website functional. Ai cumva informatii daca a disparut magazinul sau e doar o problema tehnica? Anul trecut am gasit promotii foarte bune (5 lire Memories of Carp,Monster Carp) si intrucat am beneficiat de cineva care mi-a putut scuti transportul as vrea sa mai cumpar si pe viitor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 12:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
The Carp Store a fost inchis​, iar oferta de carti cu 5 lire s-a dus!

Magazinul era administrat de Angling Publications, firma lui Tim Paisley care edita Carpworld. ​Din cate stiu, Carpworld a fost cumparat(a) de ​Carp Fishing News​, vechiul editor al revistei Carp-Talk (care s-a inchis si ea intre timp).

Carp Fishing News are acum un magazin nou si foarte bogat: Gifts4Anglers. Gasesti aici majoritatea cartilor si DVD-urilor.​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Oh darn :( Acum regret ca mi-am tinut atunci in frau impulsul de a cumpara "cu sacosa".

Am primit recent un email cu o promotie la ultima carte a lui Tim Paisley si cu trimitere catre linkul mentionat de tine, dar nu stiam exact toata povestea.

Scuze daca deviez mult off-topic dar mi se pare interesanta discutia si as vrea sa te mai intreb - am observat de la un timp ca multe pachete Carpology contin si carti. In urma cu 3-4 ani cand incepusem sa mai comand prin diversi prieteni pachete de la Carpology, nu prea existau. Sunt carti care nu se apropie de valoarea celor pe care le discutam aici (cred ca ti-am aratat pe Varlaam un volum din colectia lui Maylin). Sunt in general carti care nu s-ar incadra in plaja de pret ale clasicilor, dar numarul de Carpology Bundles care contin carti mi se pare destul de constant. Cum crezi ca poate fi interpretat fenomenul: a) se restrange doar piata de carti mai scumpe, celelalte gasindu-si alte nise sau b)se restrange toata piata si Carpology e un ex random de golire a unor stocuri vechi pe care cine stie de unde le au.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 2:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
​Cartile editate de Rob Maylin sunt sub nivelul celor editate de Tim Paisley, dar ar merita citite daca n-ar fi atat de scumpe.

Am luat, de pilda, "Bait and Baiting Strategies" si am gasit lucruri interesante, scrise de autori destul de putin cunoscuti astazi. Banuiesc ca e vorba de multe texte vechi, pe care Rob Maylin le are la dispozitie in arhiva revistei lui, Big Carp, si pe care le republica in diverse volume. Frecventa cu care apar cartile lui asta arata.

​Intrebarea e: merita cartea 30 de lire? As fi dat banii pe ea daca stiam exact ce contine? ​Eu n-as fi dat, dar asta doar pentru ca stiam deja o buna parte din lucrurile discutate in carte.​ Daca nu le-as fi stiut, ​poate ca merita.

​De ce se dau unele dintre cartile astea la pachet cu Carpology? ​Cred ca piata de carte - ca si piata revistelor tiparite - e in picaj, iar Rob Maylin face toate eforturile sa ramana pe linia de plutire. La reviste, caderea se vede mai usor, te trezesti ca revista pe care o citeai nu mai exista. La carti, declinul e mai putin vizibil, dar este imposibil ca abundenta de informatie gratuita sa nu erodeze si piata de carte.

Uitandu-ma la titlurile pe care le ofera, cred ca e vorba de stocuri vechi, care nu se mai misca. Pentru public, la pretul la care se pot lua, e o afacere buna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 8:48 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Revistele/cărțile nu mai au cum sa existe, site-uri de specialitate oferă informație in „timp real” si ce este mai important, oferă șansa de a dialoga așa cum se pricepe fiecare.
Marea problema a site-urilor, este ca in momentul de fata exista enorm de multa informație, pescarul de „weekend” care reprezintă 95% din segment, nu are cum sa selecteze si discearnă tot ce este scris. Citește se duce la balta si constata ca nu l-a prins pe ala de 20kg așa cum se scrie, deși a folosit aceleași lansete, mulinete, fire, bile......!! Pescarul de „weekend” deși ar vrea, nu are timp! In plus este principalul „sponsor”, deci „victima” al hobby-ului.
Referitor la cărțile din domeniu, este un segment de nișă, am răsfoit si eu o carte (intr-un anticariat din Franța) nu mai știu titlul si autorul, era in engleza. Daca nu ești vorbitor nativ si nu cunoști/stăpânești termenii înțelegi cam 40% din conținut literar si 10% din conținutul tehnic, nu întrevăd vreo șansă de revenire si nu din cauza ca lumea nu vrea sa le citească.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Vin Ian 18, 2019 9:49 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Enescu Bogdan scrie:
Marea problema a site-urilor, este ca in momentul de fata exista enorm de multa informație, pescarul de „weekend” care reprezintă 95% din segment, nu are cum sa selecteze si discearnă tot ce este scris.

E o impresie gresita. Fa-ti un site de pescuit si o sa vezi ca marile probleme sunt cu totul altele, nu faptul ca o parte a publicului nu intelege corect ce citeste.

Enescu Bogdan scrie:
Referitor la cărțile din domeniu, este un segment de nișă, am răsfoit si eu o carte (intr-un anticariat din Franța) nu mai știu titlul si autorul, era in engleza. Daca nu ești vorbitor nativ si nu cunoști/stăpânești termenii înțelegi cam 40% din conținut literar si 10% din conținutul tehnic, nu întrevăd vreo șansă de revenire si nu din cauza ca lumea nu vrea sa le citească.

Piata de carte dintr-o tara nu se adreseaza cititorilor ocazionali din alte tari, care ​nu inteleg suficient limba. Se adreseaza publicului local, care ​​o intelege.

Motivul pentru care atat revistele traditionale, cat si cartile sunt o specie pe cale de disparitie este ca trebuie platite. Publicul nu mai vrea sa plateasca, fiindca are la dispozitie o mare cantitate de informatie gratis. Nu e intotdeauna cea mai buna informatie, dar e gratis.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: