CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 11:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Calculele tale pleaca de la premiza ca avem un lac mic si gol, in care trebuie sa bagam peste si din care sa scoatem bani. Am spus eu ca asta ar fi o afacere buna? Dimpotriva, am spus ca n-ar fi.

Am dat exemplul balastierelor foarte mici doar ca sa explic ca alte tari au putut rentabiliza chiar si lacuri minuscule, in timp ce noi avem lacuri mai mari si mai ofertante cu care nu stim ce sa facem. Lacurile de 1-2 hectare sunt cazuri exceptionale si nu despre asemenea lacuri discutam. Discutam despre lacuri de minim 5-10 hectare, cum sunt multe balastiere langa Bucuresti, si care nu pleaca de la zero. Au in spate ani buni de cand s-au format si pot avea deja niste crapi mari in momentul in care se pune problema dechiderii lor pentru pescuit (daca au fost pazite). De asemenea, unele pot avea un mediu optim pentru dezvoltarea crapului.

Daca ai un astfel de lac, ai o sansa. Mai departe, felul in care se poate dezvolta un proiect tine de oamenii care il administreaza. Putem face orice calcule teoretice, insa calculele valoreaza foarte putin daca nu ai oameni competenti care sa se ocupe de proiect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 2:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Varlaam numai cu sectorul A era o afacere fiabila ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 3:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Fiabila, nu. Viabila, da.

Un lac de 7 hectare cu crapi de peste 25kg si conditii foarte bune pentru pescari, daca e bine administrat, poate fi o afacere viabila, mai ales un lac de langa Bucuresti sau alt oras cu un numar mare de pescari de crap.

Daca ne uitam la preturile percepute pe unele lacuri occidentale comparabile ca suprafata cu Sectorul A, ne putem face o idee pana unde se poate ajunge, daca ai crapi mari.

In 2013, am publicat pe CarpOnline un interviu cu Keith Moors, proprietarul unui mic lac din Franta. Vedeti Interviu cu Keith Moors. Merita citit, e interesant. Lacul lui Keith, Moorland Fisheries, are 5,6ha, contine in momentul de fata sase crapi de peste 60lb si doi de peste 70lb, poate primi maxim 10 pescari (deci vorbim de o densitate de clienti mai mare decat pe Sectorul A), iar pretul e de 580 de lire sterline pe saptamana, cu mancarea inclusa. Lacul poate fi inchiriat integral cu 4400 de lire pe saptamana. Nu stim gradul de ocupare, dar cred ca nu e mic.

Totul se reduce la cateva lucruri-cheie: ce peste ai, ce conditii si servicii oferi, cat de bine administrezi. Ce suprafata are lacul conteaza mai putin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 7:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Totul se reduce la cateva lucruri-cheie: ce peste ai, ce conditii si servicii oferi, cat de bine administrezi. Ce suprafata are lacul conteaza mai putin.
Și eu pun peștele pe primul loc, respectiv ce există deja în balastieră la un moment dat și, cum am mai discutat, ritmul de creștere. Aș putea spune că peștele este capitalul unei astfel de afaceri.

Legat de populația piscicolă actuală din balastierele din jurul Bucureștiului, oare proprietarii au astfel informații, știu ce pește au în baltă? Probabil că nu. Cum ar putea afla? Cine și cu ce costuri ar putea face un recensământ?

Apoi, presupunând că stocul existent este suficient, cum poate fi convins un proprietar de balastieră să facă pasul spre pescuitul C&R? Cine, pe banii cui și de ce să susțină acest lobby (să obțină datele de contact ale proprietarilor, să-i contacteze, să discute și să se întâlnească cu ei de mai multe ori etc.)? Exemplul Varlaam ar fi un argument suficient? Ce s-ar putea replica din proiectul Varlaam în alte balastiere? Câte dintre balastiere pot asigura, în condiții naturale, aceeași rată de creștere a crapilor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 8:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Domnul Pavlovici articolul menționat de dumneavoastră spune aceleași lucruri pe care eu le-am scris pentru subiectul acesta.
De unde știu, simplu, am învățat pe pielea mea si a bunilor mei prieteni cu largul concurs a unor cunoștințe mai potente financiar care ne-au ajutat sa finanțam nebunia
Am început cu un lac de un ha (de 6 ani) si de un an si un pic mai avem unul de 15ha (care nu a fost balastiera)
Lacul de un ha nu mai are nici un potențial de creștere al crapilor din cauza densității, care a redus calitatea apei, care este primul factor ca importanta.
Puietul cu potențial (știm sa-i alegem), unii crapi de maxim 1kg si tenul va fi translatat in balta mare la primăvara. Restul vor fi sacrificați, balta urmând sa fie populata cu 15 crapi pentru reproducere
Lacul de 15ha este plin de foste rădăcini de răchita, care acumulează hrana naturala din abundenta așa ca 200 puiet de crap de 100g au ajuns la 1,2-1,5kg in 14 luni, estimez ca in 5-6 ani sa avem pești de 10-14kg.
Din păcate sau/si fericire lacul nu poate fi pescuit (cu plase sau undita) in proporție de 90% din cauza agățătorilor „feroce” de aceea investiția a fost minimalista, locul va fi pentru prieteni, locul unde se afla nu are un potențial care sa merite o eventuală investiție pentru moment


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 8:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Victor Costache scrie:
Legat de populația piscicolă actuală din balastierele din jurul Bucureștiului, oare proprietarii au astfel informații, știu ce pește au în baltă? Probabil că nu. Cum ar putea afla? Cine și cu ce costuri ar putea face un recensământ?

Apoi, presupunând că stocul existent este suficient, cum poate fi convins un proprietar de balastieră să facă pasul spre pescuitul C&R? Cine, pe banii cui și de ce să susțină acest lobby (să obțină datele de contact ale proprietarilor, să-i contacteze, să discute și să se întâlnească cu ei de mai multe ori etc.)? Exemplul Varlaam ar fi un argument suficient? Ce s-ar putea replica din proiectul Varlaam în alte balastiere? Câte dintre balastiere pot asigura, în condiții naturale, aceeași rată de creștere a crapilor?

Din pacate, nu am un raspuns.

Am vazut, insa, multe balastiere nefolosite. Pe unele am pescuit, pe unele s-ar fi putut dezvolta proiecte de business cu pescuit la crap in stil C&R. Problema principala e ca proprietarii de lacuri nu stiu de unde sa apuce un asemenea business, nici n-au incredere sa angajeze pe cineva care stie. Sa ne ducem noi si sa batem la poarta balastierei, ca sa ii spunem proprietarului ce s-ar putea face cu ea, nu e o solutie.

Motivul pentru care mi se pare util sa discutam lucrurile astea pe forum este ca unii pescari vor deveni la randul lor proprietari de lacuri, la un moment dat, sau vor fi implicati sub o forma sau alta in viata unui lac - si e bine sa aiba o perspectiva informata. Altfel, daca nu esti informat, e greu de iei decizii corecte doar din instinct.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 1:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Daca cineva vrea sa citească ce înseamna o apa de calitate: http://www.caviarfactory.ro/ro/nutrienti-vitali/
Sistemul C&R nu ajuta mult viteza de creștere, personal cred ca, crapii de sub 3kg trebuie scoși. Pentru mine este de preferat sa lași pescarul (care merita!) sa i-a crapul mic decât sa bagi năvodul sau sa golești lacul (oricum balastiera nu poate fi golita)
Minunea de la Varlaam trebuie replicata, dar îți trebuie timp și resurse financiare. Dar dacă nu exista o schimbare majora în mentalitatea pescarului roman și Varlaam va fi o amintire frumoasa (oricum balta va avea nevoie de un restart în 4-5 ani)
Eu nu cred în balastiere. Eu cred ca toată salba de lacuri din nordul Bucureștiului pana aproape de Dunăre poate fi transformata în ceva extraordinar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mar Ian 29, 2019 9:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Enescu Bogdan scrie:
Daca cineva vrea sa citească ce înseamna o apa de calitate: http://www.caviarfactory.ro/ro/nutrienti-vitali/
Sistemul C&R nu ajuta mult viteza de creștere, personal cred ca, crapii de sub 3kg trebuie scoși. Pentru mine este de preferat sa lași pescarul (care merita!) sa i-a crapul mic decât sa bagi năvodul sau sa golești lacul (oricum balastiera nu poate fi golita)
Minunea de la Varlaam trebuie replicata, dar îți trebuie timp și resurse financiare. Dar dacă nu exista o schimbare majora în mentalitatea pescarului roman și Varlaam va fi o amintire frumoasa (oricum balta va avea nevoie de un restart în 4-5 ani)
Eu nu cred în balastiere. Eu cred ca toată salba de lacuri din nordul Bucureștiului pana aproape de Dunăre poate fi transformata în ceva extraordinar

Bogdane, de ce zici ca nu crezi in balastiere? Si la ce anume te referi mai exact?
Sunt balastiere consacrate care dau peste mare si sunt full tot timpul, functioneaza de mult timp, uite , Bosnia, Croatia, Ungaria....si care nu au avut nevoie de restart.
Varlaam....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am 2 motive:
1. depinzi de pânza freatica care îți da calitatea apei;
2. densitatea de peste optima este data suprafața măsurata in coloana de apa, nu de m3 existenți in coloana de apa
Nu cunosc balastierele din Ungaria, Bosnia, in Croația este o alta discuție este mult mai cald, fapt care ajuta calitatea digestiei crapului . In balastiera ești obligat sa controlezi cantitatea de peste.
In schimb cunosc mult mai bine situația din Franța (nefiind un expert), lacurile sunt peste balastiere ca si mărime a peștilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 31, 2019 7:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Am inteles.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: