CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Dec 12, 2018 1:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
Buna seara.
Ca si intrebare daca a-ti patit sau a-ti auzit despre asa ceva. De ceva timp 3 luni am luat niste bete x (sa nu fac publicitate) de 4 lbs , problema sta in felul urmator , la prima iesire pe camp cu plumb de 120 gr mic zic eu am dat 155 m si nu reusam sa sar de aceasta distanta.In momentul cand am pus montura elicopter bila de 20 am sarit la 167 m . acum va intreb forta greutatii este mai mare ca cea de frecare , caci altfel nu imi explic cum pot da cu montura mai mult decat fara, sau, lanseta sa incarcat mai bine datorita celor aproximativ 10 gr date de rig si bila


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 12, 2018 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Înainte de a emite teorii care ar putea explica diferența de distanță, aș avea nevoie de câteva informații pentru a înțelege mai bine condițiile în care s-a desfășurat testarea:
  1. Ce acțiune are lanseta?
  2. Ce lungime are lanseta?
  3. Aruncările cu și fără montură au fost făcute în cadrul aceleiași sesiuni sau în zile diferite?
  4. Câte aruncări fără montură au măsurat (în jur de) 155m?
  5. Câte aruncări cu montură au măsurat (în jur de) 167m?
  6. Cum ai măsurat distanța?
  7. Condițiile meteo au fost aceleași pe durata testelor (mă interesează în special dacă vântul și-a schimbat direcția și/sau viteza)?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 12, 2018 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
batul este un class black edition de 3,90
aruncarile au fost in aceiasi zi cu acelasi ansamblu cu si fara montura,
fara vant deloc
10 aruncari cu montura 10 fara montura
aruncari tip casting pe pamant masurat+marcat


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 12, 2018 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mai întâi ai aruncat cu sau fără montură?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 9:38 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
Victor Costache scrie:
Mai întâi ai aruncat cu sau fără montură?

fara dupa, si nedumerit fiind ca dau mai prost decat cu betele vechi am sunat un prieten si mi-a recomandat sa pun montura daca nu am plumb mai greu la mine deoarece cele 10 gr date in plus de rig si bila va incarca mai bine lanseta mentionez ca plumbul la care fac referire a fost de 120 gr si cu montura si fara montura


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 11:18 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am aruncat și eu cu MTX Class când au apărut. Bănuiesc că varianta Black Edition nu diferă mult în ceea ce privește puterea și acțiunea. Legat de asta, lansetele vechi cu care erai obișnuit erau la fel de rapide și puternice?

Aruncând cu fel de fel de lansete de-a lungul timpului (diferite acțiuni și puteri), am constatat două lucruri (în special în cazul lansetelor rapide și puternice):
- am nevoie de ceva timp (5 - 10 aruncări) până "înțeleg" lanseta, respectiv cum să ajustez timing-ul mișcării astfel încât să simt că se încarcă blancul
- după ce mă încălzesc (tot așa, 5 - 10 aruncări), arunc sensibil mai departe decât la primele aruncări.

Prin urmare, asta ar putea fi o posibilă explicație și în cazul tău: până te-ai obișnuit cu noua lansetă și până te-ai încălzit, ai aruncat mai puțin. Ulterior, ai aruncat mai bine, coincidența fiind că atunci ai adăugat rig-ul.

Ai putea face următorul test, când mai mergi pe câmp: începi aruncând cu rig-ul atașat și, după 5 - 10 aruncări, renunți la rig și vezi ce se întâmplă.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 12:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
inainte aveam mtx14 este posibil si aceasta varianta pana m-am obisnuit cu batul,
Clar v-oi mai testa treaba cu si fara rig dar doar cu plumbul de 120 gr ,
Acum parerile sunt impartite unii zic ca minim 130 altii ca dau si cu 115 gr important este sa iesi pe camp si sa testezi pana ce obtii cele mai bune rezultate si cum simti batul incarcat la maxim


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 1:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Cat ai fi castigat din greutatea suplimentara ai fi pierdut din cauza aerodinamicii, chiar si in cazul helicopterului. Probabil e chestiune de obisnuinta cu lanseta sau conditii atmosferice diferite. Intr-adevar, in functie de tehnica, forta sau viteza executiei, unii reusesc incarcarea lansetei (ma refer strict la mtx class) cu plumbi mai usori, altii cu plumbi mai grei. Personal, am aruncat mai bine cu plumb de 128 gr in comparatie cu un plumb de 118, in cadrul aceleiasi sesiuni (nu am nici forta nici viteza mari in executie), dar tot in conditii de vant schimbator de la aruncare la aruncare, asa ca nu pot sa iau 100% de buna observatia, mai ales ca aruncarile cu plumbii mai grei au fost facute ultimele si as putea pune asta si pe seama faptului ca simteam mai bine lanseta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
sepy31 scrie:
inainte aveam mtx14 este posibil si aceasta varianta pana m-am obisnuit cu batul,
Clar v-oi mai testa treaba cu si fara rig dar doar cu plumbul de 120 gr ,
Acum parerile sunt impartite unii zic ca minim 130 altii ca dau si cu 115 gr important este sa iesi pe camp si sa testezi pana ce obtii cele mai bune rezultate si cum simti batul incarcat la maxim
În teorie, după o formulă de calcul pseudoștiințifică, o lansetă cu test de curbură real de 4lbs ar trebui să se încarce optim cu 113g. În practică însă, depinde de performanțele reale ale blancului și aruncător pentru a obține, prin încercări, greutatea plumbului cu care aruncătorul respectiv obține distanța maximă. Cheia este să putem imprima plumbului o viteză cât mai mare. În condiții fără vânt, un plumb mai ușor care pleacă cu o viteză mai mare se va deplasa pe o distanță mai mare decât un plumb mai greu care este lansat cu o viteză mai mică. Masa plumbului nu apare în ecuația aruncării oblice, deci ceea ce ne interesează este să accelerăm cât mai mult plumbul eliberându-l astfel la finalul mișcării (lansării) cu viteză cât mai mare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 4:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Victor Costache scrie:
... În condiții fără vânt, un plumb mai ușor care pleacă cu o viteză mai mare se va deplasa pe o distanță mai mare decât un plumb mai greu care este lansat cu o viteză mai mică.


Partial adevarat, Victor.
Afirmatia ta nu ia in calcul "ce trage" acel plumb dupa el.
M-as bucura sa cred ca te-ai gandit la energia cinetica a plumbului, energie ce depinde de masa plumbului si viteza acestuia.
Degeaba ai viteza mai mare, masa plumbului mica poate face ca acea energie sa se "epuizeze" mai repede, cu atat mai mult cu cat plumbul "trage" dupa el un ansamblu mai greu, spre exemplu greutatea firului aferenta spirelor de fir ce pleaca de pe mulineta. Fir de diametru mai gros inseamna si o energie irosita mai mare de acel plumb

Victor, sper ca ai inteles. Toate cele bune, si te asigur de tot respectul meu pentru interventiile tale pe forum.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: