CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Noi 21, 2018 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am scris un articol pe care tocmai l-a publicat Vlad în care am prezentat cum putem lansa montura de fiecare dată în același loc. Am trecut în revistă metodele pe care le-am folosit de-a lungul timpului și am descris detaliat procedura pe care o folosesc în momentul de față (pe care o consider cea mai bună), împreună cu echipamentul care are un rol cheie: Distance Sticks de la Korda.

Materialul este disponibil aici: http://carponline.ro/articole/pescuit-l ... -fix-88338


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Joi Noi 22, 2018 3:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Foarte bun articolul, explicatii pas cu las .As face in schimb o mica observatie.

In functie de adancimea apei, sa presupunem ca vrem sa pescuim pe patul de nada , tinand cont de faptul ca lanseta de nadit si cea de pescuit sunt clipsate la aceasi distanta, montura se va aseza pe substrat inaintea nadei din spomb sau racheta. Conteaza foarte mult adancimea apei si continutul spombului sau rachetei, dar teoretic va exista o marja de eroare.

Felicitari pentru rabdarea cu care ai scris articolul Victor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Sâm Noi 24, 2018 11:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mulțumesc Andrei atât pentru aprecieri, cât și pentru observația foarte bună.

Când am scris textul pentru articol am intenționat să abordez și subiectul marjei de eroare dar m-am gândit că intru prea în detaliu discutând o problemă care în realitate, în cele mai multe cazuri, nu ne afectează. Ce vreau să spun cu asta este că marja de eroare este neglijabilă în majoritatea cazurilor în care pescuim din mână. Mă refer la distanțe 50 - 150m și adâncimi ale apei de 2-4m. În acest sens am atașat o schiță în care am figurat elementele care ne interesează:
- LS - distanța (înălțimea) de la vârful lansetei la luciul apei care este în jur de 4,5m (considerând înălțimea pescarului de 1,80m și lungimea lansetei de 3,90m la 45 de grade)
- MA - adâncimea apei
- MS - distanța marker - stand (mal)
Fişiere ataşate:
fishing line marker vs. rig.png
fishing line marker vs. rig.png [ 7.71 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]

Precizări:
- cu linia punctată (MB) am trasat traiectoria (sectorul de cerc) pe care se deplasează montura de la luciul apei până ajunge pe substrat
- presupunem că firul se oprește în clips și se întinde când plumbul atinge apa sau când este chiar deasupra apei, în dreptul marker-ului (forța fiind dozată astfel încât plumbul să nu aibă recul).

Ceea ce ne interesează să calculăm este abaterea (AB) care, așa cum putem anticipa, este cu atât mai mare, cu cât distanța la care se află marker-ul este mai mică și adâncimea apei este mai mare. Astfel, avem rezultatele din tabelul de mai jos:
Fişiere ataşate:
table.png
table.png [ 34.71 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]

Observăm că avem abateri de maxim jumătate de metru, ceea ce nu ar trebui să influențeze foarte mult, având în vedere că nada se va răspândi pe o zonă de câțiva zeci de centimetri pătrați, centrată pe punctul A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Dum Noi 25, 2018 1:33 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Toata stima pentru cei care reusesc sa faca farfurii pe care sa mai puna si montura aproape ca la plantat; pentru noi restul, noroc ca pestele se misca si se hraneste pe o raza mai mare.
Se poate vedea si in seria "Underwater Answers" faptul ca nada se imprastie destul de mult chiar si la erori mici de aruncare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Noi 26, 2018 11:24 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
Mulțumesc Andrei atât pentru aprecieri, cât și pentru observația foarte bună.

Când am scris textul pentru articol am intenționat să abordez și subiectul marjei de eroare dar m-am gândit că intru prea în detaliu discutând o problemă care în realitate, în cele mai multe cazuri, nu ne afectează. Ce vreau să spun cu asta este că marja de eroare este neglijabilă în majoritatea cazurilor în care pescuim din mână. Mă refer la distanțe 50 - 150m și adâncimi ale apei de 2-4m. În acest sens am atașat o schiță în care am figurat elementele care ne interesează:
- LS - distanța (înălțimea) de la vârful lansetei la luciul apei care este în jur de 4,5m (considerând înălțimea pescarului de 1,80m și lungimea lansetei de 3,90m la 45 de grade)
- MA - adâncimea apei
- MS - distanța marker - stand (mal)
Fişiere ataşate:
fishing line marker vs. rig.png

Precizări:
- cu linia punctată (MB) am trasat traiectoria (sectorul de cerc) pe care se deplasează montura de la luciul apei până ajunge pe substrat
- presupunem că firul se oprește în clips și se întinde când plumbul atinge apa sau când este chiar deasupra apei, în dreptul marker-ului (forța fiind dozată astfel încât plumbul să nu aibă recul).

Ceea ce ne interesează să calculăm este abaterea (AB) care, așa cum putem anticipa, este cu atât mai mare, cu cât distanța la care se află marker-ul este mai mică și adâncimea apei este mai mare. Astfel, avem rezultatele din tabelul de mai jos:
Fişiere ataşate:
table.png

Observăm că avem abateri de maxim jumătate de metru, ceea ce nu ar trebui să influențeze foarte mult, având în vedere că nada se va răspândi pe o zonă de câțiva zeci de centimetri pătrați, centrată pe punctul A.



Nu cred asta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Noi 26, 2018 11:53 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sigi scrie:
Nu cred asta!
Ce anume nu crezi? Poți detalia?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Noi 27, 2018 10:46 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
O sa incerc sa ma fac inteles.
Avem doua situatii posibile: 1 - pescuim cu firul la clips si 2 - pescuim cu firul liber, fara clips.
1 - cand pescuim la clips aducem lanseta in pozitie verticala pentru ca nimic sa nu se rupa in urma socului care apare cand firul sa intinde. Dupa ce montura a cazut lanseta ajunge in pozitie orizontala si castigam acei cativa metri de fir cat reprezinta lungimea lansetei. Daca apa e mai adanca de atat firul se va intinde dupa ceva timp, cat o sa-i trebuiasca plumbului sa ajunga la o adancime egala cu lungimea lansetei. Dar firul se va intinde la suprafata apei, pentru ca nu se scufunda asa repede si va forma un unghi drept in locul unde este plumbul submers. Din proprie experienta spun ca nu este recomandat sa se lanseze la clips din locul unde se pescuieste. Ori se lanseaza de la cativa metri mai in spate ori se iau in calcul cativa metri de fir care se recupereaza (calculat) dupa ce montura a cazut in apa. Intrucat montura se opreste in aer la ceva distanta fata de nivelul apei as putea sa zic ca montura va cadea perpendicular pe suprafata apei adica destul de exact in locul preconizat cu conditia ca sa nu se forteze intinderea firului pentru a nu se produce o deplasare a monturii pe fundul apei.
2 - cand pescuim fara clips montura in zbor descrie un arc de cerc in aer iar la impactul cu apa, conform principiului inertiei isi va continua traiectoria dar franat iar in momentul in care dispare inertia data de forta de aruncare va cadea perpendicular pe fundul apei. Pozitia exacta unde va cadea montura este influentata de greutatea monturii, distanta pana la care se arunca, grosimea firului, bolta cu care s-a lansat montura si multi alti factori de mediu (temperatura apei, turbiditatea etc). Pe scurt: lansata montura la liber va cadea dupa punctul preconizat la o distanta care nu poate fi determinata exact decat folosind calcule geometrice si fizice care nu merita a fi facute.
Concluzie: pescuind la clips montura cade unde trebuie iar pescuind fara clips montura cade unde vrea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Noi 27, 2018 3:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cazul doi nu face obiectul discuției deoarece eu vorbesc doar despre pescuitul cu firul în clips. Plus că, ar avea sens să dezbatem despre "dispariția inerției" și "arcul de cerc" în aruncarea oblică doar dacă ne-am propune să rescriem legile de bază ale fizicii. :) Altfel, dacă luăm de bun ce scrie în manualul de fizică, inerția nu dispare și apare, iar arcul de cerc este de fapt o parabolă în aruncarea oblică. Prin urmare, recomand să ignorăm punctul 2.

În linie cu punctul 2, cele descrise la punctul 1 contrazic legile fizicii și chiar bunul simț. Odată firul întins între plumb și clips-ul mulinetei, plumbul își va continua mișcarea descriind o traiectorie circulară (arc de cerc) atât în aer, cât și după ce intră în apă, până ajunge pe substrat. Raza cercului este lungimea firului de la vârful lansetei la plumb, vârful lansetei fiind centrul cercului (sau punctul de ancorare).

Firul lansetei nu este lumină ca să se curbeze, prin refracție, la suprafața apei. Și nici măcar lumina refractată nu formează un unghi drept.

Putem face un experiment simplu să vedem dacă legile fizicii se aplică sau nu în pescuit: luăm 1-2m de fir (poate fi de pescuit sau orice material moale) și legăm un plumb la unul dintre capete. Pe malul apei (sau în cada cu apă), facem câteva "aruncări" ținând în mână capătul liber ar firului observând ce se întâmplă când se întinde firul, ce traiectorie descriere plumbul, dacă firul flexează la suprafața apei, unde ajunge pe substrat față de punctul de contact cu luciul apei etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Noi 28, 2018 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Exista un videoclip pe tema asta de la fox consider ca acolo se prezinta foarte clar in practica ce se poate intampla.
Daca nu ma insel este cel de mai jos
https://www.youtube.com/watch?v=B-XoimvtQiI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Noi 28, 2018 9:51 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Articolul scris de Victor este foarte bun...felicitari!!!
Acum, fiecare poate ajusta cate ceva sau nu, pe balta!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: