CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 9:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Victor Costache scrie:
Occidentalii circulă cu viteza legală deoarece dau pe afară de civilizație? Nu, ci pentru că știu că își iau amendă automat prin sistemele de management al traficului și law enforcement (respectarea legii) dacă depășesc chiar și cu 4km/oră față de limita legală (vorbesc din experiență). Știu că își iau amendă dacă au parcat aiurea sau au depășit timpul limită la parcare etc.



:D :D :D

Mai ironic de atât se poate? "Domnişorica" lezată de generalizarea lui DF o comite, la rându-i: în fond, toţi occidentalii sunt nişte necivilizaţi, doar amenzile îi civilizează!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 11:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
IulianL scrie:
Sa înțeleg ca in concepția lui TOȚI occidentalii ar circula cu viteza peste limita dacă nu și-ar lua amenzi sau ca TOȚI occidentalii sunt necivilizați? Eu cred ca nu și pot înțelege din context ce a vrut sa zică.
Da, dacă nu ar fi aplicată (sisteme și autorități care să o impună), legea ar fi încălcată de mult mai mulți, chiar de toți, în cele din urmă, mergând până la anarhie. Să nu scăpăm din vedere că nu noi am inventat și implementat toate sistemele de law enforcement (ex. camere video peste camere video, senzori peste senzori). Mai mult, doar nu credem că toate aceste sisteme au fost implementate ca să-i sancționeze pe cei doi, trei "civilizați" care depășeau viteza legală. Sau, de fapt, toți "civilizații" respectă legea, iar sistemele de supraveghere au fost implementate tocmai împotriva "necivilizaților" est-europeni? :)

Danny știe foarte bine ce-a spus. Și-a asumat acest lucru. La filmele Korda, ca la orice producție serioasă, nu este nimic lăsat la întâmplare, mai ales că nu vorbim aici de vreun cadru care le-a scăpat la montaj, ci de o secvență întreagă, cu tot cu voce. Își permite să-și exprime public disprețul față de est-europeni ("negrii" care sporovăiau la el în curte, în timp ce el stătea ca belferu' în conacul său) deoarece știe că nu vor fi consecințe nici legale, nici financiare (negative).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 16, 2018 12:08 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Botin scrie:
Dar hai sa nu fim nici atat de sensibili.
Crede-mă că nu am plâns când l-am auzit pe Danny că m-a băgat în oala cu hoți. :D

Adrian Botin scrie:
In cazul lui Danny, ajungi sa-ti pierzi echilibrul cand vezi ca de 100 sau 1000 de ori aceleasi personaje ,,trag de gard’’.
E clar că și-a pierdut echilibrul, din moment ce s-a apucat să facă politică în prezentarea unui lac. Nu știm câți est-europeni a văzut "trăgând de gard". Nu știm nici care a fost "contribuția" localnicilor, englezii neaoși, la munții de gunoaie despre care vorbea Danny văicărindu-se.

Adrian Botin scrie:
Varlaam este un caz exceptional. De la planetele aliniate favorabil cand a fost creat pana la cum este administrat. Lasa-l neadministrat doar o saptamana si nu va mai exista.
Lasă Anglia fără legi sau mai bine spus, nu mai aplica legile și o să vedem ce se va întâmpla cu "civilizația". :) Deci problema nu este cu "necivilizații", ci cu autoritățile care nu impun legea, în cazul lacurilor, administratorii care nu ar mai veghea la respectarea regulamentului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 16, 2018 8:26 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Omenirea nu s-a nascut cu legea in brate, pe parcursul veacurilor oamenii si-au facut legi, tocmai pentru un trai mai bun.

Daca vrei, la un moment dat, toti am fost pe aceeasi linie de start si ca in orice “competitie”, unii s-au descurcat mai bine, unii foarte bine, altii s-au descurcat de tot rahatul, tot timpul.

Acum, daca vine cineva si spune lucrurilor pe nume, trebuie sa ne inflamam sau sa-i dam peste nas, aratandu-i (nu in timpul vietii noastre, asta e sigur) care “e faza”?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 16, 2018 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Omenirea nu s-a nascut cu legea in brate, pe parcursul veacurilor oamenii si-au facut legi, tocmai pentru un trai mai bun.
Așa e, oamenii nu se nasc hoți sau cinstiți, nu este scrisă în ADN această trăsătură. Educația sau lipsa ei, impunerile sau deficiențele sistemului în care trăim etc. ne fac să acționăm într-un fel sau altul. Occidentalii nu sunt "civilizați" prin naștere. Sistemul îi civilizează. Ca pe vremea lui Țepeș, când românii erau într-atât de "civilizați", încât nu fura nimeni cana de aur de la fântână. Dacă șoferii pe care îi vedem că își aruncă țigările (sau alte gunoaie) pe geam și-ar lua amendă (de până la 2.000$, cum este, de exemplu, în Texas), s-ar "civiliza" imediat.

Stelian Tankó scrie:
Daca vrei, la un moment dat, toti am fost pe aceeasi linie de start si ca in orice “competitie”, unii s-au descurcat mai bine, unii foarte bine, altii s-au descurcat de tot rahatul, tot timpul.
Da, numai că unii au ales să stea liniștiți în banca lor, pe când alții, mai "civilizați" s-au dus peste cei "de tot rahatul" ca să-i "civilizeze" exploatându-i, violându-i, omorându-i și luându-le resursele.

Stelian Tankó scrie:
Acum, daca vine cineva si spune lucrurilor pe nume, trebuie sa ne inflamam sau sa-i dam peste nas, aratandu-i (nu in timpul vietii noastre, asta e sigur) care “e faza”?
Dacă ar fi spus lucrurilor pe nume, nu ar fi fost nicio problemă. În schimb, i-a făcut hoți pe toți est-europenii.

Cum reacționăm, de la "bravo Danny, înfige-ne-o și mai adânc și adu-l și pe Ali, că poate o are mai mare, mama noastră de hoți" până la "nu mai cumpăr de la Korda", este opțiunea fiecăruia dintre noi. Totuși, nu despre asta este discuția, ci, înainte de a acționa într-un fel sau altul, despre a înțelege ce a făcut Danny și ce impact au, chiar și dincolo de pescuit, astfel de afirmații făcute de la o tribună atât de înaltă, cu vizibilitate și audiență, cum este Korda.

Ca să închei cu o glumă, oare câți est-europeni vor aplica pentru acest job: https://www.youtube.com/watch?v=j9kh_Ri8nD8 ? :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: