CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:56 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 8:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Europa de Est (Serbia, Bulgaria, Romania, Ucraina) reprezinta ceva pentru ei. In Vest au clientii fideli, marja de crestere este 0.
La o socoteala simpla cam dau vreo 250E/an pe produsele lor (eu fiind un neica nimeni in pescuit) si client fidel pana ieri.
Te asigur ca sunt minim 10 000 in zona sus mentionata care dau peste 500E/an. Si o data ce ai pierdut niste clienti, este suficient 20%, care intre timp descopera ca exista si altceva si chiar mai ieftin, sigur vor pierde si mai mult (un lucru negativ se raspandeste de 100 ori mai mult si repede decat un lucru pozitiv) si pe o perioada semnificativa, plus eventuali noi clienti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 12:25 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Folosesc numai produse Korda,dar ca va place ca nu va place produsele lor sunt altceva.Un simplu fapt vartejele de la alte firme gen Carp Spirit,Prologic,sunt varza.Folositi firul mono de abraziune de la Korda si uitati de Velocity sau Shield de la PB.Am mai specificat ca doua firme au impletitura diferita la firele de legat carlige si anume Korda si Kryston,restul toate sunt la fel.Camasa este diferita la Korda, la firele pt.legat carlige.Dar cum se practica nationalismul gen IORDACHE,DRAGNEA etc.nu mai cumparati produse Korda, pe englezi nu-i doare capul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 12:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Tu esti constient ca sunt o gramada de pescari care folosesc varteje de la alte firme sau no-name si prind peste si n-au nicio problema? Sau care nu se uita ce impletitura au firele? Hai sa fim seriosi... Stii cum se numesc astea? Kordisme


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Florin Popa

Apreciez mult produsele Korda, poate un mic minus pentru cârlige care se duc un pic cam repede in vârf. Înțeleg perfect frustrarea lui DF, dar sa nu mă pună in aceeași oala cu infractorii societății.
Daca as fi naționalist extremist nu as mai cumpăra produse UK de la CC Moore, Haith’s...
Chestia ca semănam cu Dragnea, țin sa-ti aduc aminte ca avem conducătorii pe care ii meritam, normal in 30 de ani cei care fac rău puteau fi cauterizați si aici toți avem o vina!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 11:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Eu personal il apreciez si mai mult pe DF. Un tip care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume si nu se ascunde in spatele vorbelor doar pt ca ar risca sa vanda mai putin. Nu ma simt jignit. Ma simt mahnit sa citesc mai mereu de rahaturi facute de romani in vest. De notorietate ce au facut romanii pe raul Pad in Italia, dar nu numai acolo. Chestia cu nu mai cumpar produse Korda e ridicola. Poate multi altii vor cumpara produse Korda fix pentru ce a spus DF. Recunosc ca poate o spun si din frustrare, doua lacuri fabuloase, ma refer la Darvari si la Sarulesti, sunt departe de ceea ce erau odata. De ce? Romani la furat! Eu personal cred ca DF are dreptul la o suspiciune rezonabila.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 12:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Botin scrie:
...ma refer la Darvari si la Sarulesti, sunt departe de ceea ce erau odata. De ce? Romani la furat!
Problema reală nu este cu cei care au furat, ci cu cei care care i-au lăsat să fure. Occidentalii circulă cu viteza legală deoarece dau pe afară de civilizație? Nu, ci pentru că știu că își iau amendă automat prin sistemele de management al traficului și law enforcement (respectarea legii) dacă depășesc chiar și cu 4km/oră față de limita legală (vorbesc din experiență). Știu că își iau amendă dacă au parcat aiurea sau au depășit timpul limită la parcare etc.

Cei care sunt învățați să fure s-au obișnuit în țările de origine să nu fie trași la răspundere pentru faptele lor. Odată ajunși în țări în care legea se aplică, vor vedea că lucrurile stau altfel atunci când încălcă legile sau regulamentele, așa că data viitoare, cel mai probabil, vor fi și ei "civilizați".

Dacă lacurile menționate de tine s-au stricat din pricina pescarilor, putem spune că Varlaam este unde este datorită pescarilor?

Adrian Botin scrie:
Eu personal cred ca DF are dreptul la o suspiciune rezonabila.
Evident că oricine are dreptul la suspiciuni, bănuieli, opinii etc. dar nu "omori" națiuni întregi pe baza suspiciunilor. Asta pentru că nu îl suspectez pe Danny ca fiind într-atât de limitat în gândire, încât să nu înțeleagă că dacă 1.000, 10.000, 100.000, 1.000.000 de suporteri englezi sunt huligani, asta nu îl transformă și pe el în huligan.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 1:52 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 07, 2015 11:36 am
Mesaje: 22
Localitate: Constanta
Mircea Coman scrie:
IulianL scrie:
Fara nicio o urma de simpatie fata de acest personaj cred ca exagerați pe acest subiect. Fraza folosita a fost : "we hope that none have been taken by Eastern Europeans " in traducere "speram ca niciun exemplar a fost luat de est-europeni". Evident nu cred ca cineva, ascultând acest comentariu, și-a imaginat ca au venit TOȚI est europenii și i-au furat peștii lui Danny și nu cred ca e cazul sa ne gândim ca e asa de retardat încât sa creadă ca toți est europenii fura pești.


Scuza-ma te rog, dar parca DF isi ceruse scuze ca nu a fost mai specific. Desi intr-un mod insuficient pentru mine, am putea sa spunem ca DF ar fi recunoscut o parte a problemei, adica exact cea legata de generalizare. Acum venim noi si spunem ca nu era cazul si ca noi intelegem gresit si ca exageram?! M-ai pierdut!

IulianL scrie:
Adăugând și scuza "nu as critica in mod public o întreaga națiune!" făcând referire la est europeni mi se pare genul de ignoranta des întâlnita și la noi in cazul cetățenilor de etnie rroma prin afirmații de genul "i-au spart țiganii casa" sau "i-au furat țiganii portofelul". Nici noi când facem acest gen de afirmații nu ne referim la toate persoanele de etnie rroma dar totuși generalizam involuntar pentru ca nu ne-am pus niciodată problema ca prin aceste afirmații jignim și rromii cinstiți.


Înțeleg ce spui, dar poate ar trebui sa avem si noi grija la ce vrem sa spunem si cum spunem. As zice ca e o problema daca una vrem sa spunem si alta ne iese pe gura.


M-am referit la faptul ca exagerați după ce și-a cerut scuze. Omul a scos pe gura o "păsărică" la fel cum oricare dintre noi am făcut-o la un moment dat involuntar și ti-am dat și un exemplu, dupa care și-a cerut scuze și a rectificat spunând ca se referă doar la câțiva est europeni care i-au devastat lacul.
Folosind uneori termeni generali nu însemna neapărat ca și gândim mot-a-mot.
Uite un exemplu concret:
Victor Costache scrie:
Occidentalii circulă cu viteza legală deoarece dau pe afară de civilizație? Nu, ci pentru că știu că își iau amendă automat prin sistemele de management al traficului și law enforcement (respectarea legii) dacă depășesc chiar și cu 4km/oră față de limita legală (vorbesc din experiență). Știu că își iau amendă dacă au parcat aiurea sau au depășit timpul limită la parcare etc.

Sa înțeleg ca in concepția lui TOȚI occidentalii ar circula cu viteza peste limita dacă nu și-ar lua amenzi sau ca TOȚI occidentalii sunt necivilizați? Eu cred ca nu și pot înțelege din context ce a vrut sa zică.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 2:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Victor, referitor la ce ai scris la punctul 1 mai sus, ca sa zic asa: vezi ce fac romanii in Italia pe raul Pad unde situatia este pana intr-acolo scapata de sub control incat carabinierii nu au rezolvare. Evident ca asta nu inseamna ca eu sau tu suntem hoti. Dar hai sa nu fim nici atat de sensibili. In cazul lui Danny, ajungi sa-ti pierzi echilibrul cand vezi ca de 100 sau 1000 de ori aceleasi personaje ,,trag de gard’’.
Varlaam este un caz exceptional. De la planetele aliniate favorabil cand a fost creat pana la cum este administrat. Lasa-l neadministrat doar o saptamana si nu va mai exista.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 4:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Imaginea care o avem in europa ne-am facut-o singuri si e foarte greu sa mai reparam ceva in scurt timp ,probabil generatia noua la care vad totusi o alta mentalitate sa poata schimba ceva in viitor.Ne place sa ne plangem cand suntem aratati cu degetu sau suntem trasi la raspundere pentru ceea ce facem dar nu reusim sa schimbam nimic in bine ,dimpotriva parca e tot mai rau.Incepand cu cei care conduc tara asta si terminand cu oamenii de rand fiecare face ce i se nazare, asa ca nu suntem in masura sa fim prea suparati .Efectiv lumea sa c-am saturat de noi si trebuie sa tragem consecintele.Ati vorbit aici despre varlam , sunt curios cum ar reactiona patroni lacului daca ar prinde pe cineva cu cativa crapi capitali in portbagaj.E adevarat ce ati spus ,ca si in vest sunt uni care respecta legea de frica amenzilor dar oare noua romanilor chiar nu ne mai este frica si rusine de nimic


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 15, 2018 8:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Adrian Botin scrie:
Eu personal il apreciez si mai mult pe DF. Un tip care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume si nu se ascunde in spatele vorbelor doar pt ca ar risca sa vanda mai putin. Nu ma simt jignit.

Nici macar nu cred ca s-a gandit vreun pic ca va vinde mai putin. Daca s-a gandit cumva la asta, cred ca e posibil sa fie exact invers. Filmul respectiv se adreseaza celor din UK si spusele respective nu fac decat sa urmeze tendinta impusa de tabloidele britanice de a da cu noroi in est europeni. De aceea cred ca a facut afirmatia aia cu buna stiinta si nu a fost o greseala.

Pana la urma daca ne simtim sau nu jigniti este mai putin important. Stim fiecare cine suntem, ce facem si ce nu.
Problemele incep sa apara atunci cand interactionam cu cei de afara ori ca turisti ori in business, iar ei sunt intoxiati cu astfel de informatii. Nu reactionam acum, pentru ca stim ca nu ne vizeaza pe fiecare dintre noi si pentru ca fiecare dintre noi stie ca el este ok, si ca sunt altii, tot dintre noi care asa merita sa fie tratati pentru ca asa este si fac ce se spune. Nu vom reactiona nici cand vom fi pusi in situatiile acelea penibile, pentru ca iarasi, stim ca sunt unii care asa fac.
Ma intreb unde ajungem in felul asta? Sa se puna prin regulamente "Interzis est europenilor"? Ce-ar fi sa vrei sa te duci pe un lac in Franta sau Austria si aia sa-ti spuna "pas, ca esti din est"?

Adrian Botin scrie:
Ma simt mahnit sa citesc mai mereu de rahaturi facute de romani in vest. De notorietate ce au facut romanii pe raul Pad in Italia, dar nu numai acolo.


Si eu sunt mahnit cand vad stirile respective. Si eu sunt satul de asta. Au facut aici, acum fac si acolo, dar numai de-ai nostrii fac lucruri rele? Sunt convins ca-i au si ei pe ai lor. Ne spune cineva cate dintre infractiuni sunt facute de ai lor si cate de est europeni sau romani? Si nu ma refer doar la furt de pesti. Daca ar fi fost doar ai nostrii care fac prostii, nu ar fi avut penitenciare in tara inainte de venirea est europenilor.

Evident ca nu le plac lucrurile astea, nici noua nu ne plac. Din pacate au venit la pachet cu integrarea tarilor est europene. Banii pe care-i fac companiile vest europene in tarile est europene nu-i deranjeaza? De aia ne-au primit in UE, nu pentru ca suntem frumosi. A nu se intelege gresit, consider ca pentru Romania, investitiile straine sunt mana cereasca si este foarte bine ca exista.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: