CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Noi 13, 2018 11:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Domnilor,ora exacta in pescuitul crapului vine chiar si de la Korda, nu mai criticati asa de aspru ca incep sa cred ca il copiati pe zdreanta de Dragnea.Danny isi protejeaza afacerea,cu ajutorul careia am avut toti de invat ceva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 12:56 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 07, 2015 11:36 am
Mesaje: 22
Localitate: Constanta
Fara nicio o urma de simpatie fata de acest personaj cred ca exagerați pe acest subiect. Fraza folosita a fost : "we hope that none have been taken by Eastern Europeans " in traducere "speram ca niciun exemplar a fost luat de est-europeni". Evident nu cred ca cineva, ascultând acest comentariu, și-a imaginat ca au venit TOȚI est europenii și i-au furat peștii lui Danny și nu cred ca e cazul sa ne gândim ca e asa de retardat încât sa creadă ca toți est europenii fura pești.
Adăugând și scuza "nu as critica in mod public o întreaga națiune!" făcând referire la est europeni mi se pare genul de ignoranta des întâlnita și la noi in cazul cetățenilor de etnie rroma prin afirmații de genul "i-au spart țiganii casa" sau "i-au furat țiganii portofelul". Nici noi când facem acest gen de afirmații nu ne referim la toate persoanele de etnie rroma dar totuși generalizam involuntar pentru ca nu ne-am pus niciodată problema ca prin aceste afirmații jignim și rromii cinstiți.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 9:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Problema cred ca trebuie pusa putin diferit, una este in momentul in care noi facem niste afirmatii in numele nostru, in cercuri restranse si alta este cand o persoana cu influenta, reprezentand o companie destul de mare, face astfel de afirmatii public. Influenta unei persoane poate determina comportamente extremiste, iar lucrul asta nu e ok.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 12:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Cum zicea Albert, singura modalitate de a sanctiona Korda este de a nu mai cumpara de la ei.
Daca toata lumea sau un numar cat mai mare ar renunta la ei atunci probabil se va vedea un efect. Altfel singurii care pierd sunt pescarii (in cazul in care sunt fani Korda ).
Cati dintre voi sunteti pregatiti :) sa nu mai folositi produse Korda?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 3:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Exista variante "onorabile" pentru produsele Korda (PB, Prologic...) dar ce ne facem daca si ei ajung sa ne blameze!!?
Încă un lucru, s-a scris ca, Korda ne-a învățat sa pescuim, nu sunt de acord, Korda si-a făcut reclama pentru produsele lor.
Si nu sunt ieftini! Nu știu câți din Vestul Europei folosesc cel puțin 3 plicuri de cârlige la un pescuit de 48h? Eu i-am văzut cum pescuiesc la ei acasă, nu vorbesc de marii pescari din emisiuni, de ăștia ca mine „pârați „..... pierd un carlig este tragedie maxima!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 5:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Florin Popa scrie:
Domnilor,ora exacta in pescuitul crapului vine chiar si de la Korda, nu mai criticati asa de aspru ca incep sa cred ca il copiati pe zdreanta de Dragnea.Danny isi protejeaza afacerea,cu ajutorul careia am avut toti de invat ceva.


Pai ce faceti domn' profesor, puneti gaz pe foc? :D

Partea cu ora exacta in pescuitul la crap posibil sa fie adevarata, dar nu despre asta era vorba si nici motiv sa "inghitim" orice rahat care este aruncat spre noi.
Ca vrea sa isi protejeze afacerea, si asta e posibil sa fie adevarat, dar nu asa. As zice ca mai degraba modul in care intelege domnul DF sa-si protejeze afacerea seamana cu fac unele specimene de pe la noi. :D

Era vorba despre cum s-a ajuns sa se arunce cu noroi la gramada pentru ca poate.

Nu mi se pare ca sunt aspru de loc. Crede-ma ca pot mai bine.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 5:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
IulianL scrie:
Fara nicio o urma de simpatie fata de acest personaj cred ca exagerați pe acest subiect. Fraza folosita a fost : "we hope that none have been taken by Eastern Europeans " in traducere "speram ca niciun exemplar a fost luat de est-europeni". Evident nu cred ca cineva, ascultând acest comentariu, și-a imaginat ca au venit TOȚI est europenii și i-au furat peștii lui Danny și nu cred ca e cazul sa ne gândim ca e asa de retardat încât sa creadă ca toți est europenii fura pești.


Scuza-ma te rog, dar parca DF isi ceruse scuze ca nu a fost mai specific. Desi intr-un mod insuficient pentru mine, am putea sa spunem ca DF ar fi recunoscut o parte a problemei, adica exact cea legata de generalizare. Acum venim noi si spunem ca nu era cazul si ca noi intelegem gresit si ca exageram?! M-ai pierdut!

IulianL scrie:
Adăugând și scuza "nu as critica in mod public o întreaga națiune!" făcând referire la est europeni mi se pare genul de ignoranta des întâlnita și la noi in cazul cetățenilor de etnie rroma prin afirmații de genul "i-au spart țiganii casa" sau "i-au furat țiganii portofelul". Nici noi când facem acest gen de afirmații nu ne referim la toate persoanele de etnie rroma dar totuși generalizam involuntar pentru ca nu ne-am pus niciodată problema ca prin aceste afirmații jignim și rromii cinstiți.


Inteleg ce spui, dar poate ar trebui sa avem si noi grija la ce vrem sa spunem si cum spunem. As zice ca e o problema daca una vrem sa spunem si alta ne iese pe gura.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 6:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
gimi_mures scrie:
...
Cati dintre voi sunteti pregatiti :) sa nu mai folositi produse Korda?

Lucrez la asta. Solutii sigur exista. Noroc ca e iarna si pana la primavara am timp sa o rezolv.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 6:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Enescu Bogdan scrie:
Exista variante "onorabile" pentru produsele Korda (PB, Prologic...) dar ce ne facem daca si ei ajung sa ne blameze!!?

Oricum NU reprezentam o prioritate ridicata pentru ei, deci ce sa faca mai mult de atat? Sa nu mai trimita marfa in toata Europa de est? Pe bune? :D

Enescu Bogdan scrie:
Încă un lucru, s-a scris ca, Korda ne-a învățat sa pescuim, nu sunt de acord, Korda si-a făcut reclama pentru produsele lor.


Am aspus ca am invatat din filemele lor, nu ca m-au invatat ei ;) si am fost constient tot timpul ca isi vand produsele, dar nu am avut o problema cu asta. Pentru mine a fost win-win (castig de ableme parti).

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 14, 2018 7:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
Pentru cine vrea sa renunte la produsele Korda, ca tot vine Black-Fraier Day, ofer 10 % din valoare sa va mai treaca din suparare :D. Astept oferte serioase :D chiar si Basia z45Qda. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron