CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rase de crap
MesajScris: Mie Aug 15, 2018 3:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cand spunem ca am prins un "crap romanesc" sau o "salonta" sau un "spaniol", e corect sau gresit?

Din cate stiu, toate trei denumirile sunt gresite. Cea mai frecventa greseala, pe care presupun ca toti am facut-o la un moment dat, e cea cu "crap romanesc". Probabil, prin opozitie cu "crap chinezesc". E evident pentru orice pescar cu un minim de informatie ca nu exista "crap romanesc". Exista crap comun, crap-oglinda si asa mai departe.

O greseala des intalnita in special intre pescarii din sudul tarii e cea cu "salonta". Crapul-oglinda e numit salonta, de la numele orasului Salonta. Alta denumire gresita e cea de "crap spaniol" - termenul e aplicat crapilor cu solzi incompleti. Nu-mi dau seama de unde a aparut povestea cu "crap spaniol", dar s-ar putea sa fie o confuzie intre regiunea poloneza Galitia, de unde provine rasa de crap galitian, care are intr-adevar solzi incompleti si care a fost extinsa si in alte tari europene, si regiunea spaniola Galicia.

In engleza, Galitia poloneza si Galicia spaniola se scriu la fel: Galicia. Pe internet se gasesc numeroase materiale despre "galician carp", crap galitian - e vorba de regiunea poloneza. Regiunea spaniola Galicia nu e cunoscuta pentru vreo rasa de crap. Deci nu cred ca putem vorbi de "crap spaniol".

Daca avem colegi de forum cu experienta in piscicultura, ar fi interesant sa primim mai multe informatii pe subiectul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Joi Aug 16, 2018 7:28 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
"Crapul de Frăsinet"...ar fi interesant acest subiect!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Joi Aug 16, 2018 1:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
viorel doloc scrie:
"Crapul de Frăsinet"...ar fi interesant acest subiect!

Frasinetul este o rasa locala, romaneasca, pretabila cresterii intensive, este cu solzi, viteza mare de crestere. Se caracterizeaza prin asa zisa cocoasa, care este foarte evidenta si pronuntata.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Joi Aug 16, 2018 2:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Exact....din 2007, de la Dârvari, n-am mai văzut si auzit nimic de această specie pur românească...ar fi păcat să se piardă!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 9:04 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Vorbesc din experienta pentru ca am cumparat sa populez, denumirile comerciale:
1. LAUSITZ (crap cu solzi) lumea vorbeste ca este cel mai apropiat de crapul salbatic;
2. GALITEANA (solzi incopleti)
3. AISCHGRUND (fara solzi)
Speciile autohtone sunt specii ameliorate genetic in 4 ani pot sa ajunga la 5kg:
1. FRESSINET (cu solzi, crapul cu cocoasa)
2. INEU (cu putini solzi)
3. ROPSA (corp alungit si cu inotatoare rosiatice este o specie care provine incrucisare LAUSITZ si crap salbatic din Amur)

Toate se pot imperechea cu alt rasa de crap si mai mai grav cu carasul (iese tot caras)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 1:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Câteva link-uri pentru cei interesați să afle mai multe informații:
- https://www.stiriagricole.ro/crapul-de- ... 20487.html
- https://www.gazetadeagricultura.info/an ... nia-1.html

Speciile de crap cu care m-am întâlnit sunt: crap comun (common carp) căruia i se mai spune și românesc, crap piele (leather carp) care este aproape lipsit de solzi și căruia i se mai spune salontă sau golaș și crap oglindă (mirror carp) care are ceva mai mulți solzi - parcă desenați - decât salonta. Tot pe apele noastre am mai văzut (dar nu am prins) crap koi.

Totodată, dacă luăm denumirile în engleză și ținând cont că toți (originari din Asia) fac parte din familia ciprinide, am putea spune că amurul/cosașul/cteno/tenul (grass carp), fitofagul (silver carp), scoicarul (black carp) și novacul/sângerul (bighead carp) sunt tot crapi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Sâm Aug 18, 2018 9:16 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 22, 2018 8:33 am
Mesaje: 11
Ar mai fi in aceasi categorie si “ten” ul, o exprimare la fel de aiurea ca si crapul romanesc sau salonta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Sâm Aug 18, 2018 11:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Pentru balta pe care am populat-o (1ha) am fost la Nucet si am vorbit cu o doamna inginer piscicol deasemenea si cu prietenul meu care este inginer piscicol in Franta. Reteta pentru un ha a fost 500kg crap de 2 veri ROPSA (1-1.2kg), 200kg ten (1-1,5kg) si 200kg sanger (2kg) + 6 crapi reproducatori (5kg) ROPSA
Dupa 3 ani am mai populat cu 200kg FRASINET (2kg) si 200 kg (1kg) GALITEAN sau/si INEU adusi din zona Arad. De ce am repopulat: am prins pentru noi, s-a furat si rata de mortalitate mai ales primavara
Ce pot sa spun dupa 6ani:
1. crapul ROPSA care la un moment dat era majoritar are un ritm de crestere mic 0,5-0,7 kg/an, nici la capitolul reproducere nu sta foarte bine, dupa alte discutii cred ca si gena acestui peste nu este puternica, incrucisarea cu FRASINET face ca aceast tip de crap sa dispara. Carnea in schimb (desi nu sunt consumator de crap) este mult mai gustoasa.
2. Sangerul (multe persoane nu fac diferenta intre sanger si novac) a ajuns la 10-12kg, marele avantaj este ca, acesta consuma alga verde si albastra, practic pe balta mea nu am acumulare de mazga verde in timpul verii. Dezavantajul este ca este mare consumator de oxigen, iarna cand este gheata trebuie sa fi foarte atent cu spartul ghetii pentru oxigenare. In fiecare primavara gesesc pesti morti cred ca la anul mai bag 100kg
3. Frasinet creste si se reproduce foarte repede,
4. Galitian sau/si Ineu (nu stiu de care sunt) se produc foarte rapid si in dril sunt cei mai bataiosi
5. Tenul a ajuns pe la 6kg, am gasit femele moarte pentru ca s-au "pietrificat" icrele. Initial ne-a ajutat sa scapam de vegetatie (70% din balta era plina de bradis) in 3 luni totul o fost curatat, acum in fiecare primavara trebuie sa bag cetina ca sa ajut reproducerea
6. Au aparut hibrizi intre Frasinet cu Galitian sau/si Ineu sunt cu putin solzi, inotatoare rosiatice si foarte deschisi la culoare (albiciosi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Sâm Aug 18, 2018 4:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
AlinBotis scrie:
Ar mai fi in aceasi categorie si “ten” ul, o exprimare la fel de aiurea ca si crapul romanesc sau salonta...

Interesant. Poti sa ne spui de ce crezi asta?

Dupa parerea mea, in cazul crapului "romanesc" sau "spaniol", vorbim de denumiri improprii.

In cazul "cteno vs ten", nu vorbim de o denumire improprie, vorbim de un imprumut lingvistic relativ nou. De notat ca DEX-ul nici nu-l inregistreaza. Cuvintele "cten(o)" sau "ten" cu referire la peste nu apar in DEX.

Numele latinesc al pestelui este "Ctenopharyngodon Idella". In romaneste, unii ii spun cteno. Altii, ten. Ambele par a fi fel de corecte din punct de vedere lingvistic in acest moment - pe viitor, e posibil ca unul dintre ele sa se impuna, iar celalalt sa dispara.

Numele latinesc al pestelui nu ne obliga sa-l preluam ca atare si in romana, ca dovada ca numele latinesc al crapului este "Cyprinus Carpio", dar in romaneste ii spunem "crap", nu "carp", probabil sub influenta limbilor slave in jurul nostru.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Lun Aug 20, 2018 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 22, 2018 8:33 am
Mesaje: 11
Atat ten cat si cteno sunt la fel de aiurea, eu prefer amur. Acelasi limbaj de lemn in cazul tenului ca si la romanesc sau salonta, propun sa romanizam ten si mai mult si sa ii zicem “zece” , macar apare in dex


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: