CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:08 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Lun Aug 20, 2018 9:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
AlinBotis scrie:
Atat ten cat si cteno sunt la fel de aiurea, eu prefer amur.

Alin, faptul ca tu preferi termenul de "amur" nu e un argument lingvistic.

Pestele asta - fie ca-i spunem cten(o), ten, amur sau cosas - e o aparitie relativ recenta in apele noastre, iar numele lui e o aparitie relativ recenta in limbajul curent. Deocamdata, nu avem o denumire general acceptata, cum e la crap. Avem mai multe denumiri, care par a fi egal de corecte sau de incorecte. Spun "par a fi" pentru ca nu gasesc argumente pentru care unele ar fi mai corecte decat altele.

In timp, daca majoritatea vorbitorilor vor prefera unul dintre termeni (cteno, ten sau oricare altul), termenul respectiv se va impune asupra celorlalte.

Nu vad absolut niciun motiv de iritare pe tema asta, e o simpla discutie pe marginea unui cuvant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 8:38 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Mai exista si scoicarul sau cteno negru care ajunge la dimensiuni impresionante. Eu am văzut un dril cu unul de 12,5kg, 45min iazul Tocile
Eu consider ca cteno, sânger, novac, scoicar sunt specii invazive, nu știu cat de "corecta" este prezenta lor înafara lacurilor private (si aici am dubii ca este corect). Eu am prins cteno 7-11kg la Ultima Frontiera Periprava (acum nu știu sa spun daca reușește sa se înmulțească in condițiile din Dunăre) Prin anii 80, cteno se numea crap-caras, primii i-am văzut in lacul Suhaia
Sanger de 3kg am prins pe canalul cu apa calda de la Cernavoda.
Si crapul comun este o specie invaziva, doar ca el a venit in Europa de mult timp, la noi a fost foarte bine studiat de BANARESCU P si POJOGA in anii 62-78. Ei spun ca:
1. Strămoșul sălbatic al crapului comun își are originea între bazinele mărilor Negre, Caspice și Aral cu dispersie în est până în China și în vest până în Germania.
2. În Europa, creșterea crapului a fost inițiată de către romani și dezvoltată mai târziu în cadrul mănăstirilor creștine sec II-III. Trebuie sa-mi cer scuze lui Victor Costache nu l-am crezut când a spus aceste lucru
3. În decursul secolelor s-au efectuat și lucrări de selecție soldate cu realizarea celor 3 rase principale de crap de cultură: Lausitz, Galitia şi Aischgrund.
4. Primele două rase sunt importate în România în sec. XIX şi populate, inițial la Salonta și ulterior la Cozmeni (Cernăuți) și Stăuceni (Botoșani)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 12:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Enescu Bogdan scrie:
Mai exista si scoicarul sau cteno negru care ajunge la dimensiuni impresionante. Eu am văzut un dril cu unul de 12,5kg, 45min iazul Tocile
Eu consider ca cteno, sânger, novac, scoicar sunt specii invazive, nu știu cat de "corecta" este prezenta lor înafara lacurilor private (si aici am dubii ca este corect). Eu am prins cteno 7-11kg la Ultima Frontiera Periprava (acum nu știu sa spun daca reușește sa se înmulțească in condițiile din Dunăre) Prin anii 80, cteno se numea crap-caras, primii i-am văzut in lacul Suhaia
Sanger de 3kg am prins pe canalul cu apa calda de la Cernavoda.
Si crapul comun este o specie invaziva, doar ca el a venit in Europa de mult timp, la noi a fost foarte bine studiat de BANARESCU P si POJOGA in anii 62-78. Ei spun ca:
1. Strămoșul sălbatic al crapului comun își are originea între bazinele mărilor Negre, Caspice și Aral cu dispersie în est până în China și în vest până în Germania.
2. În Europa, creșterea crapului a fost inițiată de către romani și dezvoltată mai târziu în cadrul mănăstirilor creștine sec II-III. Trebuie sa-mi cer scuze lui Victor Costache nu l-am crezut când a spus aceste lucru
3. În decursul secolelor s-au efectuat și lucrări de selecție soldate cu realizarea celor 3 rase principale de crap de cultură: Lausitz, Galitia şi Aischgrund.
4. Primele două rase sunt importate în România în sec. XIX şi populate, inițial la Salonta și ulterior la Cozmeni (Cernăuți) și Stăuceni (Botoșani)

Crapul este specie invaziva in Europa? Glumesti? Eventual fitofagul......care face prapad in SUA.
Invaziva era daca nu avea dusman natural.
Specie invaziva este somnul pitic in Europa. Sau iepurele european si broasca raioasa de mare in Australia. :lol: :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 1:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu exista vreo dovada clara care ne spune ca, crapul exista pe Dunăre, pe timpul dacilor. Sursele mai vechi (Aristotel)vorbesc despre un peste lunguieț acoperit de solzi care ajunge la un metru
Se bănuiește ca strămoșul crapului este sazanul.
Rusii care pescuiesc pe Volga fac diferența intre sazan si crap, mai mult pe râul Kuban exista un sazan fără mustăți care primăvara când râul era mare intra si in marea Azov.
O alta subspecie exista (sper) in defunctul lac Aral
Am spus ca este invaziv pentru ca documentele oficiale atesta acest lucru: Primele două rase sunt importate în România în sec. XIX şi populate, inițial la Salonta și ulterior la Cozmeni (Cernăuți) și Stăuceni (Botoșani) nu au spus ca a fost recuperat din Dunare.
Sincer nu știu care este adevărul.
Despre fitofag îmi pare rău sa spun locul ideal unde se poate înmulții la noi este canalul de apa calda de la Cernavoda, in iunie apa are 30°, curent de apa exista...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 5:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 22, 2018 8:33 am
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
AlinBotis scrie:
Atat ten cat si cteno sunt la fel de aiurea, eu prefer amur.



Nu vad absolut niciun motiv de iritare pe tema asta, e o simpla discutie pe marginea unui cuvant.


Nu ii iritat nimeni, e o chestiune de preferinte cine cum il numeste. Cel putin amur ii folosit si in alte tari , ii mai general ... ten in schimb numa in romania se poate auzi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Vin Aug 24, 2018 10:13 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Roby Solticzki
Acum 2 luni un bun prieten mi-a dat registrul băltii Stăuceni 1895-1904 (străbunicul lui s-a ocupat de balta) de aici am niste date, super interesante
Specialiștii noştri considera crapul o specie invaziva:http://www.editura.bioflux.com.ro/docs/Iacob.pdf dar practic nimic concret.
Prietenii mei din Franța care pescuiesc crap au alte povesti las in limba franceza (deși o vorbesc/utilizez bine traducerea poate denatura sensul, franceza este o limba străină extrem de complicata in a o traduce intr-un sens corect se poate folosi Google translate)
Varianta labouillette.com
Elle serait originaire de la Perse, d’où elle aurait été transportée, d’une part dans l’archipel Malais, d’autre part dans l’Europe méridionale, puis, plus tard dans l’Europe occidentale et septentrionale. .
Pline ( a se citi Pliniu) est l’un des premiers zoologistes qui en fassent mention, mais, chose curieuse, comme d’un poisson de mer que des barques légères allaient chercher sur les côtes d’Asie Mineure et rapportaient dans des réservoires installés à bord.
Au 6 siècle, Cassiodorus cite la carpe du Danube comme un poisson rare à la chair exquise, réservée à la table des princes.
En France, elle est désignée sous le nom de « carpeau » dans l’ordonnance de 1258 et, dans celle de 1289, sous le nom qu’elle porte aujourd’hui.
Varianta passionbassin.com care pulblica articolul lui ZOLA, Le Ventre de Paris, 1873 care își spune părerea despre etimologia cuvântului:
Cette superbe description de la carpe traduit parfaitement bien le nom scientifique mi-grec, mi-latin donné par Linné en 1758 à ce genre de poisson : « Cyprinus carpio ». Les Grecs l’appelaient « κυπρίνος » -cyprinos- c’est-à-dire « originaire de Chypre », comme le cyprès ou le cuivre…qui ont la même étymologie : Kupris !
Quant à l’origine latine du mot « carpio » linnéen, elle serait plutôt à chercher du côté de l’Europe de l’Est : la karpfen germanique désignait un gros poisson du Danube que les Latins appelèrent alors « carpa ». Mais l’on ne peut non plus s’empêcher de penser aussi qu’en latin, « carpere » veut dire cueillir mais aussi « brouter » pour les animaux et « carpatinus » semblable à un cuir grossier : deux mots qui pourraient également décrire parfaitement notre commère la Carpe !
Parea lui de unde provine:
Notre carpe commune est originaire d’Asie Mineure et d’Asie moyenne et a ensuite étendu naturellement son aire de répartition vers l’Est (Chine), le Sud et l’Ouest (bassins de l’Euphrate et du Danube), probablement à la fin de la période post-glaciaire, soit il y a 8.000 à 10.000 ans !
Amuzant este ca italienii, nemții si rușii au alte variante care nu diferă fundamental doar accentuează importanta regiunii!
Sper ca nu te-am plictisit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Vin Aug 24, 2018 2:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Bogdan, regulamentul forumului nu permite publicarea de texte in alte limbi in afara de romana, decat daca sunt insotite de traducere, ca sa poata fi intelese de toata lumea. Ar fi util sa postezi si traducerea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rase de crap
MesajScris: Sâm Aug 25, 2018 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Varianta labouillette.com

Crapul a provenit din Persia, de unde a fost transportat, pe de o parte, în Malaiezia, pe de altă parte în sudul Europei și mai târziu în Europa de Vest și de Nord. .
Pliniu unul dintre primii zoologi care îl menționează, spune un lucru destul de curios, ca era un pește de mare prins cu bărci ușoare pe coastele Asiei Mici pus în rezervoarele instalate la bord.
În secolul al VI-lea, Cassiodorus citează crapul dunărean ca un pește rar, cu carne rafinată, rezervat mesei prinților.
În Franța, este desemnat sub numele de "carpeau" în ordinul din 1258 și, din anul 1289 s-a folosit numele pe care îl poartă astăzi (carpe)

Varianta passionbassin.com

Această descriere superbă a crapului transmite perfect denumirea științifica semi-greceasca, semi-latina data de Linné (tot un francez) în 1758 acestui tip de pește: "Cyprinus carpio".
Grecii au numit "κυπρίνος" - cyprinos - adică "originar din Cipru", cum ar fi chiparosul sau cuprul ... care au aceeași etimologie: Kupris!
In ceea ce privește originea latină a cuvântului "carpio", ar trebui să căutăm mai degrabă in Europa de Est: Karpfenul german a însemnat un pește mare dunărean pe care latinii l-au numit "carpa" (nu știu sa traduc linnéen sper sa nu denaturez total traducerea)
Dar nu se poate să ne gândim că în latină "carpere" înseamnă a alege, dar și "brouter" pentru animale și "carpatinus" similar cu o piele grosieră: două cuvinte care ar putea, de asemenea, descrie perfect denumirea de Carpe ("dar si brouter" nu stiu sa traduc brouter inseamna astazi lovitura care distruge pielea hai sa zicem julitura)
Crapul nostru comun este originar din Asia Mică și din Asia Centrală care apoi s-a extins, în mod natural, spre zona Est (China), Sud și Vest (bazinele Eufrat și Dunăre), probabil la sfârșitul perioadei post-glaciare, acum 8000-10 000 de ani


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron