CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 4:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Vin Iul 20, 2018 12:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca s-a omis ceva si tind sa cred ca e un aspect foarte important si anume mediul in care se poarta discutia. E un aspect foarte important, pentru ca lumea tinde sa fie extrem de acida cand scrie din fata unui calculator, iar fata in fata discutia e una de bun simt. Multi care posteaza / scriu iti lasa o anumita impresie, iar cand te vezi cu ei observi ca nu au nici macar o treaba din punct de vedere comportamental cu modul in care scriu pe facebook / forum.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Vin Iul 20, 2018 7:21 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Multi care posteaza / scriu iti lasa o anumita impresie, iar cand te vezi cu ei observi ca nu au nici macar o treaba din punct de vedere comportamental cu modul in care scriu pe facebook / forum.

Niste ipocriți :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 21, 2018 1:02 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Referitor la interdictiile care se practica pe unele lacuri,eu cred ca unele sunt ok.,altele...Englezii interzic gama GOO,totusi pe unele lacuri au voie cu alune tigrate.Ieri au vrut afara din UE,acum vreau sa ramana.La noi pe unele lacuri se toarna porumb din greu si sigur nu-i preparat cum trebuie,dar cu 1-2kg de alune tigrate preparate 2 saptamani nu-i voie.Ma duc in fiecare an pe balastiera lui Zadravec,acolo vin polonezi,nemti,belgieni,sloveni.croati,folosesc cu bun simt alune tigrate si din 2013 nu am vazut crapi morti,apa este curata ca nu o poti deosebi de cea din sticla,crapi koi superbi,dar fiecare stie ce are de facut,la noi nu stim cum sa iesim in fata si de aici apare STRESUL ,nu cumva sa nu suparam pe x sau y.Pescuitul inseamna relaxare,restul sunt povesti sau basmele lui Ispirescu.Lacul din Timis care interzice gama Decathlon,a fost rupt de vreo doua,trei concursuri si ma gandesc ca nu s-a pescuit numai pe bile de TOP?Cred ca nici seminte nu s-au folosit,numai BILE BIO!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 22, 2018 10:25 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Lacul Carp Dream (balastiera lui Zadravec) practic nu are restrictii (fir min de 0,35,inaintas monofilament minim 0,55 si lungime de minim 25 m, chestiile acestea sunt minore... si vesta) Fa un exercitiu de imaginatie si gandestete daca ti-ar interzice plantatul!
Eu am ratat anul trecut pescuitul acolo dar au fost prietenii mei si mi-au povestit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 22, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Nu vreau sa fac reclama,dar pe aceasta balastiera poti pastra pestii in saltea gen trakker,faci poza ziua sa fie ok.Eu am primit si o reducere pt.ca din 2013 ma duc constant,si-a format o clientela.L-am cunoscut pe reprezentatul Korda pt. Europa de Est,totul aduce a lac englezesc.Zadravec are casa pe lac,vine discuta dar totul este super fain.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Lun Iul 23, 2018 9:26 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Domnilor, sa fim seriosi!
Daca un restaurant - de exemplu - are impusa tinuta obligatorie a clientelei o sa ne certam cu portarul? Nu cred... mai degraba o sa renuntam sa mergem acolo sa bem o bere la un mic dupa fotbal. Dar cu femeia o sa mergem totusi intr-un asemenea loc. Regulile sunt reguli, fiecare si le impune pe tarlaua lui. Si noi avem reguli acasa, exsita reguli pe strada, oriunde.
Ce rost are sa le discutam legitimitatea celor impuse la Sacos?
Trebuie sa le respectam si gata.
Nu are rost sa ne targuim ca-n piata. E degeaba!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Lun Iul 23, 2018 5:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Domnilor, sa fim seriosi!
Daca un restaurant - de exemplu - are impusa tinuta obligatorie a clientelei o sa ne certam cu portarul?

Daca regula de la restaurant ar spune ca au voie doar cei cu costume Hugo Boss sau Armani iar cei cu costume cumparate din piata nu atunci ai putea sa o compari cu regula discutata aici :)

Citat:
Ce rost are sa le discutam legitimitatea celor impuse la Sacos?
Trebuie sa le respectam si gata.


Se discuta doar falsa motivatie a acestei reguli, in rest cei de la Sacos (si alti ca si ei) pot sa faca ce vor pe tarlaua lor (asta s-a stabilit de la inceputul discutiei)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 28, 2018 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Oricum e foarte amuzant :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 28, 2018 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Alin Galbenu scrie:
Oricum e foarte amuzant :)


Da, mai ales indemnurile publicului de genul "sa-i dea in judecata pentru discriminare"! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 29, 2018 8:42 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Florin Popa prietenii mei confirma ce ai spus tu, cu amendamentul ca Zadravec isi "pazeste" afacerea si poate deveni jenant.
Ca acolo este un pescuit tip englezesc ma indoiesc, am pescuit de 2 ori in UK, unde am gasit loc (in lacurile lor "renumite" greu gasesti disponibilitate) personal (nu sunt un mare pescar) nu gasesc vreo mare placere, densitate mica de peste, clima este teribila chiar insuportabila, ploaie multa, schimbari dese de presiune, pescuitul devine foarte dificil
Reguli "ciudate" de pescuit sunt in Franta pe apele controlate de stat, iti garantez ca au extrem de multi crapi in apele lor, dau cateva reguli:
1. Nu ai voie sa pescuiesti in baraje, daca stai pe mal sa te uiti inebunesti cand vezi ce monstrii misuni pe acolo. Ai dreptul sa pescuiesti la mai mult de 50m in amonte si aval de baraj
2. Pescuitul este permis 30 min inainte de rasaritul soarelui si 30 dupa apus.
3. Obtinerea permisului este o chestie birocratica infinit mai complicata decat la noi trebuie sa ai o adeziune la l’Association Agréée de Pêche et de Protection du Milieu Aquatique valabil numai in departamentul unde ai facut-o ai voie cu maxim 4 lansete. Daca vrei sa pescuiesti in alte departamente ai voie cu o singura lanseta, daca vrei cu mai multe iti trebuie vignette de réciprocité E.H.G.O (Entente Halieutique du Grand Ouest) sau Club Halieutique Interdépartemental. Si nu este asta cea mai mare problema, sunt nistre orgoliosi tristi la birourile astea care te trateaza cu dosul, noroc ca sunt obisnuit cu mizeriile astea
4. Cea mai "tare" regula: femeile (si copiii sub 12 ani) pot sa pescuiasca doar cu o singura lanseta
5. Crapul se elibereaza imediat
Este mult crap pentru ca francezii nu stiu sa pescuiasca (din snobism si orgoliu )


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: