CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 29, 2018 2:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Au crap pentru ca nu il mananca. Sunt cunoscute conflictele aparute din cauza lui Kevin Nash cu crapii de acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 29, 2018 3:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Deja ne pierdem in detalii off-topic...

Subiectul era: ce fel de interdictii pot impune lacurile? Aparent, orice interdictii legate de echipamente si nade. Un lac e o afacere privata, al carui administrator poata lua orice decizii considera (atata vreme cat nu sunt ilegale), fara sa dea explicatii clientilor daca nu doreste, suportand consecintele care decurg de aici - de pilda, consecinta de a ramane fara clienti.

Nu cred insa ca lacul din discutia de fata va pierde un numar semnificativ de clienti ca urmare a deciziei. Nu cred nici ca firma de nada va pierde prea multi cumparatori. Singurii care pot pierde ceva sunt clientii care aleg sa se certe cu administratia si ajung la insulte, in urma carora se vor alege ei insisi cu interdictii.

Deci nu va certati cu lacurile pentru regulamentele pe care le au, chiar daca vi se par absurde, pentru ca nu aveti nimic de castigat de aici. Mergeti pe alte lacuri sau alegeti alt mod de dialog.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 29, 2018 4:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Pana la urma, fiecare e liber sa faca ce doreste, daca se considera a fi mai bine, atat ca patron/client. Orice decizie luata, atrage consecinte, unele mai grave altele mai putin, pe care fiecare si le asuma. Daca un patron considera ca asa e mai bine pentru el, foarte bine. Iti poti arata nemultumirea foarte simplu, daca nu mai mergi acolo.
Vorbind doar in numele meu, am fost deranjat doar de motivul invocat cu care nu sunt de acord. Iar mai departe am preferat sa ignor subiectul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 29, 2018 5:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu manaca de snobi ce sunt! Nici mie nu-mi place dar nu am nimic impotriva ca cineva sa i-a un crap de 2-3kg sa-l manace.
Ca sa revin la topic, am pescuit in Franta pe lac de Courton (Rainbow Lake), lac d'Hourtin si acumularea Kernicole
Interdictille pe lac de Courton lac privat practic nu exista, daca ai caine il ti legat si focul numai cu butelie cu gaz. In rest sa ai 76Euro pentru 46h sau 250E pentru o saptamana
Lac d'Hourtin este un fel de Balaton (merge sa faci vacanta cu familia acolo si nu este foarte scump) si rezerva de apa Kernicole ai nevoie de permis care costa 90E pe an cu regulile mentionate mai sus. Le-ai incalcat amenda varieaza intre 1200E (pentru un crap ne-eliberat si am vazut) pana la 22500E daca iei un crap viu mai mare de 60cm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Aug 18, 2018 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 25, 2017 5:04 pm
Mesaje: 13
Parerea mea, e ca nu au fost interzise pe baza de ce contin ci pe baza ca se nadeste mult cu ele. Am intalnit multi pescari care, nadeau cate 10-20 kg pe zi, pe motiv ca (sunt ieftine, dom-le)

Daca ar fi crezut ca ar dauna, parerea mea, ar fi trebuit o cantitate de nada pe zi per stand si ar fi terminat problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Aug 19, 2018 9:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
cristiancarp scrie:
Daca ar fi crezut ca ar dauna, parerea mea, ar fi trebuit o cantitate de nada pe zi per stand si ar fi terminat problema.

Cristian, daca administrezi un lac si consideri (in mod corect sau gresit, nu discut asta acum) ca un anumit lucru poate sa dauneze, e mai practic sa il interzici, decat sa il limitezi.

Daca fixezi o limita, cum verifici ca limita e respectata? ​Sa zicem ca limitezi o nada la 5kg pe zi. E ​greu ​sa verifici cat nadeste fiecare pescar​​. In schimb, daca interzici nada, atunci ai rezolvat problema, iar daca vreun pescar incearca ​totusi ​sa o foloseasca, o face pe riscul lui.

​De ce sunt interzise alunele tigrate pe atatea lacuri? De ce sunt interzisi sacii de crap? Daca nu se nadeste in exces, alunele nu pun probleme. Nici sacii de crap, daca sunt folositi corect, nu sunt periculosi. Pentru administratorul unui lac, insa, e mai simplu si mai eficient sa interzica, decat sa verifice folosirea corecta, mai ales cand majoritatea clientilor unui lac sunt pescari de nivel mediu sau incepatori, care pot gresi fara sa-si dea seama.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Oct 07, 2018 1:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Se mai practica pe unele lacuri taxarea plantari cu propriul navomodel,daca intrebi care este logica primesti un frumos ridicat din umeri.tot un fel de interdictie poate fi considerata,pe un lac din dolj se interzice plantatul,daca intrebi de ce nu se permite chiar daca vi cu vesta,fluier,portavoce,sirena sau cu navomodel tot o mare ridicare din umeri primesti si bonus o strambatura sitirita.dar pescuiesti cu cate bete vrei,ce fire doresti,carlige fara numar,monturi cum te taie capul si ori ce fel de nada.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Lun Oct 08, 2018 10:04 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Pe lacul respectiv, interdictia plantarii are alt scop. Si cred ca stii si tu de ce :)
Cred ca este singura regula ce se respecta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: