CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Exact asa si este Victor. Asta ma deranjat si pe mine. Lipsa de justificare pentru astfel de decizii. Stiu ca administratorul nu este obligat sa se justifice, dar poate ca ar fi corect sa o faca. Cele mai multe comentarii la aceasta decizie au fost "De ce?". Aparent o intrebare la care se poate raspunde simplu, dar nu a fost asa. De ce nu a fost? Pentru ca ei nu au nici un fel de pregatire in domeniu, nici macar nu au vazut cum arata bila respectiva, dar au putut sa o catalogheze drept bomba chimica sau mai stiu eu cum. Nu spune nimeni ca nu poate fi asa, dar cred ca o astfel de decizie ar fi mult mai usor digerata de catre clientela daca o argumentezi pertinent. Totul se face "dupa ureche" asa cum ai spus Victor fara o grija reala fata de peste. Este OK sa arunci in apa tone de seminte la un concurs, unele mai mult sau mai putin fierte, dar un boilies vandut si folosit in occident fara probleme este interzis.
Cred ca fenomenul acesta al concursurilor a scapat oarecum de sub control. La Sacos este concurs aproape in fiecare weekend, iar nadirea nu este deloc reglementata de catre lac. S-a ajuns sa se nadeasca nebuneste de ordinul a sutelor de kilograme de echipa. Am vazut catapulte imense capabile sa lanseze bulgari mari la distante impresionante. Sunt echipe care incep un concurs aruncand 1000 de bulgari la prima nadire. Nimeni nu si-a pus problema daca nu cumva asta e cauza pentru care mor pestii. Au gasit un vinovat care le convine... bila de la Decathlon.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Novac scrie:
Asta ma deranjat si pe mine. Lipsa de justificare pentru astfel de decizii. Stiu ca administratorul nu este obligat sa se justifice, dar poate ca ar fi corect sa o faca. Cele mai multe comentarii la aceasta decizie au fost "De ce?".
Desigur că pescarii pot întreba și suspiciona orice, doar că nu este treaba noastră să "cerem socoteală" celor care administrează lacurile private, atâta vreme cât condițiile (regulile) de pescuit sunt clare. Totodată, lacurile nu sunt obligate să ofere răspunsuri și explicații la cererea clienților.

Unele lacuri sunt transparente în relația cu clienții (cum este Varlaam), altele nu. Fiecare administrator sau proprietar de lac alege cum să comunice cu clienții și cum își conduce afacerea. La rândul său, pescarul alege pe ce lac se duce, cui îi dă banii. Nu știu să existe vreun lac care să oblige pescarii să pescuiască acolo (nici nu ar avea cum).

În ceea ce mă privește, nu am nimic de comentat sau obiectat că au interzis Caperlan. Puteau interzice orice boilies sau, la modul general, orice nadă. Este decizia administrației și va trebui să o respect - cu sau fără explicații - dacă vreau să pescuiesc acolo.

Un exemplu: am intenționat să merg pe un lac care avea o regulă, printre altele, ca testul de curbură al lansetei să fie de maxim 3lb. Cum nu am astfel de lansete - cele mai "leșinate" fiind de 3,25lb - am decis să nu îmi cumpăr un set de lansete doar ca să pescuiesc acolo. Deci m-am orientat spre altă baltă. Nu m-am apucat să scriu mail-uri sau să dau telefoane cerându-le explicații și, eventual, explicându-le la rându-mi că este o regulă aberantă.

Pentru administrația bălții este mult mai simplu să aplice regula "greșește unu', plătesc toți", respectiv dacă a venit un pescar cu "bestii" de lansete și a rupt gura peștelui, atunci interzicem tuturor să mai pescuiască cu lansete care au T/C peste 3lb. Nu stă administrația să facă studii științifice aprofundate ca să vadă în ce condiții o lansetă (lungime, T/C, acțiune, fir principal, înaintaș, montură etc.) poate rupe gura peștelui (talie, specie, anotimp etc.), să obțină date statistice ca apoi să decidă dacă riscul este acceptabil sau nu.

Alt exemplu: să zicem că tocmai mi-am pus fir de 0,35mm pe toți tamburii și aflu de lacul Varlaam. Intru pe website, citesc regulamentul și constat că diametrul firului trebuie să fie de 0,40mm. Ce fac, pun mâna pe telefon și mă iau la ceartă cu Mădălin sau Brad (care dintre ei o fi atunci pe baltă), eventual scriu și pe CarpOnline ca să-l iau și pe Vlad la întrebări? Mă apuc și umplu internetul de mesaje cum că această regulă este o aberație, că de ce nu există justificare în regulament la fiecare constrângere? Nu! Ori îmi schimb firele și îmi fac rezervare, ori mă duc pe altă baltă (unde nu există restricții în privința diametrului firului principal).

Totuși, eu am insistat pe un alt aspect: dacă tot impui o măsură care nemulțumește clienții, asigură-te că ai identificat corect cauza problemei și că atunci când tragi linie, ieși pe plus. Pentru că dacă pierzi clienți prin impunerea acestei reguli dar peștii vor muri în continuare, per total pierderea este mai mare decât dacă n-ai fi interzis boiliesul în cauză.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 4:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Adrian Novac scrie:
Asta ma deranjat si pe mine. Lipsa de justificare pentru astfel de decizii. Stiu ca administratorul nu este obligat sa se justifice, dar poate ca ar fi corect sa o faca. Cele mai multe comentarii la aceasta decizie au fost "De ce?". Aparent o intrebare la care se poate raspunde simplu, dar nu a fost asa. De ce nu a fost?

In general e bine sa dai explicatii pentru felul in care administrezi un lac, dar nu toate lucrurile pot fi explicate public.

Sa presupunem ca administratia unui lac considera ca unele boiliesuri sunt "toxice". De fapt, boiliesurile nu sunt toxice, dar sa zicem ca asa crede administratia, in mod gresit.

Daca le interzice fara explicatii, nu risca nimic. Daca declara public ca sunt "toxice" si de asta le-a interzis, risca sa fie chemata in instanta de producatori. Uneori, explicatiile implica riscuri mai mari decat lipsa de explicatii.

Producatorii pot "invita" lacul sa dea explicatii, in speranta ca vor putea combate (inclusiv in justitie) explicatiile respective, dar pentru administratia lacului poate fi mai prudent sa nu dezbata subiectul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 5:46 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Astia ar trebui interzisi pe orice balta :)


Fişiere ataşate:
26231647_2057443684486954_7971084590228364894_n.jpg
26231647_2057443684486954_7971084590228364894_n.jpg [ 28.02 KiB | Vizualizat de 6516 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 7:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Categoric fiecare administrator de lac îşi face propriile reguli.În timp pescari vor aprecia sau evita lacul respectiv.În schimb orice modificare de regulament mai ales la un lac atractiv va crea nemulţumiri. Cred că administraţia lacului din Timiş a greşit nu că a interzis respectiva nadă (deşi personal nu văd nici un motiv să o facă) ci modul în care a făcut-o. Dar asta este o meteahnă mai veche în România să schimbi lucrurile fără nici o explicaţie.Cu siguranţă vor pierde clienţi uni de nevoie (nadă respective fiind ieftină mulţi şi-o permiteau), uni din principiu gândindu-se că nu pot accepta orice administraţia îţi interzice când are chef. Sunt puţine lacuri administrate bine deşi avem potenţial enorm nu cred că găseşti mai mult 10 lacuri în România unde să poţi merge liniştit la pescuit să ai încredere că nu poţi avea surprize (să rămâi fără echipament, să te ia proprietarul la goană că aşa are el chef, să faci rezervare şi să te trezeşti fără loc etc.).De la promovare la comunicare administratorii de lacuri mai au multe de ajustat. Atunci când singurul mod de promovare rămâne o pagină de facebook şi 2-3 concursuri sponsorizate de mici producători de nadă nu ai cum să creşti. Dar ca orice afacere uni vor prospera şi vor învăţa să descurce mai bine restul le va fi greu să rămână pe piaţă. Exemple de urmat sunt pentru cine are ochi să vadă dar lucrurile se schimba cu pricepere şi oameni pasionaţi. Oricine poate fi propietar de lac în schimb nu oricine poate fi administrator de lac cu pretenţii, Fir întins!

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Sâm Iul 14, 2018 9:45 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
ionutserban scrie:
Victor Costache scrie:
[*] dacă, de exemplu, aș vrea să dau în judecată balta deoarece îmi îngrădește dreptul de a folosi o anumită nadă, va trebui să demonstrez în instanță că interdicția bălții este neîntemeiată, respectiv să aduc ca probă o expertiză care să arate că nada interzisă nu are efecte nocive asupra populației piscicole din balta respectivă.

Exact asa ma gandeam si eu.


Va gandeati gresit. Amandoi. Nu exista interdictie neintemeiata in regulament, in domeniul calitatii nadelor. Chiar daca nada respectiva nu are efecte nocive asupra pestilor.

Lumea inca nu pricepe un lucru simplu. Balta e proprietatea cuiva, scopul ei este profitul, mijlocul de a scoate profit este pescuitul, obiectul pescuitului sunt pestii, pe care proprietarul si-i protejeaza fix dupa cum doreste/se pricepe/considera de cuviinta.

Nici un judecator sanatos la cap nu va lua in seama o asemenea speta, si firmele producatoare/distribuitoare de nada stiu foarte bine chestia asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 15, 2018 6:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ionut-Paul scrie:

Lumea inca nu pricepe un lucru simplu. Balta e proprietatea cuiva, scopul ei este profitul, mijlocul de a scoate profit este pescuitul, obiectul pescuitului sunt pestii, pe care proprietarul si-i protejeaza fix dupa cum doreste/se pricepe/considera de cuviinta.


Lumea a priceput foarte bine: regula respectiva (vorbesc de interzicerea boiliesurilor Caperlan pe balta din Timis) nu are nici o legatura cu protectia pestilor. Ca asta au vrut ei sa se inteleaga este altceva dar motivul principal este altul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 15, 2018 1:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
[/quote]Nici un judecator sanatos la cap nu va lua in seama o asemenea speta, si firmele producatoare/distribuitoare de nada stiu foarte bine chestia asta.[/quote]

Cum nu sunt sanatosi, DOVEDIT, prin sentintele care le dau nu m-as mira, Horatiu are dreptate,

[/quote]Lumea a priceput foarte bine: regula respectiva (vorbesc de interzicerea boiliesurilor Caperlan pe balta din Timis) nu are nici o legatura cu protectia pestilor. Ca asta au vrut ei sa se inteleaga este altceva dar motivul principal este altul.[/quote]

Asa este cand prinde "prostu" la putere si se crede un mic D-zeu la el in sat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 15, 2018 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
horatiu sibianu scrie:
Ionut-Paul scrie:

Lumea inca nu pricepe un lucru simplu. Balta e proprietatea cuiva, scopul ei este profitul, mijlocul de a scoate profit este pescuitul, obiectul pescuitului sunt pestii, pe care proprietarul si-i protejeaza fix dupa cum doreste/se pricepe/considera de cuviinta.


Lumea a priceput foarte bine: regula respectiva (vorbesc de interzicerea boiliesurilor Caperlan pe balta din Timis) nu are nici o legatura cu protectia pestilor. Ca asta au vrut ei sa se inteleaga este altceva dar motivul principal este altul.


Atunci asta se va vedea in incasari si in bilantul contabil. Daca au gresit vor suferi pierderi, care pot duce pana la faliment, vin altii si le iau locul. Care altii, poate, vor invata din greseli si vor actiona altfel. Sau poate nu. Consumatorii sunt, de facto, "patronii" unei afaceri, indiferent de cat de "zeu" se pretinde proprietarul/administratorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Dum Iul 15, 2018 8:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@Alexandru_Sebastian

Oricat se agita lumea, nu va fi nici un proces. Decathlon a si afirmat asta, daca citesti printre randurile comunicatului pe care l-au dat, singurul raspuns posibil si singura actiune pe care au luat-o in considerare. Un producator/distribuitor care vinde sute sau mii de tone de boiliesuri anual n-are timp de fleacuri.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 87 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: