CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:32 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 2:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu cred ca e relevant in discutia noastra ce reguli exista in Ungaria legat de numarul de lansete sau de impunerea unui permis pentru toti pescarii. Si in Anglia functioneaza obligatia de a avea permis, indiferent unde pescuiesti, dar asta e alta poveste.

Propunerea mea era sa discutam faptul ca, pe lacuri private, proprietarul lacului poate impune orice reguli doreste, atata vreme cat regulile nu incalca in mod flagrant legea, ca sa atraga consecinte imediate.

Cazurile de interdictii impuse asupra unui anumit tip boilies sunt frecvente si, pana acum, nicio firma de nada nu s-a putut opune. Nu stiu sa fi existat procese sau consecinte juridice.. Daca lacul X vrea sa interzica boiliesul Y, o poate face. Orice boilies de la orice firma. Chiar daca unii pescari vor protesta pe moment, realitatea e ca, daca lacul e suficient de atragator, va avea in continuare clienti. Inteleg ca pe Euro Aqua se pescuieste doar cu boiliesurile lacului. Refuza cineva o partida pe motivul asta? Da in judecata lacul?

Comentariile despre posibilitatea de a da lacul in judecata nu tin cont de realitate. Cate actiuni in instanta ati vazut, raportat la toate interdictiile de pe diverse lacuri din Romania sau din alte tari? V-ati interesat ce sanse ai sa deschizi (si sa castigi) o actiune pe tema asta, cat costa si cat dureaza?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 2:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
Arhip Andrei scrie:
Pe ce baza ai tras concluzia ca se arunca in apa seminte nepreparate termic? Cel putin in timpul concursurilor , in cantitati industriale. Cu siguranta se nadeste in cantitati industriale in timpul unul concurs pe Sacos, pentru ca se prind tone de peste, dar nu putem vorbi de supranadire pe un carpodrom cu o asemenea densitate de peste ..


Andrei, nu vorbesc din folclor. :D
Hai sa nu fim offtopic, mersi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 3:08 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Daca nu s-au luat masuri in legatura cu
Citat:
No Polish or Eastern bloc fishermen allowed
inseamna ca englezii nu se supun legilor UE pentru ca asta e definitia discriminarii.

Nu stiu daca e aceeasi poveste cand discutam de marci si nu de oameni, probabil ca nu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 5:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Tocmai asta este Vlad cand interzici un produs anume produs de o firma anume faci o discriminare. Din punctul.meu de vedere poti sa faci asta daca ai un motiv întemeiat cum ar fi:
1. Nu se mai nadeste cu alune tigrate deoarece pestii nu le digera. Nu pot sa zic nu mai pescuiti cu alune cumparate de la decatlon.
2. Nu se pescuieste decat cu nada vanduta de noi pentru ca stim ceea ce contine si cum este preparata.
3. Nu se pescuieste cu boiles ready made pt ca contine conservant
Reguli generale nu particulare pe un produs al unei firme. Cand excluzi un singur produs al unei firme cred ca, pe langa faptul ca nu poti controla aceasta restricție, te deschizi unor posibile actiuni in instanta.
Faptul ca pana acum nu au fost actiuni asemanatoare (sau ca noi nu stim) nu inseamna ca nu pot fi si mie mi se pare foarte logic sa fie asa. Pentru ca este o apa deschisa publicului si cand ai deschiso publicului nu mai este "curtea ta".
Poti sa impui anumite reguli atata timp cat nu faci discriminari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 7:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, inteleg argumentele tale, dar istoricul interdictiilor pentru diverse lucruri (nade, carlige, accesorii), interdictii care exista de cateva decenii in alte tari, ne arata ca ele pot fi impuse de lacuri fara consecinte, chiar daca unele dintre interdictii par sa fie discriminatorii. ​

Nu stiu ce sanse ar avea o firma sa cheme in instanta un lac pentru asa ceva. Putem observa ca nimeni n-o face. ​​Daca avem colegi de forum cu experienta juridica, ar fi interesant sa auzim si parerea lor.​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 8:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Cred ca eu am fost unul din cei mai vehementi pe acest subiect atunci cand s-a postat pe Facebook. Nu mai sunt de ceva vreme client al acelui lac din alte motive, dar nu interdictia m-a deranjat ci cum s-a pus problema de catre administratorul actual al baltii numarul 2 si altii cu mai mult sau mai putin interes in productia de boiliesuri autohtone. Expresii ca bombe chimice sau aceste boiliesuri se umfla in pesti pana acestia crapa si te miri ce alte bazaconii au fost folosite ca motivatie a acestei decizii. Ba mai mult s-a afirmat ca " Vlad Pavlovici le-a interzis la Varlaam deci trebuie sa stie el ceva". Deci... ce stii Vlad si noi nu stim? :D Am aceeasi "boala" ca Victor Costache si nu pot sa diger asa ceva fara sa cer anumite dovezi palpabile care sa sprijine aceste afirmatii. Evident acestea nu exista iar motivatia lor, a tuturor, a fost ca sunt ieftine deci trebuie sa fie proaste si nocive. De aici rezulta ca un boilies cu cat este mai scump cu atat este mai bun! Asa o fi? Pai daca stam sa ne uitam in curtea unor mari producatori de nada cum ar fi Dynamite Baits vedem ca si acum au o gama 50/50 soia cu gris (sper sa nu ma insel, dar parca asta e combinatia) la pret triplu decat Decathlon cu toate ca "specificatia tehnica" este mai saracacioasa din punct de vedere nutritiv decat Decathlon. Clar pe logica generala acestea trebuie sa fie de trei ori mai bune. Am auzit si ca unul le-a uitat intr-o galeata in apa 1 an de zile si boiliesurile erau la fel. Ma umfla si rasul deoarece sunt semisolubile si se dizolva in cateva ore(fapt testat personal). Oricum e cel putin ciudat ce cautau boiliesurile la respectivul in galeata scufundate in apa. Ma rog...
Revenind la producatorii autohtoni cati dintre ei ofera un minim de informatie legata de continutul nadei pe care o comercializeaza asa cum fac producatorii straini? Cati dintre ei pot sa prezinte un certificat de conformitate cum ca produsul lor nu dauneaza in nici un fel mediului acvatic? La noi oricine ruleaza o bila in bucatarie se numeste repede Temiricum Baits si gata e producator de nada.
Toate acestea au generat acel val de frustrare si reactii pentru ca este evident ca nu bilele Decathlon dauneaza acolo ci tonele de seminte mai mult sau mai putin preparate aruncate in apa saptamanal. La fel si pe alte locatii. Lipsa de informatie coerenta din partea administratiei si modul cum se pune problema acolo genereaza aceste reactii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 9:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Eu chiar nu inteleg care este problema.

Astea sunt regulile, le accepti sau nu, nu te obliga nimeni sa te duci acolo.
Ca si cum, s-ar revolta lumea ca, de ce diametrul minim al firul nu este 0,38 in loc de 0.40 si in urma carui studiu s-a ajuns la concluzia asta?
Aceasi problema se pune si la culoarea cortului, sau pe alte balti leadcore sau nu, fir textil sau nu, exemple a dat Vlad destule.

Ai un regulament pe care il consulti la inceput. Il accepti bine, daca nu, nu.

Administrarea unei balti nu este o democratie, probabil doar in cazul unui syndicate, dar nu e cazul in Romania.
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa nu te mai duci acolo.

Eu personal dupa ce am folosit bilele de la Decathlon, am luat decizia sa nu le mai cumpar niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Joi Iul 12, 2018 8:24 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Adrian Novac scrie:
La noi oricine ruleaza o bila in bucatarie se numeste repede Temiricum Baits si gata e producator de nada.

Eu ma asteptam ca tocmai producatorii de nada sa fie cei mai revoltati dar ei au fost printre singurii care s-au bucurat si au distribuit mai departe postarea ... Ca nu prea poti sa faci mare lucru (cel mult sa nu mai mergi pe balta respectiva) asta cam asa este dar macar poti sa le spui ca regula respectiva este aberanta (incurajand astfel de reguli chiar si prin tratarea lor cu indiferenta te poti astepta ca oricand propria ta firma de nada sa fie interzisa pe un lac doar asa pentru ca vrea muschiul celui care administreaza balta)

Din pacate cum am mai zis: stam prost foarte prost la nivelul de cultura (si asta in orice domeniu nu doar in pescuit)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Joi Iul 12, 2018 8:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Adrian Novac scrie:
Deci... ce stii Vlad si noi nu stim? :D

​Adi, pentru mine discutia e una de principiu. Ce restrictii pot impune lacurile si pe ce baza le pot impune? Plecand de la cazul unui lac care a interzis un boilies, mi s-a parut interesant​a reactia oamenilor​,​ care au foarte vehementi pe tema asta. Nu ​comentez ce se intampla pe lacul respectiv, nu cunosc lacul si nu ma priveste.​ ​

​Ai intrebat de Varlaam. ​La Varlaam, inca de la deschiderea lacului, avem o prevedere in regulament​, la rubrica de nade, care spune urmatorul lucru:

5.4 Boiliesurile de calitate slaba, care nu se descompun in apa pe termen lung si care pot afecta mediul sau pestele, nu sunt recomandate si, in anumite cazuri, pot fi chiar interzise.

O sa incerc sa explic ce inseamna asta - si sper sa nu deschid vreo cutie a Pandorei cu explicatiile mele. Ne intereseaza si urmarim tot ce fac pescarii - de la monturile pe care le folosesc pana la felul in care fac drilul sau manevreaza pestele. Evident, ne intereseaza si tot ce tine de nade. Urmarim ce nade se folosesc, cum se folosesc si in ce cantitati se folosesc. Daca observam lucruri care ni se par ca ar putea pune probleme, incercam sa le corectam.

Daca administratia considera ca un pescar foloseste boiliesuri de calitate slaba, fie ca sunt facute de el, fie ca sunt cumparate, ii putem recomanda pescarului sa le evite. La limita, ii putem cere sa nu le mai foloseasca. Orice discutie cu clientii pe tema nadelor ramane insa privata. Nu vrem sa afectam imaginea niciunei firme de nada, dar in acelasi timp vrem sa ne asiguram ca nada folosita pe lacurile noastre nu prezinta riscuri. E in interesul tuturor ca lacul si pestii sa fie intr-o stare cat mai buna. Cine a pescuit la Varlaam stie la ce ma refer.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Joi Iul 12, 2018 9:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Vlad Pavlovici scrie:
Adrian Novac scrie:
Deci... ce stii Vlad si noi nu stim? :D

​Adi, pentru mine discutia e una de principiu. Ce restrictii pot impune lacurile si pe ce baza le pot impune? Plecand de la cazul unui lac care a interzis un boilies, mi s-a parut interesant​a reactia oamenilor​,​ care au foarte vehementi pe tema asta. Nu ​comentez ce se intampla pe lacul respectiv, nu cunosc lacul si nu ma priveste.​ ​

​Ai intrebat de Varlaam. ​La Varlaam, inca de la deschiderea lacului, avem o prevedere in regulament​, la rubrica de nade, care spune urmatorul lucru:

5.4 Boiliesurile de calitate slaba, care nu se descompun in apa pe termen lung si care pot afecta mediul sau pestele, nu sunt recomandate si, in anumite cazuri, pot fi chiar interzise.

O sa incerc sa explic ce inseamna asta - si sper sa nu deschid vreo cutie a Pandorei cu explicatiile mele. Ne intereseaza si urmarim tot ce fac pescarii - de la monturile pe care le folosesc pana la felul in care fac drilul sau manevreaza pestele. Evident, ne intereseaza si tot ce tine de nade. Urmarim ce nade se folosesc, cum se folosesc si in ce cantitati se folosesc. Daca observam lucruri care ni se par ca ar putea pune probleme, incercam sa le corectam.

Daca administratia considera ca un pescar foloseste boiliesuri de calitate slaba, fie ca sunt facute de el, fie ca sunt cumparate, ii putem recomanda pescarului sa le evite. La limita, ii putem cere sa nu le mai foloseasca. Orice discutie cu clientii pe tema nadelor ramane insa privata. Nu vrem sa afectam imaginea niciunei firme de nada, dar in acelasi timp vrem sa ne asiguram ca nada folosita pe lacurile noastre nu prezinta riscuri. E in interesul tuturor ca lacul si pestii sa fie intr-o stare cat mai buna. Cine a pescuit la Varlaam stie la ce ma refer.

Mi se pare o atitudine corecta, clara si usor de urmarit!
Si o prevedere in regulament care nu este îndreptată asupra unui producator.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 91 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: