CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 11:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In 2005, doi cercetatori germani (​Robert ​Arlinghaus & ​Michael ​Niesar) au publicat un studi​u​ (Nutrient digestibility of angling baits for carp, Cyprinus carpio, with implications for groundbait formulation and eutrophication control) ​in care analizau boiliesuri shelf-life de la firme consacrate. ​Boiliesurile analizate au iesit destul de "sifonate" in urma studiului, sub aspectul compozitiei si valorilor nutritive.

Robert Arlinghaus a fost co-autor si al unui studiu numit ​Acute toxicity of preservatives in organic baits used in carp, Cyprinus carpio, recreational angling​. Despre caracterul toxic al conservantilor.​

​Tot pe tema asta, un cercetator britanic (Ash Girdler) a facut un experiment in care a hranit crapi de acvariu timp de cateva saptamani doar cu boiliesuri shelf-life. Majoritatea au murit. S-a considerat ca au murit datorita conservantilor care impiedicam organismul crapilor sa asimileze suficient nutritientii. Experimentul a fost considerat neconcludent pentru ca lacurile nu sunt acvarii, iar pestii au la dispozitie hrana naturala, nu traiesc doar cu boiliesuri shelf-life. Mai multe detalii aici: Angling Times: PRESEVATIVES: ARE THEY KILLING OUR FISH?.

Astea sunt studii​le​ stiintifice pe care le cunosc care pun in discutie viabilitatea boiliesurilor cu conservanti​, lucru care n-a afectat insa industria nadelor.​ Cand un lac alege sa interzica boiliesurile firmei X, nu cred ca se bazeaza pe studii. Se bazeaza doar pe impresii.

Dupa cum am explicat, insa, lacurile au posibilitatea sa impuna restrictii fara sa fie obligate sa le explice publicului sau sa le justifice stiintific.

Vad multa lume vehiculand subiectul actiunilor in justitie. E usor sa vorbesti in termenii astia cand nu e problema ta, dar sa fim realisti. Si daca te judeci cu vecinul pentru un metru de gard, te poate costa mii de euro si dureaza ani buni sa ajungi la o rezolvare. Daca ati avea o firma de nada si v-ati confrunta cu problema asta, ati fi dispusi sa cheltuiti sume importante si sa va plimbati cu anii prin tribunale pentru atata lucru?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Din punctul meu de vedere daca detii un lac public si introduci in regulament ca nu e voie cu boilesurile mele si nu poti sa imi dai un raspuns clar de ce ai facut asta voi considera ca firma mea are de suferit ca si imagine si pot castiga in instanta. Legat de cheltuieli le vei recupera cand castigi in instanta.
Legat de regulii impuse pe lacuri întrebații pe vecinii unguri cum sta treaba. Daca au voie sa impuna ce reguli vor ei pe lacurile deținute in mod privat. Asa ca asemănarea cu Anglia nu isi are locul
La ultimul concurs susținut pe sacos s-au introdus in apa aproximativ 5-6 tone de nada acolo este problema nu bilele de decatlon ca sunt multe alte firme ce produc bile chiar mai ieftine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 12:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
ionutserban scrie:
Din punctul meu de vedere daca detii un lac public si introduci in regulament ca nu e voie cu boilesurile mele si nu poti sa imi dai un raspuns clar de ce ai facut asta voi considera ca firma mea are de suferit ca si imagine si pot castiga in instanta.

Cum iti explici ca nicio firma (din cate cunoastem) nu a actionat pana acum in justitie lacurile care nu accepta boiliesurile ei?

ionutserban scrie:
Legat de regulii impuse pe lacuri întrebații pe vecinii unguri cum sta treaba. Daca au voie sa impuna ce reguli vor ei pe lacurile deținute in mod privat.

Nu ar fi mai usor sa ne dai tu informatia la care te referi, daca ti se pare ca e relevanta in discutie?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 12:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu sunt un piscicultor, poate stie cineva si e mai in subiect: nu exista posibilitatea sa tai pestele respectiv si sa vezi daca a digerat bilele? Daca tai 5 pesti si vezi ca toti au aceasi problema, poti sa iti faci o idee asupra mortalitatii.

Comparatia cu lacurile din Anglia mie mi se pare relevanta din prisma faptului ca acolo este o piata matura in ceea ce priveste pescuitul. In Romania este o piata care acum a inceput sa se dezvolte si administratorii de lacuri, au inteles ca daca nu tin de lacuri se duc. Pe fondul acesta au aparut lacuri care functioneaza. In schimb stiu cel putin 10 lacuri, care in ultimi 5 ani au disparut de pe harta caprfishingului din Romania pentru ca nu au fost bine administrate.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 12:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Vlad Pavlovici scrie:
ionutserban scrie:
Din punctul meu de vedere daca detii un lac public si introduci in regulament ca nu e voie cu boilesurile mele si nu poti sa imi dai un raspuns clar de ce ai facut asta voi considera ca firma mea are de suferit ca si imagine si pot castiga in instanta.

Cum iti explici ca nicio firma (din cate cunoastem) nu a actionat pana acum in justitie lacurile care nu accepta boiliesurile ei?

ionutserban scrie:
Legat de regulii impuse pe lacuri întrebații pe vecinii unguri cum sta treaba. Daca au voie sa impuna ce reguli vor ei pe lacurile deținute in mod privat.

Nu ar fi mai usor sa ne dai tu informatia la care te referi, daca ti se pare ca e relevanta in discutie?

Eu zic ca merg pe ideea ca nu isi bat capul...fiind firme mari nu se leaga la cap cu orice si mai ales in cazul multinationalelor ar trebui sa fie o expunere media ft mare ca sa intervina. Nu stiu cum functioneaza firmele mari eu stiu cum gandesc eu acum. Sunt aici pe forum si persoane din juridic care pot sau nu sa imi dea dreptate. Dar dupa cum ai spus nu este problema noastra. Dar mi se pare o regula greu de urmarit care te expune la unele probleme

In ungaria apa este considerata a statului degeaba vrei tu sa lasi pescarii sa pescuiasca cu 3 bete ei trebuie sa pescuiasca cu 2.
Si au dreptul la 3 carlige pe bat. Cel putin asa e legea indiferent de apa pe care pescuiesti fie ca este proprietate privata sau ca este a statului.
Mentionez ca aceste informatii le am de la proprietari de belti din Ungaria. Nu am citit legea maghiara.
Aa si inca ceva trebuie sa plătești permisul de pescuit de Ungaria.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 1:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
In 2005, doi cercetatori germani (​Robert ​Arlinghaus & ​Michael ​Niesar) au publicat un studi​u​ (Nutrient digestibility of angling baits for carp, Cyprinus carpio, with implications for groundbait formulation and eutrophication control) ​in care analizau boiliesuri shelf-life de la firme consacrate. ​Boiliesurile analizate au iesit destul de "sifonate" in urma studiului, sub aspectul compozitiei si valorilor nutritive.
În acest studiu, cel mai mare "deranj" pentru boiliesurile ready-made, nu este legat de eventualele efecte nocive asupra peștilor, ci procentul de proteină crudă, de respectiv 19,2%. Studiul arată - ceea ce cred că nu este o surpriză - că boliesurile ready-made sunt inferioare din punct de vedere nutritiv față de cele self-made. În acest context, să nu uităm totuși că pe noi (pescarii) ne interesează în principal atracția, nu valoarea nutritivă a boiliesului. Dar mă depărtez de la subiect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 1:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Matei Niteanu scrie:
Nu sunt un piscicultor, poate stie cineva si e mai in subiect: nu exista posibilitatea sa tai pestele respectiv si sa vezi daca a digerat bilele? Daca tai 5 pesti si vezi ca toti au aceasi problema, poti sa iti faci o idee asupra mortalitatii.

Comparatia cu lacurile din Anglia mie mi se pare relevanta din prisma faptului ca acolo este o piata matura in ceea ce priveste pescuitul. In Romania este o piata care acum a inceput sa se dezvolte si administratorii de lacuri, au inteles ca daca nu tin de lacuri se duc. Pe fondul acesta au aparut lacuri care functioneaza. In schimb stiu cel putin 10 lacuri, care in ultimi 5 ani au disparut de pe harta caprfishingului din Romania pentru ca nu au fost bine administrate.

Matei, aici s-a actionat la ghici. Ca au murit pesti este adevarat, si la Doripesco au murit, si la Mika Alas in Serbia au murit....si inca exemplare mari de peste 20 kg, si multe bucati....si din folclor s-a auzit ca din cauza bilelor de Decathlon :lol: :lol: :lol:
Daca crapai pestii morti scoteai tone de porumb, nu bile. Este ceva normal sa moara exemplarele mari, pline de icre, care din diferite motive nu pot sa depuna, fac foarte usor ocluzie si mor. Anul acesta a fost de vina vremea foarte capricioasa, dupa un aprilie canicular a urmat o perioada cu raciri accentuate. Asta a dus la acest procent mare de mortalitate, ceva mai mare decat anii precedenti. Si uite asa, daca nu te consiliaza nimeni, interzici bilele de Caperlan.......

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 2:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Dan Serban scrie:
Am participat la un concurs care s-a tinut pe acest lac din vestul tarii si din punctul meu de vedere, acel boilies ar trebui sa fie ultima grija pe care administratorii ar trebui sa si-o faca.
La un concurs se arunca in apa cantitati industriale de seminte nepreparate termic, si cred ca sunt saptamanal concursuri.


Pe ce baza ai tras concluzia ca se arunca in apa seminte nepreparate termic? Cel putin in timpul concursurilor , in cantitati industriale. Cu siguranta se nadeste in cantitati industriale in timpul unul concurs pe Sacos, pentru ca se prind tone de peste, dar nu putem vorbi de supranadire pe un carpodrom cu o asemenea densitate de peste ..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 2:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Asa pescari, asa administratori, asa reguli ...

Imi amintesc de o discutie avuta recent pe Facebook pe pagina unui lac din zona Cluj: dupa mai multe postari ale administratorilor cu capturi pentru a-si face reclama (lacul a fost recent redeschis) unde salteaua de primire nu era folosita de catre pescari am intrebat daca articolul din regulament ce facea referire la acesta mai este in vigoare. Mi s-a raspuns ca sunt rau si carcotas si asta chiar de catre administrator (asta in conditile in care in jumatate din postari pesti sunt trantiti pe iarba :( )

Cam aici suntem ca nivel deocamdata ... jos, jos de tot


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 11, 2018 2:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Arhip Andrei scrie:

dar nu putem vorbi de supranadire pe un carpodrom cu o asemenea densitate de peste ..


Dar de la cate tone de nada putem vorbi de supranadire? :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: