CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 4:01 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stire in Daily Mail
MesajScris: Sâm Iun 16, 2018 8:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cotidianul britanic Daily Mail a publicat ieri o stire pe tema braconajului facut de romani in Anglia. Vedeti
Anglers' fury after a gang of Romanians illegally plunder lakes of prized carp - and eat them rather than throw them back.

Daily Mail e departe de a fi o sursa credibila de informatii - e un tabloid cu o foarte proasta reputatie, care a facut ani de zile campanii pline de dezinformari impotriva emigrantilor romani in UK, aratandu-i in cea mai defavorabila lumina. Nu pentru ca romanii in sine ar fi prezentat vreun interes, ci ca parte a campaniei pro-Brexit si a politicii anti-emigratie.

Asta nu inseamna ca stirea nu poate fi adevarata. Faptul ca est-europenii emigrati din Anglia (polonezi, bulgari, romani etc.) fura peste si il mananca e un lucru stiut de ani buni.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stire in Daily Mail
MesajScris: Sâm Iun 16, 2018 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
cu siguranta avem compatrioti care fac lucrurile descrise in articol; de cealalta parte insa imi vine greu sa cred ca cei 8 ciortani din fotografie au generat costuri de inlocuire de 2000 de lire


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stire in Daily Mail
MesajScris: Sâm Iun 16, 2018 7:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Stirea nu spune ca pestii din fotografii ar fi furati. Fotografia cu crapi in bucatarie "arata" doar ca est-europenii iau crapii acasa si ii mananca. Lucru care se stie. Altfel, fotografia nu demonstreaza nimic. Nu rezulta din ea ca omul cu pestii intinsi pe masa ar fi est-european si nici nu rezulta ca ar fi facuta in Anglia.

In ceea ce priveste preturile, crapii (chiar si ciortanii) costa surprinzator de mult in UK, iar aici avem surse de informatie mai bune decat Daily Mail. Conform preturilor afisate de fermele piscicole din UK care vand crapi, la crapi de 30-35lb, adica aproximativ 13,5-16kg (care oricum nu prea sunt disponibili), pretul e de 75 de lire sterline pe livra. Asta ar insemna 165,5 lire pe kilogram. Un singur crap de 15kg ar costa aproape 2500 de lire!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stire in Daily Mail
MesajScris: Sâm Iun 16, 2018 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
okd scrie:
...imi vine greu sa cred ca cei 8 ciortani din fotografie au generat costuri de inlocuire de 2000 de lire
Dacă luăm de bune cifrele din articol, respectiv 70£ și 90£ pe livră și împărțim 2.000£ la 70£ (prețul minim pe livră) și apoi la 8 (numărul peștilor de pe masă), obținem o medie de 3,5 livre (adică 1,62kg) pentru ciortanii din bucătărie. Acei ciortani cam așa îmi par, 1-4kg.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron