CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:51 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iun 09, 2018 1:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 03, 2016 9:44 am
Mesaje: 4
Salut. Dupa 3-4 lansari cu inaintas mono, lacuirea nou nouta arata mici zgarieturi pe suprafata. La textil mi s-a intamplat mai rar. Stie cineva o explicatie de ce se intampla?
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 10, 2018 10:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Citește ce am scris aici: viewtopic.php?f=10&t=3393&p=27406&hilit=inel#p27406

Cauzele pot fi multiple și țin de (individual sau în combinație):
  • diametrul și rigiditatea înaintașului mono
  • mărimea, profilul și poziția inelului de plecare
  • dimensiunea tamburului
  • umplerea tamburului
  • greutatea plumbului folosit
  • tehnica (timing-ul) aruncării.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 11, 2018 12:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Din experienta mea pot sa afirm ca pozitia primului inel este importanta,dar si calitatea firului mono.In trecut am folosit lansete torrix lucrate de Bruce Ashby cu mono trabuco si aveam aceeasi problema.Acum folosesc Daiwa Infinity si mono conic Daiwa sau Korda,iar problema s-a rezolvat.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 14, 2018 6:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 03, 2016 9:44 am
Mesaje: 4
Multumesc pentru observatii.
Totusi ceea ce mi se pare ciudat este aceea ca zgarieturile apar pe partea superioara a lansetei, unde, teoretic, firul n-are cum sa intre in contact cu blankul. Stiu ca mono-ul gros este de vina, poate o inregistrare video ar lamuri situatia.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 14, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Eu nu prea inteleg cum a ajuns firul acolo.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 14, 2018 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Dacă scoatem vântul din discuție, spirele firului care ies de pe tambur în timpul lansării descriu (aproximativ) un cilindru care este transformat în trunchi de con prin faptul că inelul de plecare al lansetei "strânge" cilindrul în partea de sus.

Cu cât diametrul exterior al tamburului este mai mare și cu cât firul este mai gros și rigid (sârmos), cu atât diametrul cilindrului (care ulterior devine diametrul bazei trunchiului de con) este mai mare.

Modul în care reacționează firul în momentul în care întâlnește inelul de plecare este cauza apariției urmelor pe blanc și depinde de factorii de mai jos. Urmele vor fi vizibile pe zonele lucioase, respectiv pe rășina folosită la matisare și pe lacul blancului (în cazul lansetelor lăcuite).

Următoarele
  • diametrul interior al inelului de plecare față de diametrul bazei trunchiului de con descris de fir
  • distanța inelului de plecare față de blanc (înălțimea picioarelor inelului)
  • profilul (forma) picioarelor inelului
  • distanța dintre inel și buza tamburului
  • viteza imprimată plumbului corelată cu momentul eliberări firului în raport cu compresia blancului
  • viteza și direcția vântului
pot face ca, în special în prima parte a lansării, firul să lovească blancul, inclusiv pe partea opusă inelului inelului.

Vizionând acest video care arată diferența dintre inelele Fuji cu profil K și cele "standard", ne facem o idee cu privire la cum - cât de "dezordonat" - se comportă firul în lansare (în special când avem vânt lateral): https://www.youtube.com/watch?v=sYzmg0MURkc (de la 1:30 începe partea relevantă).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 15, 2018 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Poi da, dar zgarieturile par a fi in EXTERIORUL lansetei, adica in partea opusa inelului de plecare. Sau nu vad eu bine?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 15, 2018 9:37 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vezi bine, așa cum se poate vedea și în poza lui Levi, în video și cum am explicat și eu. Firul poate lovi blancul lansetei oriunde pe circumferința sa în dreptul inelului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Mi se pare totusi greu de crezut ca sa ajunga firul pe spatele blank-ului... Si sa aiba si atata forta sa zgarie lacul. In fine, asta e. Pana acum nu am mai vazut asa ceva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 11:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
Sigi scrie:
Mi se pare totusi greu de crezut ca sa ajunga firul pe spatele blank-ului... Si sa aiba si atata forta sa zgarie lacul. In fine, asta e. Pana acum nu am mai vazut asa ceva.


Salut,

Confirm ca se poate intampla. :D
Am patit-o si eu de cateva ori pescuind lansat in conditii de vant lateral, fir gros(0.40mm) si sarmos.
In unele situatii spirele efectiv sugrumau inelul de plecare, de aici si zgarieturile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: