CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:14 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit in Germania
MesajScris: Dum Mai 20, 2018 1:32 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 14, 2018 8:34 pm
Mesaje: 5
Va salut stimati colegi de "suferinta"! Va scriu aceste randuri in speranta ca as putea primii ceva informatii de la cei in masura!

In toamna voi pleaca in Germania pt o lunga perioada cu munca si anume in Munchen si as vrea sa stiu in aceasta tara care sunt regulile pescuitului,regulile asa in mare si ce ar trebui sa stiu si sa fac pt a putea pescui in diferite locatii la crap!

Orice informatie este binevenita si sper ca am pus bine problema :) Fire intinse va doresc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in Germania
MesajScris: Dum Mai 20, 2018 8:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
In primul rand trebuie sa faci un curs pentru pemisul de pescuit care la ei este de 40 de ore plus la sfarsit se da un test. Daca sti bine limba e ok daca nu e destul de dificil


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in Germania
MesajScris: Dum Mai 20, 2018 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Salut,cred ca în primele 6 luni poți primi permis de pescuit temporar,dar dacă vei locui mai mult de 6 luni în Germania va trebui sa urmezi un curs de 40 ore+examen,care se organizează doar primăvară și toamna,adică de 2 ori pe an...Din informațiile pe care le detin,proba orala se poate da pe 3 limbi și anume:germana,engleza,rusa!se va pescui doar cu 2 bete,un singur carlig,cu barca fără motor(se spune ca stresezi pestii)plus ca trebuie sa știi toate speciile de pesti,pasari,șerpi etc!și eu sunt în aceeiasi situație din pacate,trebuie sa urmez cursul:(trebuie sa mă interesez,s-au putea sa meargă și cu translator sa dai examenul...nu știu exact,dar mă voi interesa și voi reveni cu mai multe informatii:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in Germania
MesajScris: Dum Mai 20, 2018 9:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Deocamdată și eu pescui doar în bălți private...într-o balastiera și o balta,dacă vrei Îți pot lăsa un nr de tel pe care sa mă suni când ajungi în Alemania:))sa Îți dau mai multe informații despre aceste 2 locatii:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in Germania
MesajScris: Lun Mai 28, 2018 6:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 14, 2018 8:34 pm
Mesaje: 5
Lucanu Adrian scrie:
Deocamdată și eu pescui doar în bălți private...într-o balastiera și o balta,dacă vrei Îți pot lăsa un nr de tel pe care sa mă suni când ajungi în Alemania:))sa Îți dau mai multe informații despre aceste 2 locatii:)


Te salut si imi cer scuze pt intarizerea ma intr-un contra raspuns insa...munca e de vina!

Pai ce sa zic decat ca tinem legatura...eu tare mult as vrea sa pot sa merg sa iau permisul acolo anul viitor pt ca oricum voi sta mult si bine :)

Daca aflii ceva noutati...cand ajung,nu te uit sa dau berea! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in Germania
MesajScris: Mar Mai 29, 2018 11:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 8:24 pm
Mesaje: 30
inainte de a fi inregistrat cu o adresa in Germania poti primi un permis turistic valabil 3 luni.apoi doar cu scoala si examen


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: