CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 9:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
florinalin scrie:
-elimini folosirea distance sticks
-odata ce ai ales locul pentru pescuit si ai pus firul in clips, lansezi de fiecare data precis in acelasi loc
-daca lanseta iti permite poti sa si nadesti cu spombul in acelasi loc cu firul clipsat
În afară de "economia" pe care o faci prin faptul că nu dai banii pe doi picheți, nu văd niciun avantaj între cele enumerate mai sus. Cu alte cuvinte, distance sticks nu te împiedică să faci acțiunile menționate la ultimele două puncte. Cele câteva zeci de secunde necesare repoziționării firului în clips nu reprezintă un dezavantaj pentru mine.

Pe lângă eliminarea riscului despre care am vorbit, folosirea distance sticks mai are un avantaj: îmi notez numărul de bucle și direcția (reperele) locurilor pe care le-am găsit interesante și au fost productive, astfel încât la partidele viitoare pe același loc să pot poziționa direct firul în clips acolo unde trebuie. Te ajută și dacă îți spune cineva "vezi că este o groapă la 83m pe direcția copacului înalt". Pui firul în clips la 90m folosind distance sticks și testezi cu marker-ul (dacă n-ai încredere în cel care ți-a dat informația).

florinalin scrie:
reglezi frana astfel incat pestele sa poata lua fir, dar nici prea mult incat sa ajungi la clips :)
La trăsăturile violente ale peștilor puternici, dacă ai firul în clips, ori îi oprește frâna "reglată astfel încât" să nu ajungă în clips, ori îi oprește clipsul. În oricare dintre cazuri, riști să rămâi fără lansetă, să-ți ajungă tot rod pod-ul în apă, să ți se rupă clipsul tamburului etc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 12:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
florinalin scrie:
-elimini folosirea distance sticks
-odata ce ai ales locul pentru pescuit si ai pus firul in clips, lansezi de fiecare data precis in acelasi loc
-daca lanseta iti permite poti sa si nadesti cu spombul in acelasi loc cu firul clipsat


Daca e seara, si e tarziu.. si dai vreun avion fix cu lanseta sau lansetele clipsate(fara sa fi masurat buclele anterior), cam ce faci? in afara faptului ca o poti aseza linistit pe cort. :D :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 8:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Dan Serban scrie:
florinalin scrie:
-elimini folosirea distance sticks
-odata ce ai ales locul pentru pescuit si ai pus firul in clips, lansezi de fiecare data precis in acelasi loc
-daca lanseta iti permite poti sa si nadesti cu spombul in acelasi loc cu firul clipsat


Daca e seara, si e tarziu.. si dai vreun avion fix cu lanseta sau lansetele clipsate(fara sa fi masurat buclele anterior), cam ce faci? in afara faptului ca o poti aseza linistit pe cort. :D :D


voi aplicati metoda voastra...eu pe a mea...si ne vedem fiecare de partidele lui de pescuit. ok?

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 8:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
florinalin scrie:
voi aplicati metoda voastra...eu pe a mea...si ne vedem fiecare de partidele lui de pescuit. ok?


Dragul meu, nu te-a certat nimeni. :D
Am pus o intrebare, atata tot.
Sa avem succes!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron