CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 8:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
[/quote] Lansezi și apoi scoți firul din clips. Pentru următoarea lansare repeți procedura.

[/quote]


De ce trebuie neaparat sa scoti firul din clips? Poti pescuii cu firul lasat in clips, dar avand grija ca atunci cand lansezi sa lasi o distanta de catva metri fata de locul unde pozitionezi lansetele pe suport (distanta pe care o mulinezi) pentru ca in cazul unei trasaturi violente cu plecare pe run sa ai acea rezerva de catva metri pana cand firul ajunge la clips.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
@Victor: deci acele "distance stick" ajuta la masurarea distantei pana la pluta de marcaj?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 9:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
florinalin scrie:
De ce trebuie neaparat sa scoti firul din clips? Poti pescuii cu firul lasat in clips, dar avand grija ca atunci cand lansezi sa lasi o distanta de catva metri fata de locul unde pozitionezi lansetele pe suport (distanta pe care o mulinezi) pentru ca in cazul unei trasaturi violente cu plecare pe run sa ai acea rezerva de catva metri pana cand firul ajunge la clips.
Din punctul meu de vedere este riscant să lași firul în clips, chiar dacă ți-ai luat o marjă de siguranță. Asta deoarece acei "câțiva metri" pot fi insuficienți, în funcție de cât de violentă este trăsătura și viteza ta de reacție (ex. distanța la care te afli de lansete, dormi, trebuie să-ți pui hainele și/sau încălțămintea de ploaie). În loc să-mi asum acest risc, prefer să stau liniștit scoțând firul din clips și ulterior să aloc maxim un minut pentru a repoziționa firul în clips folosind distance sticks.

Am avut parte de trăsături pe care dacă mi-ar fi fost povestite nu le-aș fi crezut. Știu pe cineva care a rămas fără lansetă (și nu a mai recuperat-o) fiind la doar câțiva metri distanță la momentul trăsăturii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sigi scrie:
@Victor: deci acele "distance stick" ajuta la masurarea distantei pana la pluta de marcaj?
Da, poți măsura și distanța până la pluta de marcaj, știind distanța dintre picheți și numărul de bucle dar în primul rând, chiar și fără să știi lungimea firului (câți metri), ai la dispoziție o metodă prin care poți pune firul în clips la exact aceeași lungime la două sau mai multe lansete.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 10:04 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Victor Costache scrie:
florinalin scrie:
De ce trebuie neaparat sa scoti firul din clips? Poti pescuii cu firul lasat in clips, dar avand grija ca atunci cand lansezi sa lasi o distanta de catva metri fata de locul unde pozitionezi lansetele pe suport (distanta pe care o mulinezi) pentru ca in cazul unei trasaturi violente cu plecare pe run sa ai acea rezerva de catva metri pana cand firul ajunge la clips.
Din punctul meu de vedere este riscant să lași firul în clips, chiar dacă ți-ai luat o marjă de siguranță. Asta deoarece acei "câțiva metri" pot fi insuficienți, în funcție de cât de violentă este trăsătura și viteza ta de reacție (ex. distanța la care te afli de lansete, dormi, trebuie să-ți pui hainele și/sau încălțămintea de ploaie). În loc să-mi asum acest risc, prefer să stau liniștit scoțând firul din clips și ulterior să aloc maxim un minut pentru a repoziționa firul în clips folosind distance sticks.

Am avut parte de trăsături pe care dacă mi-ar fi fost povestite nu le-aș fi crezut. Știu pe cineva care a rămas fără lansetă (și nu a mai recuperat-o) fiind la doar câțiva metri distanță la momentul trăsăturii.


Riscul de care spui tu...exista si sunt perfect constient de el. Dar cu o frana a mulinetei reglata corespunzator si cu o viteza de reactie pe masura crede-ma ca se poate pescuii asa. Si avantajele se pot deduce cu usurinta.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
Problema este ca eu pescuiesc plantat nu pot, pune firul in clips ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 7:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
florinalin scrie:
Riscul de care spui tu...exista si sunt perfect constient de el. Dar cu o frana a mulinetei reglata corespunzator si cu o viteza de reactie pe masura crede-ma ca se poate pescuii asa.
Dă-mi voie să nu te cred. :) Sau mai bine spus, te cred până în momentul în care faci prima greșeală (ex. uiți să reglezi frâna "corespunzător") sau viteza de reacție va fi prea mică (ex. ajungi pe baltă după un drum 1.000km și, după ce te instalezi, te doboară oboseala și dormi profund).

Totodată, nu putem presupune că toți avem aceeași viteză de reacție (fie treji, fie din somn) și nici că tuturor ne place să reacționăm ca la 112. Mai mult, chiar și pentru cei atenți și cu viteză mare de reacție, este suficient să se întâmple o singură dată, nu la fiecare partidă.

Și până la urmă, de ce trebuie să-mi asum un risc, atâta vreme cât am o soluție care elimină riscul?

florinalin scrie:
Si avantajele se pot deduce cu usurinta.
Ca să nu facem deducții și presupuneri, le poți enumera?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 8:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
florinalin scrie:
Victor Costache scrie:
florinalin scrie:
De ce trebuie neaparat sa scoti firul din clips? Poti pescuii cu firul lasat in clips, dar avand grija ca atunci cand lansezi sa lasi o distanta de catva metri fata de locul unde pozitionezi lansetele pe suport (distanta pe care o mulinezi) pentru ca in cazul unei trasaturi violente cu plecare pe run sa ai acea rezerva de catva metri pana cand firul ajunge la clips.
Din punctul meu de vedere este riscant să lași firul în clips, chiar dacă ți-ai luat o marjă de siguranță. Asta deoarece acei "câțiva metri" pot fi insuficienți, în funcție de cât de violentă este trăsătura și viteza ta de reacție (ex. distanța la care te afli de lansete, dormi, trebuie să-ți pui hainele și/sau încălțămintea de ploaie). În loc să-mi asum acest risc, prefer să stau liniștit scoțând firul din clips și ulterior să aloc maxim un minut pentru a repoziționa firul în clips folosind distance sticks.

Am avut parte de trăsături pe care dacă mi-ar fi fost povestite nu le-aș fi crezut. Știu pe cineva care a rămas fără lansetă (și nu a mai recuperat-o) fiind la doar câțiva metri distanță la momentul trăsăturii.


Riscul de care spui tu...exista si sunt perfect constient de el. Dar cu o frana a mulinetei reglata corespunzator si cu o viteza de reactie pe masura crede-ma ca se poate pescuii asa. Si avantajele se pot deduce cu usurinta.


Ce mai conteaza cum este reglata frana daca firul este in clips? Ma tem ca nu inteleg.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 8:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Victor Costache scrie:
florinalin scrie:
Riscul de care spui tu...exista si sunt perfect constient de el. Dar cu o frana a mulinetei reglata corespunzator si cu o viteza de reactie pe masura crede-ma ca se poate pescuii asa.
Dă-mi voie să nu te cred. :) Sau mai bine spus, te cred până în momentul în care faci prima greșeală (ex. uiți să reglezi frâna "corespunzător") sau viteza de reacție va fi prea mică (ex. ajungi pe baltă după un drum 1.000km și, după ce te instalezi, te doboară oboseala și dormi profund).

Totodată, nu putem presupune că toți avem aceeași viteză de reacție (fie treji, fie din somn) și nici că tuturor ne place să reacționăm ca la 112. Mai mult, chiar și pentru cei atenți și cu viteză mare de reacție, este suficient să se întâmple o singură dată, nu la fiecare partidă.

Și până la urmă, de ce trebuie să-mi asum un risc, atâta vreme cât am o soluție care elimină riscul?

florinalin scrie:
Si avantajele se pot deduce cu usurinta.
Ca să nu facem deducții și presupuneri, le poți enumera?


-elimini folosirea distance sticks
-odata ce ai ales locul pentru pescuit si ai pus firul in clips, lansezi de fiecare data precis in acelasi loc
-daca lanseta iti permite poti sa si nadesti cu spombul in acelasi loc cu firul clipsat

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Am avut parte de trăsături pe care dacă mi-ar fi fost povestite nu le-aș fi crezut. Știu pe cineva care a rămas fără lansetă (și nu a mai recuperat-o) fiind la doar câțiva metri distanță la momentul trăsăturii.[/quote]

Riscul de care spui tu...exista si sunt perfect constient de el. Dar cu o frana a mulinetei reglata corespunzator si cu o viteza de reactie pe masura crede-ma ca se poate pescuii asa. Si avantajele se pot deduce cu usurinta.[/quote]

Ce mai conteaza cum este reglata frana daca firul este in clips? Ma tem ca nu inteleg.[/quote]

reglezi frana astfel incat pestele sa poata lua fir, dar nici prea mult incat sa ajungi la clips :)

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: