CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 8:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 5:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
Stie cineva un nod, care se prinde intre firul folosit ca marker ( eu folosesc textil), si cel de pe linia principala, altele decat cel griner... cauza este ca el ( firul marker) aluneca pe fir ... multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 5:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Aș vrea mai întâi să mă asigur că am înțeles întrebarea. Te interesează un nod pe care să îl folosești pentru a marca pe linia principală o anumită lungime a firului (de exemplu pentru repoziționarea în clipsul mulinetei înainte de lansare)?

Linia principală este monofilament sau textil? Ce diametru?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Îi alunecă "bucățica" de fir marker de pe înaintașul textil...
Nici eu nu știu cum se numește exact dar știu că fac o buclă și vreo 4 - 5 spire dreapta apoi stanga și îi las "mustăți" de
1,5 - 2 cm...strânge tare de ele și dacă tot nu sta, folosește un marker permanent pe acei 3-4 cm ca sa poți readuce firul marker acolo unde era!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
Ok am incercat sa fac o bucla din firul principal apoi un nod sa stea , dar este mai greu de desfacut dupa partida de pescuit...
Firul principal este de nilon , textil este bucatica de fir care o folosesc ca marker


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
"Trage" pe linia principală, cu marker permanent, pe o jumătate de metru...iți trebuie ceva experiență să urmărești, după aruncare, desfășurarea firului de pe tambur și când ajungi la firul însemnat cu marker, opresti desfasurarea firului, punând mâna pe tambur!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 7:22 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
crapceanul scrie:
Ok am incercat sa fac o bucla din firul principal apoi un nod sa stea , dar este mai greu de desfacut dupa partida de pescuit...
Firul principal este de nilon , textil este bucatica de fir care o folosesc ca marker


Pentru marker, ca sa lucreze conform destinatiei, respectiv sa ofere informatii despre substrat si sa-ti indice un loc, ai nevoie de fir textil in totalitate.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 8:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru nodul respectiv (de marker) poți folosi Grinner (sau Uni): https://www.youtube.com/watch?v=TUdQffp6HiU (cred că este cel pe care îl faci și tu).

În loc de fir textil îți recomand firele elastice proiectate special pentru așa ceva. Korda, Gardner, Fox, Carp Spirit au în ofertă marker elastic. Fiind elastic, se strânge mai bine pe firul principal și, prin urmare, alunecă mai greu. Totodată, poți crește numărul de spire dacă alunecă nodul. Important este să-l execuți corect și să-l strângi bine.

Eu am renunțat să folosesc aceste noduri din următoarele motive:
  • sunt greu de dat jos de pe fir, riscând să ciupești sau chiar să tai firul principal
  • apare riscul ca spirele de pe tambur să se oprească în acest nod atunci când lansezi
  • pentru repoziționarea firului în clips este necesară (de cele mai multe ori) o lansare "în gol".

Din aceste motive, am ales să folosesc distance sticks care pot fi doi picheți normali sau "bețe" dedicate acestui lucru. Ți le recomand pe cele de la Korda (http://www.korda.co.uk/fishingtackle/ba ... ce-sticks/).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Scuze, nu am inteles cum functioneaza distance stick...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 10:59 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
Am de la korda dar imi aluneca in momentul in care ajunge la inele ...
a incercat cineva cu o picatura de super-glue???


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 12:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sigi scrie:
Scuze, nu am inteles cum functioneaza distance stick...
Bețele (stick-urile) sunt înfipte în pământ la o anumită distanță (eu le țin la 4m). Între ele am o sfoară galbenă pe care am marcat din metru în metru cu un marker negru permanent.

Arunci cu pluta de marcaj și găsești ceva interesant. Întinzi firul astfel încât pluta să ajungă pe substrat, prinzi firul în clipsul mulinetei și mulinezi. Apoi desfășori firul pe distance sticks făcând bucle în formă de opt și vezi câte sunt până ajungi în clips și unde este vârful lansetei între cele două bețe (în caz că nu ai număr întreg de bucle). Notezi (sau ții minte). Scoți firul din clips (dacă vrei) și mulinezi (scoți buclele de pe distance sticks). Iei acum lanseta cu care vrei să arunci în acel loc și desfășori firul astfel încât să ai același număr de bucle și vârful lansetei să fie în aceeași poziție. Pui firul în clips și mulinezi. Lansezi și apoi scoți firul din clips. Pentru următoarea lansare repeți procedura.

Ca alternativă, poți folosi un telemetru pentru a măsura distanța până la pluta de marcaj. Calculezi - ținând cont și de adâncimea apei - câte bucle trebuie să faci pentru a ajunge cu montura pe substrat chiar pe poziția marker-ului.

Dacă vrei să pescuiești și nădești la punct fix, trebuie să ții cont de adâncimea apei - să o scazi - când măsori distanța pentru lanseta cu care nădești, astfel încât racheta de nădire să atingă apa exact unde era pluta de marcaj. Altfel, dacă nu ții cont de adâncimea apei, racheta se va descărca mai departe (la o distanță mai mare).

Dacă nu ai vizionat aceste două filme, merită să te uiți pentru a înțelege mai bine relația dintre poziția plutei de marcaj, monturii și rachetei de nădire:
***CARP FISHING TV*** Underwater Answers with Rob Hughes.
***CARP FISHING TV*** Underwater Answers 2 With Rob Hughes


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: