CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ingredientul minune
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Urmarind in sectiunea Nade o discutie foarte interesanta in topicul Atractie lichida am citit la un moment dat pareri despre existenta sau nu a unor ingrediente (lichide sau solide) minune si chiar a boiliesului perfect.

Pe mine a inceput sa ma preocupe mai serios subiectul nadelor de vreo trei-patru ani, principalul motiv fiind costurile (incepusem sa fac tot mai multe partide de pescuit si volumul de nada consumat devenea tot mai mare). Accesul la informatii legate de retete, ingrediente, fise tehnice, nutritie, etc fiind foarte facil a facut sa nu mi se para foarte complicata producerea nadelor homemade.

Initial, am mers pe ideea de a folosi cele mai bune asa zis ingrediente fara a folosi ingrediente de umplutura (gris, malai, etc.) si cu o parte lichida bogata (doua-trei lichide nutritive, arome, ulei esential). A iesit un boilies care prindea peste dar la fel de scump cu ce folosisem inainte.
Am mai sapat un pic pe net si am inceput sa gasesesc retete si chiar articole in care ingredientele considerate de mine de umplutura erau chiar recomandata uneori chiar in procente de pana la 50%. Refacand retetele ajutat de noile informatii am ajuns la niste costuri decente (in jur de 20 lei/kg de boilies) iar din punct de vedere rezultate era chiar mai bine (numarul capturilor pe partida a crescut).

Prima concluzie a fost ca de fapt producatorii de nada incearca sa ne induca ideea ca fara ingrediente scumpe nu putem trai (din dorinta de a ne vinde ce este mai scump sau de a justifica pretul mare al nadelor comercializate de ei). Intre timp am ajuns la concluzia ca de fapt alti factori au fost determinanti in evolutia rezultatelor si nu schimbarile facute in ceea ce priveste nada.

Asa am ajuns sa descopar si ingredientul minune: Increderea :). Acesta se gaseste in diferite stari si in foarte multe ingrediente. Pentru mine a devenit componenta principala din compozitia nadei (reteta ideala ar fi : 1000 gr faina de incredere + 100 ml lichid hidrolizat de incredere + 8 oua de la gaini de incredere :) ).
Dupa descoperirea ingredientului minume s-a intamplat un lucru care pe moment m-a surprins: nada nu a mai fost asa de importanta. In continuare imi produc singur nada, o fac pentru ca a ajuns sa-mi placa foarte mult, dar daca ar fi cazul as pescui cu orice fel de nada (de incredere bineinteles :) ). M-am jucat atat de mult cu ingrediente si lichide de incredere incat acestea mi s-au impregnat in piele si am ajuns sa am incredere in mine, mai ales ca si pescar.
Scopul meu actual este sa devin atat de bun ca si pescar incat orice momeala as avea la carlig (boilies propriu, campion mondial, facut doar din faina de peste originala cu L030 original, pop-up, alune, porumb, plastice, etc.) si folosind ca nada orice produs din domeniu sa am rezultate.

PS Acest mesaj este un panflet si trebuie tratat ca atare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 8:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Frumos spus.Bine argumentat.Felicitari!!

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 11:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Foarte adevarat, Horatiu. Increderea este cel mai important ingredient.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 11:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ca orice alt ingredient, dacă abuzezi și îl folosești în exces, s-ar putea să dăuneze... în linie cu pamfletul lui Horațiu. :D

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Sâm Mar 24, 2018 9:09 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Horatiu, bineinteles ca increderea e importanta, stim asta, dar n-as pune accentul pe incredere, l-as pune pe informatie si experienta.

Cand cheltuiai banii inutil (dupa aprecierile tale) pe ingrediente scumpe, iti lipsea increderea? Nu, probabil ca iti lipseau informatia si experienta.

Povestea asta cu increderea e un cliseu pe care ni-l servim unii altora, dar nu ne ajuta in mod real. N-ar fi mai util sa dam informatii? De exemplu, citind mesajul tau, cu ce informatii ma aleg? Zici ca ai renuntat la unele ingrediente scumpe in favoarea altora mai ieftine. Da-ne informatia: care sunt ingredientele la care te referi?

In ceea ce priveste promovarea ingredientelor, asa cum e facuta de firmele de nada serioase, o consider un lucru extraordinar de util. Din promovarea asta, ne-am ales cu un capital de informatie pe care probabil ca altfel nu l-am fi avut. Cand am tradus catalogul Nutrabaits in urma cu vreo 15 ani, a facut senzatie. Mii de pescari s-au inspirat din el si aproape ca nu era forum de crap pe care cineva sa nu-l fi repostat. Unii dintre cei care il repostau erau chiar felicitati pentru munca depusa (munca lor fiind copy-paste), ca si cum ei l-ar fi scris! Mai tarziu, cand am tradus catalogul CC Moore, s-a intamplat acelasi lucru, a fost un flux de informatie utila care a ajutat multa lume.

Subliniez faptul ca informatia despre ingrediente, pe care am primit-o de la Nutrabaits, CC Moore si alte firme de nada, a fost pusa in circulatie din interes comercial. Avem ceva comparabil scris de cineva fara interes comercial?

Ca n-ai nevoie de toate ingredientele din catalog si niciunul nu face minuni... asta tine de fiecare sa inteleaga.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Sâm Mar 24, 2018 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad, normal ca pentru a avea incredere iti trebuie intai informatie si experienta (poate nu s-a inteles foarte bine din ce am scris: din momentul in care m-am apucat de pescuit, respectiv producerea de nade, si pana am descoperit ingredientul minune exact asta se intamplase, acumulasem informatii si experienta.

Totusi, eu nu as considera increderea un cliseu pentru ca ea poate exista si fara informatie si experienta.

Imi place sa citesc cam tot ce gasesc legat de pescuitul la crap, imi place sa-mi fac nada singur, imi place sa experimentez tot felul de lucruri legate de pescuit dar cel mai mult imi place pescuitul in sine si timpul petrecut pe balta. Si cum timpul pe care pot sa-l aloc pescuitului imi este limitat (cel putin deocamdata :) ) am avut si am nevoie in continuare de incredere. De exemplu: daca CC Moore spune ca ingedientul x este bun, are rol de atractie, etc. il folosesc cu incredere (nu il duc la laborator sa le verific fisa tehnica si nici nu il dau inainte la pestii din acvariu sa vad daca le place) si asta pentru ca am incredere in informatia furnizata de CC Moore.
Un exemplu si mai bun de incredere: daca CC Moore vinde faina de peste si spune ca este LT94 nu ma apuc sa le trimit email sau sa fac comparatii de fise tehnice pentru a vedea daca intradevar este vorba de cea originala si unica produsa de Norse. Nu, am incredere ca faina de peste comercializata de ei este LT94.

Si pentru a nu ii ramane dator lui Victor (glumesc :) ) am inca un exemplu mai recent: daca Vlad imi spune ca a folosit pudra de chili in boilies si a avut rezultate, o folosesc si eu cu incredere, asta chiar daca Victor vine cu dovezi stiintifice care sa-mi arate ca de fapt o pun degeaba. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Sâm Mar 24, 2018 5:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Totusi, eu nu as considera increderea un cliseu pentru ca ea poate exista si fara informatie si experienta.
Sper să nu te "șochez" spunând că încrederea este cu atât mai mare, cu cât informația și experiența sunt mai mici. Pe asta (și pe altele) se bazează cei care încearcă să ne convingă (manipuleze) să acționăm în vreun fel sau altul (ex. să cumpărăm un produs). Cu toate astea, nu îi acuz pe cei din departamentele de marketing sau din industria de publicitate, atâta vreme cât promovarea dă ceva la schimb, că până la urmă, ne place sau nu, ei lucrează cu "materialul clientului". Da, Korda face reclamă produselor proprii cu seria Masterclass dar oferă și lucruri interesante.

Cu cât știm și înțelegem mai multe, cu atât ne vom pune mai multe întrebări și vom privi cu rezerve afirmațiile unora și chiar observațiile proprii. În loc să avem încredere că noua noastă rețetă va funcționa, ar fi mai bine să ne întrebăm de ce a funcționat. Altfel, încrederea că "ingredientul minune" introdus în rețetă este motivul s-ar putea să ne conducă la concluzii greșite.

horatiu sibianu scrie:
...daca CC Moore spune ca ingedientul x este bun, are rol de atractie, etc. il folosesc cu incredere (nu il duc la laborator sa le verific fisa tehnica si nici nu il dau inainte la pestii din acvariu sa vad daca le place) si asta pentru ca am incredere in informatia furnizata de CC Moore.
Dacă vorbim despre un ingredient nou despre care nimeni nu știe nimic, în ceea ce mă privește, dacă aș vrea să cumpăr 500kg, CC Moore ar trebui să mă convingă - altfel decât "în urma testelor noastre..." - că nu dau banii pe pesmet colorat cu vopsea de ouă (că tot se apropie Paștele). Dacă, în schimb, vorbim despre un ingredient a cărui fișă tehnică îmi arată de ce are rol de atracție, atunci rămâne întrebarea dacă am încredere că CC Moore îmi va livrea respectivul ingredient, nu pesmetul colorat (caz discutat imediat mai jos).

horatiu sibianu scrie:
Un exemplu si mai bun de incredere: daca CC Moore vinde faina de peste si spune ca este LT94 nu ma apuc sa le trimit email sau sa fac comparatii de fise tehnice pentru a vedea daca intradevar este vorba de cea originala si unica produsa de Norse. Nu, am incredere ca faina de peste comercializata de ei este LT94.
Aici nu este vorba despre a avea sau nu încredere că CC Moore știe despre ce vorbește, ci a avea încredere că nu mă mint. Tot despre încredere este vorba dar o altă nuanță. Dacă CC Moore ar fi un băiat care îmi vinde ingrediente și boilies din portbagaj, atunci mi-aș putea pune problema dacă în pungi chiar este ce afirmă. E drept, faptul că vorbim despre o companie mare, cu renume și vechime nu face imposibil ca la un moment dat să recurgă la practici frauduloase. Până la urmă, toți oamenii sunt în regulă și de încredere... până nu mai sunt.

horatiu sibianu scrie:
Si pentru a nu ii ramane dator lui Victor (glumesc :) ) am inca un exemplu mai recent: daca Vlad imi spune ca a folosit pudra de chili in boilies si a avut rezultate, o folosesc si eu cu incredere, asta chiar daca Victor vine cu dovezi stiintifice care sa-mi arate ca de fapt o pun degeaba. :)
Dacă Vlad (sau oricine) îmi spune "fă așa, că așa e bine", prima reacție este să mă întreb dacă este așa sau nu, deci să "nu am încredere". Nu mă înțelege greșit, fac asta nu pentru că îl suspectez pe Vlad că m-ar minți cu intenție, ci pentru că pur și simplu poate greși.

Dacă aș avea un prieten pe care îl apreciez, membru al Societății Pământul Plat (The Flat Earth Society), nu l-aș crede când îmi spune că pământul e plat. La fel, dacă oricine ar fi îmi spune că o anumită substanță este element de atracție pentru crap, iar chimia spune că nu este solubilă în apă și nici nu reacționează cu apa, atunci nu am motive să iau de bun ce spune.

Pamfletul meu mi s-a părut relevant deoarece vorbește despre două tipuri de încredere: în forțele proprii (arcașul care avea încredere că va nimeri mărul, nu capul copilului) și în cineva (copilul care avea încredere în arcaș că săgeata va nimeri mărul).

Am spus-o și cu alte ocazii: mediul în care trăim nu se schimbă și funcționează după ce credem sau nu credem noi (indiferent cât de convinși am fi că pământul este plat). De aceea, în ceea că mă privește, în momentul în care părăsesc domeniul adevărurilor științifice, privesc cu rezerve ce se comunică în jurul meu. Ce spun autorii englezi, ce spune Vlad, ce spun eu, ce spui tu și oricine altcineva nu sunt axiome, exceptând cazul în care există dovezi științifice.

Cred că toți pescarii care și-au cumpărat lansete rapide și puternice, au avut încredere în cei care le-au recomandat aceste lansete, în forțele proprii și în lansetă că vor arunca mai departe... asta până când, pentru unii dintre ei, realitatea le-a arătat altceva.

Indiferent câtă încredere am avea în nadă, chimia, comportamentul peștelui plus o serie de alți factori fac ca peștele să ajungă pe sau să stea deparate de zona nădită și să o consume sau nu. Indiferent câtă încredere am avea în montura și momeala folosite, mecanica monturii plus o serie de alți factori fac ca peștele să absoarbă momeala și să se înțepe sau nu. Indiferent câtă încredere am avea în toate astea, dacă le vom plasa într-un loc unde nu există pește, nu vom face altceva decât să admirăm natura și lansetele.

Încrederea nu prinde pește, ci informația și experiența.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Sâm Mar 24, 2018 6:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
horatiu sibianu scrie:
am inca un exemplu mai recent: daca Vlad imi spune ca a folosit pudra de chili in boilies si a avut rezultate, o folosesc si eu cu incredere, asta chiar daca Victor vine cu dovezi stiintifice care sa-mi arate ca de fapt o pun degeaba. :)

Horatiu, uite o anecdota legata de incredere.

Cu ani in urma, circula in pescuitul la crap ideea gresita ca lichidele nutritive preluate din industria farmaceutica, asa cum e Minamino, sunt folosite in boilies ca sa produca purgatie. Teoria purgatiei era popularizata de pescari cu rezultate bune. Pentru ca oamenii aveau autoritatea rezultatelor, lumea tindea sa ia tot ce spuneau ei ca litera de evanghelie.

Intr-o zi, ma opreste cineva (eram intr-un magazin) si ma intreaba ce lichide nutritive de tip Amino ii recomand pentru purgatie. Ii explic ca niciunul nu are ca scop purgatia. Dimpotriva. Sunt lichide concepute sa aiba un rol nutritiv, nu laxativ. Firmele de nada recomanda lichidele nutritive pentru atractie (in prima instanta) si pentru un aport de proteina lichida, usor de asimilat.

Discutia dureaza cateva minute, iar in final pescarul respectiv imi spune ca a inteles. De curiozitate, il intreb ce meserie are. Ma asteptam sa-mi spuna ca e sofer, instalator, tamplar, adica o meserie fara vreo componenta stiintifica. Sunt medic veterinar, raspunde pescarul.

Am ramas uimit. Pai, daca esti medic veterinar, ar trebui sa stii lucrurile astea mai bine ca mine. Cand ai un animal care nu asimileaza suficient hrana, ii dai laxative? Nu, zice el, nu-i dau laxative, dar la pescuit e altfel. In ce sens e altfel? Pai daca oamenii care au rezultate in pescuit spun ca lichidele nutritive produc purgatie, eu am incredere in ce spun ei.

Un exemplu de ce inseamna sa ai incredere fara sa ai informatie - desi in povestea asta omul chiar avea informatie, dar nu mai privea lucrurile prin prisma informatiei, ci prin prisma increderii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Sâm Mar 24, 2018 8:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,
Prietenul tau de la Societatea Pamantul Plat are credinta. Tu poti sa ii impartasesti credinta sau nu. Aici nu este vorba de incredere.

Revenind la pescuit, prefer sa am incredere in ce imi spun s-au arata persoanele sau firmele pe care le apreciez pentru ca stiu ca aceste lucruri se bazeaza pe informatii, experiente, teste in care ei au investit timp si bani si atunci nu vad sensul de a repeta si eu aceste lucruri (adica prefer sa ii cred pe cuvant si nu sa zic ok dar stai sa verific si eu daca este asa).
Din fericire pentru mine niciunul din cei care fac parte din Cercul Increderii nu este genul care sa zica "fa asa, ca asa e bine". Informatia pe care incearca sa mi-o "vanda" vine mai frumos impachetata.

Un alt exemplu: am folosit in trecut boiliesuri de la Mainline si probabil le-as folosi si astazi (am renuntat din cauza de pret, aprovizionare si a faptului ca a ajuns sa-mi placa sa imi fac singur boiliesurile). Informatile pe care le ai despre ele (ce ingrediente, lichide, etc contin) sunt foarte limitate, daca nu inexistente, dar eu le-am folosit si le-as folosi cu incredere pentru ca este firma de renume si pescarii care le folosesc fac parte din Cercul Increderii.

Vlad,
Pentru incredere este nevoie ca persoanele in care ai sa fie de un anumit nivel (intelectual, profesional, etc.) dar si pe tine trebuie sa te duca capul si sa ai un anumit nivel de cultura. O simpla diploma de medic veterinar nu este suficient (poti sa fi sofer, instalator sau tamplar si sa ai calitatile necesare fara diploma universitara). In lipsa acestor calitati vorbim de credinta si nu de incredere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 11:23 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor,
Prietenul tau de la Societatea Pamantul Plat are credinta. Tu poti sa ii impartasesti credinta sau nu. Aici nu este vorba de incredere.
Ai avut curiozitatea să citești cum își argumentează teoriile cei din Societatea Pământul Plat? Nu merg pe ideea că trebuie să credem, ci încearcă să ne convingă cu argumente - care pentru unii pot părea științifice - că pământul este plat. Dacă sunt oameni care vor considera valide argumentele lor, vor avea încredere în cele afirmate.

horatiu sibianu scrie:
Revenind la pescuit, prefer sa am incredere in ce imi spun s-au arata persoanele sau firmele pe care le apreciez pentru ca stiu ca aceste lucruri se bazeaza pe informatii, experiente, teste in care ei au investit timp si bani si atunci nu vad sensul de a repeta si eu aceste lucruri (adica prefer sa ii cred pe cuvant si nu sa zic ok dar stai sa verific si eu daca este asa).
Este mult mai confortabil să crezi deoarece este cea mai la îndemână soluție. Dar încă o dată, indiferent din partea cui vine afirmația respectivă, poate fi eronată (cu bună știință sau din neștiință). Este alegerea ta dacă ai încredere (iei de bun ce ți se spune) sau încerci să verifici.

Cei care au făcut și fac recomandări greșite au fost și sunt crezuți pe cuvânt deoarece au fost percepuți ca oameni de încredere, cu autoritate.

horatiu sibianu scrie:
Din fericire pentru mine niciunul din cei care fac parte din Cercul Increderii nu este genul care sa zica "fa asa, ca asa e bine".
Dacă te duci la doctor și acesta îți spune "ia pastilele astea ca să te faci bine", este altceva? Ai încredere în medicul respectiv? În mod normal ar trebui să ai dar experiențele personale s-ar putea să-ți arate că există și alte posibiltăți, cum ar fi că medicul respectiv a fost plătit să recomande nișe pastile sau tratamente care nu sunt neapărat potrivite sau cele mai bune pentru afecțiunea ta. E normal să avem încredere în ce ne recomandă, că doar are o diplomă și e calificat în meseria respectivă dar asta nu înseamnă că nu poate spune ceva greșit (chiar cu intenție, dacă îți prescrie niște pastile doar pentru ca a fost plătit să le "împingă").

horatiu sibianu scrie:
Un alt exemplu: am folosit in trecut boiliesuri de la Mainline si probabil le-as folosi si astazi (am renuntat din cauza de pret, aprovizionare si a faptului ca a ajuns sa-mi placa sa imi fac singur boiliesurile). Informatile pe care le ai despre ele (ce ingrediente, lichide, etc contin) sunt foarte limitate, daca nu inexistente, dar eu le-am folosit si le-as folosi cu incredere pentru ca este firma de renume si pescarii care le folosesc fac parte din Cercul Increderii.
De ce ai avut încredere să folosești Mainline, mai ales că informațiile despre ele sunt limitate? Pentru că, așa cum ai spus, compania ți se pare serioasă, sunt mulți pescari care folosesc produsele lor și ne sunt arătate capturi cu acele boilies-uri. Asta te face să ai încredere că de fiecare dată vor funcționa pentru tine? Ai încredere că boilies-urile Mainline au funcționat de fiecare dată pentru pescarii care le-au folosit?

Apropo de încrederea într-un produs pe care îl folosește multă lume, uite un banc:
http://www.mioritice.com/banc/42490/ scrie:
La semafor se opresc un Logan şi un Ferrari. Şoferul din Logan îi face semn celui cu Ferrari să coboare geamul şi îl întreabă sec:
- Ia zi, merge maşina? Eşti mulţumit de ea? N-am văzut prea multă lume că-şi cumpără...


De ce am încredere într-un boilies? Deoarece este rețeta mea și știu ce am pus acolo. Pentru că este produs de o firmă în care am încredere. Fiindcă am văzut mulți pescari care prind pește cu acel boilies. Deoarece cineva în care am încredere îmi recomandă acel boilies. Asta înseamnă că mă pot duce pe baltă încrezător că problema nadei este rezolvată? Să zicem, totuși, că nu voi prinde pește, oare care este primul "vinovat" la care mă gândesc, nu cumva tocmai nada în care aveam încredere? La fel pentru momeală, montură, locul în care am plasat montura, lacul, standul, perioada... și toate deciziile pe care le-am luat bazându-mă pe încrederea în ceva sau cineva (inclusiv în mine însumi).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: