CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:55 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,

La orice lucru sau la orice zice cineva poti sa-ti pui o groaza de intrebari de genul daca acel lucru este bun sau daca ceea ce zice persoana respectiva este adevarat. Eu prefer ca timpul alocat acestor intrebari sa mi-l petrec facand ceea ce imi place, respectiv sa pescuiesc. Iar cand sunt pe balta nu vreau sa am mintea ocupata cu diverse teorii ale conspiratiei.

Da, am incredere in boiliesul pe care il folosesc pentru ca este produs de o firma in care am incredere sau pentru ca este facut de mine si stiu ce contine. Daca se intampla sa nu prind in mod sigur nu o sa dau vina pe nada (am trecut de mult de faza asta).
Da, am incredere sa folosesc IQ D-rig doar pentru ca mi-a spus Danny Fairbrass si daca se intampla sa nu prind sau sa scap pesti in dril nu o sa-l suspectez pe acesta ca mi-a recomandat un rig care nu are mecanica buna.
Da, am incredere in ingredientele pe care le cumpar de la firme sau persoane pe care le apreciez si nu ma intereseaza cine le sunt furnizorii sau daca au fost ei personal la fabrica sa vada daca nu le-au incarcat aia boia in loc de Robin Red (iar fisa tehnica ma intereseaza doar pentru calculul de proteina, carbohidrati, grasimi din reteta).

Pana acum nu mi s-a intamplat, vorbesc de domeniul pescuitului, ca ceva spus sau vazut la o persoana "de incredere" sa nu fi functionat asa cum mi-a fost prezentat. Asta plus increderea in mine (care este nativa) ma ajuta sa ma pot concentra pe alte lucruri care sunt mai importante in reusita sau nereusita unei partide.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
La orice lucru sau la orice zice cineva poti sa-ti pui o groaza de intrebari de genul daca acel lucru este bun sau daca ceea ce zice persoana respectiva este adevarat. Eu prefer ca timpul alocat acestor intrebari sa mi-l petrec facand ceea ce imi place, respectiv sa pescuiesc. Iar cand sunt pe balta nu vreau sa am mintea ocupata cu diverse teorii ale conspiratiei.
Horațiu,

Și mie îmi place să pescuiesc și mi-aș dori să am cât mai mult timp pentru asta. Din păcate (sau din fericire) pentru mine, îmi place să și înțeleg ce fac, de ce funcționează (sau nu funcționează) ceva. Deci trebuie să aloc timp și pentru asta. Nu se numește "teoria conspirației", ci informare, educare, cunoaștere.

Norocul meu este că pescuitul nu înseamnă plasarea sateliților pe orbită sau studiul entropiei găurilor negre, că altfel n-aș mai ajunge niciodată pe baltă. :)

Am folosit și eu IQ D-rig pentru că l-am văzut în filmele Korda și pentru că mi s-a părut un rig de testat. L-am folosit "cu încredere" și am prins câțiva pești cu el, până când am ratat primul pește. Având în vedere că nu pescuiam după ciortani, orice pește avea miză, așa că am am început să analizez în detaliu mecanica monturii. Am tras concluzia că are niște puncte slabe, motiv pentru care din acel moment n-am mai folosit-o. Iată de ce nu am încredere să folosesc o montură fără să o studiez "în laborator". Deci vorbim despre o concluzie la care am ajuns în urma unei analize, cum că o anumită montură funcționează cum îmi doresc.

Știu cât fac șapte înmulțit cu opt, nu trebuie să am încredere că rezultatul înmulții este cincizeci și șase. Știu cum funcționează montura pe care o folosesc, cu plusuri și cu minusuri. De aceea o folosesc, nu pentru că am încredere că nu voi pierde pește cu ea.

Apropo de Danny Fairbrass, deși eu îl apreciez pentru ce face, pe forumurile din UK am văzut că părerile sunt împărțite, unii au încredere în ce spune, alții îl consideră chiar diletant.

horatiu sibianu scrie:
Da, am incredere in boiliesul pe care il folosesc pentru ca este produs de o firma in care am incredere sau pentru ca este facut de mine si stiu ce contine. Daca se intampla sa nu prind in mod sigur nu o sa dau vina pe nada (am trecut de mult de faza asta).
Asta înseamnă că ești 100% sigur că boilies-ul respectiv funcționează în 100% din cazuri, din moment ce îl excluzi ca posibilă cauză? Dacă este vorba despre un produs comercial, ne poți spune te rog care este acesta?

horatiu sibianu scrie:
Pana acum nu mi s-a intamplat, vorbesc de domeniul pescuitului, ca ceva spus sau vazut la o persoana "de incredere" sa nu fi functionat asa cum mi-a fost prezentat.
Nu pot să spun decât că ești un norocos. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 5:58 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,

Si mie imi place sa cred ca stiu ce fac (aici ma refer la pescuit in special) . Daca partida a fost reusita (ne raportam la faptul daca am prins peste sau nu pentru ca in rest orice iesire la pescuit este o reusita) atunci stiu ce a functionat: eu ("masinaria de prins crap"), boiliesul la care i-am prins, rig-ul, montura. Daca nu, singurul lucru care a lipsit este faptul ca nu am muncit destul sau efectiv pestii nu erau in zona. Spun asta deoarece pentru mine pe langa componenta timp (faptul ca timpul alocat pentru pescuit este limitat), rezervarea locului cu cateva luni inainte mi se pare un fel de loto-prono (unul din elementele esentiale si anume localizarea este la mana hazardului). Ce bine ca sunt norocos :)

Cand spun ca am incredere intr-un boilies ma refer la faptul ca nu as avea nici o retinere sa pescuiesc cu el in orice partida si sa am incredere ca daca fac ce trebuie si "se alineaza planetele" voi prinde peste. Ca sa iti dau si exemple de boiliesuri comerciale care se incadreaza in aceasta categorie: New Grange si Active-8 de la Mainline, Odyssey XXX de la CC Moore, Belachan de la Select Baits, Shellfish B5 de la Essential Baits.

Pentru a ajunge sa ai incredere trebuie intai sa iti dezvolti/construiesti un filtru. Acesta este format din mai multe componente. Cele mai importante ar fi: cultura, informatie, experiente, inteligenta. Atunci cand vezi sau auzi ceva, acel "ceva" trece prin acest filtru si tu stii daca poti sa ai incredere sau nu. Cand spunem "simt ca pot sa am incredere" nu o facem orbeste dar analiza informatiei se face subconstient. De aceea spun ca unele lucruri le iau asa cum sunt fara a le mai testa sau verifica si din alte surse inainte.

Referitor la parerea unor englezi despre Danny, ce sa zic, fiecare padure cu uscaturile ei :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 6:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Horațiu,

Dacă le-am cere utilizatorilor CarpOnline să ne indice o listă cu boilies-urile în care au încredere, cred că la final am obține toate produsele existente la ora actuală pe piață plus o listă (poate mai lungă) de rețete proprii. Apoi, dacă această listă ar fi citită de un pescar aflat la început care dorește să aleagă un boilies, în care ar trebui să aibă încredere?

Apropo de "peștii nu erau în zonă" ca singur motiv că nu prindem pește (în afară de lene). Au fost situații când crapii săreau lângă balizele mele sau pe zona nădită unde plasasem monturile dar nu aveam nicio prezentare. Și cu toate astea, aveam încredere în boilies, momeală, montură etc. dar se pare că peștii nu aveau. Însă, m-am gândit la o soluție: o să-i pun să se uite la filmele Korda ca să aibă și ei încredere. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 7:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Apoi, dacă această listă ar fi citită de un pescar aflat la început care dorește să aleagă un boilies, în care ar trebui să aibă încredere?


Poate alege in functie de persoana care il recomanda, persoana care ii inspira lui mai multa incredere. De fapt cred ca asa aleg cei mai multi pescari aflati la inceput de drum si nu fac rau deloc. Pe masura ce isi vor dezvolta "propriul filtru" alegerea va deveni tot mai usoara.

Citat:
Au fost situații când crapii săreau lângă balizele mele sau pe zona nădită unde plasasem monturile dar nu aveam nicio prezentare. Și cu toate astea, aveam încredere în boilies, momeală, montură etc. dar se pare că peștii nu aveau. Însă, m-am gândit la o soluție: o să-i pun să se uite la filmele Korda ca să aibă și ei încredere. :)


Mergea si cu filme dar puteai incerca si un zig rig :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredientul minune
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Poate alege in functie de persoana care il recomanda, persoana care ii inspira lui mai multa incredere. De fapt cred ca asa aleg cei mai multi pescari aflati la inceput de drum si nu fac rau deloc. Pe masura ce isi vor dezvolta "propriul filtru" alegerea va deveni tot mai usoara.
Cu alte cuvinte, informația și timpul (experiența) îi vor da încredere. Am avut nevoie de atâtea mesaje ca să ne dăm seama că de fapt spunem același lucru. :)

horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Au fost situații când crapii săreau lângă balizele mele sau pe zona nădită unde plasasem monturile dar nu aveam nicio prezentare. Și cu toate astea, aveam încredere în boilies, momeală, montură etc. dar se pare că peștii nu aveau. Însă, m-am gândit la o soluție: o să-i pun să se uite la filmele Korda ca să aibă și ei încredere. :)

Mergea si cu filme dar puteai incerca si un zig rig :)
O idee salvatoare... eu încă mă frământam și căutam soluții tehnice la cum să bag televizorul sub apă. :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: