CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:28 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Limba romgleza
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 6:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Limba romgleza e combinatia de romana si engleza pe care o folosim la pescuit, uneori justificat, alteori nu.

Cand am inceput sa traduc articolele autorilor englezi, in 2002, am constatat ca trebuie sa inventez o intreaga terminologie, pentru ca multe notiuni si formule englezesti nu existau in romana. De exemplu: "critically balanced". I-am spus "critic echilibrat". Sau "liquid food" - lichid nutritiv. Si multe altele. In anumite cazuri, am preferat sa pastrez termenul englezesc. De exemplu, boilies. Nu l-am tradus, l-am lasat asa, pentru ca intrase deja in limbajul comun. In anii 90, revistele noastra de pescuit din Romania care vorbeau despre boilies adoptasera formule comice, cum ar fi bulete, probabil un termen preluat pe filiera franceza. Francezii, fiind anglofobi, au tradus boilies prin bouillette. Noi, fiind anglofili, l-am pastrat ca atare. N-am auzit pe nimeni sa spuna ca pescuieste la bulete sau galuscute, in loc de boilies.

Atractia pentru engleza a facut insa ca unii dintre noi sa adopte termeni englezi fara justificare, cand avem un echivalent romanesc foarte bun. De exemplu, sa spui "rig" in loc de "montura" sau de "forfac". Nu exista nimic in termenul englez pe care termenul romanesc sa nu-l exprime. Sau "stiff" in loc de "rigid". Din nou, echivalenta completa. Sau "over" in loc de "peste", ca in formula "over 10", "over 20".

Daca va atrag englezismele de genul asta, care sunt de fapt inutile, tineti cont ca ele nu sunt un semn ca stii bine engleza. Sunt un semn ca NU stii. La fel cum abuzul de citate celebre nu e un semn de cultura, dimpotriva. Sugestia mea e sa evitam romgleza pe cat se poate, atat din respect pentru limba romana (care e din ce in ce mai desfigurata), cat si pentru firescul comunicarii.

Cum mai avem trei saptamani de iarna, care era in alti ani anotimpul certurilor, va invit sa ne "certam" pe tema asta. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 7:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Chiar in acest weekend mi-am gasit timp sa intru si sa ''rasfoiesc'' toate subiectele nou deschise, discutii, pareri, etc.
Din pacate ''fenomenul'' este tot mai intalnit, nu numai aici sau pe alte forumuri, ci si in retelele de socializare si mai rau: in email-uri oficiale daca le pot numi asa.
Dar sa revenim la ce ne intereseaza pe noi aici :)...
Cred ca multi pescari folosesc din ce in ce mai des aceste cuvinte doar pentru a parea mai interesanti, sau cel putin asta este parerea mea.
Din exemplele enumerate de Vlad mai sus, cred ca varianta in limba romana suna chiar mai bine decat in engleza.
Fara sa se supere cineva, am tot citit unele conversatii sau dezbateri unde erau folosite cuvinte ca cele enumerate de Vlad in engleza dar cu mari greseli gramaticale pentru limba romana, ceea ce cred ca nu face cinste unei postari pe un forum ''citit'' de multi pescari asa cum este forumul CarpOnline.
In incheiere, cred ca este bine sa fim mai atenti la ceea ce scriem aici...
Si un aspect si mai important: sa fim mai multi cei care scriem, dezbatem, expunem o poveste de la o partida memorabila sau dam niste sfaturi utile.

Numai bine!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 8:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Mai amuzant e cand se trece in extrema cealalta, sa se traduca totul in romaneste. Exemplu concludent e F&H unde sunt emisiuni cand pur si simplu schimb canalul cand aud ce enormitati pot sa spuna cei cate fac dublajul emisiunilor.
On-topic: nu prea avem ce face, in multe domenii romgleza e mult mai accentuata si mai amuzanta sau suparatoare. Globalizarea asta..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 11:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Până la romgleză, mi-aș dori să văd mai multă grijă pentru limba română. Dar cel mai mult mi-aș dori să fie mai mulți oameni care scriu lucruri interesante, care dau valoare forumului și ajută comunitatea.

Apoi, dacă vom avea informații de calitate, mă voi putea "lamenta" cu privire la greșelile de exprimare și folosirea excesivă a romglezei. Pe mine mă "dor" mai tare ochii când citesc un text în care este "schingiuită" limba română decât dacă văd rig în loc de forfac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 11:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Sigur, abundenta de "barbarisme" devine, deseori, deranjanta. Ba chiar hilara, de multe ori.

Totusi, eu cred ca are si o alta cauza, anume: nu numai ca majoritatea denumirilor din domeniul pescuitului crapului provin din engleza, dar si descrierile multor produse (inclusiv cele de pe ambalaj) sunt tot in engleza.

Iata un exemplu:

https://bigfish.ro/produse-crap/monturi ... nturi-crap

Sigur, shrink tube se poate traduce, fara probleme, cu tub termocontractabil, iar antitangle cu anti-incurcare. Doar ca, de multe ori, parca iti vine mai usor sa folosesti denumirea originala.

Mai mult, in ce ma priveste, mult mai deranjant este violul constant al limbii romane si al gramaticii, la care se dedau destule persoane care scriu pe forum(uri). Si nu numai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 11:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca in ultimii 5 ani, am introdus in vocabularul propriu, extrem de multe cuvinte din engleza, care exprima anumite lucruri din industria in care activez. Ideea de a utiliza anumite cuvinte din engleza intr-o comunicare in romana, depinde foarte mult de mediul in care lucrezi si de oamenii cu care esti in legatura. Eu unul am auzit inclusiv cuvantul romglez "suplaiersi" care vine de la termenul din engleza suppliers care inseamna furnizori. In multe companii se utilizeaza aceasta romgleza, datorita usurintei in a intelege fie un modul dintr-un program, fie a unei particularitati a situatiei. Pe un forum in schimb, chiar daca e un mediu de socializare si informare, ramane acest stereotip in gandirea celor de pe forum, de a utiliza cuvinte din engleza in romana, fara a incerca sa traduca. Problema cea mai mare e cand asa cum s-a mai spus, persoane importante fac dezacorduri de nu iti vine a crede cand citesti in emailuri.

Eu unul nu vreau sa spun ca sa nu se mai utilizeze termeni din engleza, dar mi-as dori sa vad texte scrise mai aproape de corectitudine si doar cu greseli de (si aici mi-a venit in cap cuvantul typing) dactilografiere. Poate ca din cauza asta se utilizeaza limba engleza, pentru ca folosesti mai putine litere pentru a descrie ceva ce in romana ti-ar fi luat cu o secunda mai mult.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 12:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu ne putem impotrivi in mod real termenilor englezi introdusi in romana cu sau fara motiv.

Am lucrat in organizatii in care engleza era o limba de comunicare curenta si toata lumea vorbea romgleza fluent. Nimeni nu se mai obosea sa caute un cuvant romanesc, cand cuvantul englez parea mai la indemana si toata lumea il intelegea. Romgleza pe care o vorbeam forma insa doar un jargon cu circulatie limitata. Circula in limitele organizatiei (si ale altor organizatii similare).

In cazul pescuitului, circulatia termenilor e universala, nu e limitata la un grup, si nu toata lumea ii intelege corect. Sau nu-i intelege deloc. Ieri, pe forum, Cristi Pinzaru cerea o recomandare pentru un pat si Roby ii recomanda un pat "flat". M-a amuzat. Evident ca Roby nici nu si-a dat seama. Mie mi se intampla acelasi lucru - raspund la un mesaj si scriu ca nu-stiu-cine are un "background" stiintific, in loc de pregatire stiintifica. E clar ca si eu sufar de aceeasi boala, doar ca probabil sunt mai atent la simptome. :)

Rugamintea mea sa vorbim romaneste, pe cat se poate, e simbolica. N-o sa schimbe nimic. Ce e incorect patrunde si se fixeaza infinit mai bine decat ce e corect.

In ce priveste felul in care scriem, cu greseli de tot felul, asta chiar e ireparabil. Cand vezi un utilizator care stie sa puna virgula corect, pare extraterestru.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 12:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc romglenizare asta a limbii romane. Lucrez intr-o multinationala de peste 12 ani, timp in care am deviat-o rau in romgleza. Mai sunt si pescar, deci si de aici sunt atacat de acest fenomen. Ma exprim chiar mai bine asa mai ales cand stiu ca oamenii ma inteleg ce vreau sa zic. Mie mi-e mai usor. Chiar mi se pare ca acum suna ciudat sa zic pat plat, combi montura sau carlig cu deschidere mare.
Legat de greselile de ortografie sau anumite dezacorduri ale unor utilizatori de pe forumuri, normal ca-mi sar in ochi si ma deranjeaza putin insa asta-i alta poveste. Nu sunt eu in masura sa-i trag de maneca daca nu le-a placut gramatica.
Vlad, cand mai organizezi intalniri de lansari ai grija cum formulezi titlul : Ziua lansarii Shimano
Glumesc.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 1:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roby, din ratiuni comerciale, pot sa inteleg de ce firmele aleg sa dea nume in engleza.

Un boilies are mai multe sanse sa atraga prin nume daca se cheama Meat & Fish decat daca s-ar chema Carne si Peste. Numele de Source nu inseamna nimic pentru pescarii romani, dar macar suna bine (sau nu suna rau), in timp ce Sursa ar fi cam straniu, chiar daca ai preciza ca vine de la sursa de hrana.

Ar fi interesant de discutat si de ce se intampla asta, adica de ce avem nevoie de titluri englezesti ca sa ne simtim bine, dar e un alt subiect.

Ca sa revin: daca exista o justificare, n-am nimic impotriva romglezei. Fie ca termenul englezesc nu are echivalent, fie ca vinde mai bine si atunci e o decizie de business sa-l folosesti. Comentariul meu se referea doar la situatiile in care romgleza chiar nu e necesara si nu aduce nimic in plus.

Cheers mate. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 2:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Carponline nu este singurul forum pe care activez, iar ceea ce este surprinzator, este ca celelalte forumuri unde mai citesc si scriu, sunt pline de persoane care asa cum spunea Victor, schingiuiesc romana. Pe un forum auto pe care intru, sunt multi care nu reusesc sa se faca intelesi prin scris ce probleme au sau ce au nevoie.

Ceea ce vezi pe carponline, nu cred ca vezi pe multe forumuri. Modul in care se comunica si de multe ori respectul impus aici, sunt pentru mine un etalon pentru cum trebuie administrat un forum. De asemenea si calitatea celor care scriu aici este una peste medie.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: