CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 2:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Carponline.ro = CrapulConectatLaRetea.ro ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nu prea merge...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 3:49 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
La fel ca Roby si eu lucrez in multinationale de vreo 17 ani. Chiar si acum, dupa atata vreme, ma crucesc cateodata prin sedinte ce limba se vorbeste. Mi-am creat chiar si un document in Word (cuvant :) ) cu termeni si abreviatii din "romengleza" pentru ca-mi era deja jena sa tot intreb ce inseamna una sau alta. Subscriu la parerea majoritatii cu privire la violarea grava a limbii romane. Cred ca asta deranjeaza mai mult decat "scaparea" unor termeni din limba engleza in cadrul unui text sau a unei conversatii. Cred, ca o gluma bineinteles, ca cei care lucreaza in corporatii au pus umarul la imbogatirea limbii romane(ex: verbul "a te focusa"). Nu e corporatist caruia sa nu i se fi cerut, la un moment dat, sa se "focuseze" pe o anumita activitate. Si exemple mai sunt destule. Sincer, asa cum ai precizat Vlad, asta este mai mult un subiect de iarna, de gura sobei, unul care nu va duce la nici o finalitate. Mai mult un sondaj de opinie pe o anumita tema, in acest caz "romengleza".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 6:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Adrian Novac scrie:
Sincer, asa cum ai precizat Vlad, asta este mai mult un subiect de iarna, de gura sobei.

Exact asta este. :)

Nu vom rezolva nimic discutand, dar asta nu inseamna ca nu putem discuta.

Lingvistica face distinctie intre doua tipuri de imprumuri din alta limba, numite imprumuturi necesare si imprumuturi de lux. Imprumuturile necesare sunt cele care nu au echivalent in romana sau care ofera un avantaj evident fata de termenul echivalent. De exemplu, cuvantul "computer". Imprumuturile de lux sunt imprumuturi inutile.

Comentariul meu de la inceputul topicului se referea doar la folosirea inutila unor termeni englezesti care nu ofera nimic in plus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 5:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Practic pescuitul la crap in regim prinde si elibereaza de aproximativ 8 ani. Recorul meu personal este de 18,3Kg, prins pe un lac cu vegetatie din abundenta in Franta. Din echipamenul meu pot enumara cort tip umbrela de la Trakker, pat Fox si suport de lansete de la X2. Montura mea preferata este omul de zapada pe blowback.

Practic carp fishing-ul in regim C&R de aproximativ 8 ani. PB-ul este de 18,3Kg, prins pe un lac foarte weedy in Franta. Din echipamenul meu pot enumara brolly de la Trakker, bechair Fox si rod-pod de la X2. Rig-ul meu preferat este snowman pe blowback.

In opinia mea abele texte se inteleg de majoritatea pescarilor. Termenii preluati din engleza ii privesc ca regionalisme si ii folosesc fara disrespect fata de limba natala intr-o conversatie cu alt impatimit al sportului. Consider ca faciliteaza conversatia. Pentru acelasi motiv folosesc weekend in loc de sfarsit de saptamana.
Doar in cazurile in care ma intreaba un outsider al sportului "Ce-i ala?", atunci voi raspunde "Suport de lansete."
Blowback nu ar fi un plus adus limbii romane deoarece se poate traduce usor, dar nu ar fi putin incomfortabil sa-i spui montura SuflaInapoi ? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 5:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
ragosh scrie:
Blowback nu ar fi un plus adus limbii romane deoarece se poate traduce usor, dar nu ar fi putin incomfortabil sa-i spui montura SuflaInapoi ? :D

Am explicat mai sus cum se pune problema sub aspect lingvistic.

Daca termenul strain nu are echivalent sau e superior sau e preferabil termenului romanesc, folosirea lui nu numai ca e acceptabila, dar chiar e foarte utila. Limba se imbogateste permanenent. Imprumuturile din alte limbi pot fi un castig - lucru care se vede foarte usor in pescuitul la crap, al carui limbaj s-a imbogatit in ultimii 15 ani cu termeni preluati din engleza.

Pana aici, toate bune si frumoase. Dar sa vorbesti despre crapi "over ten" (ca sa dau un exemplu) e un non sens, daca nu vrei sa fii comic. "Blow Back" e o formula pe care o putem prelua in mod justificat, crapii "over ten" sunt cu totul alta poveste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Limba romgleza
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:

Pana aici, toate bune si frumoase. Dar sa vorbesti despre crapi "over ten" (ca sa dau un exemplu) e un non sens, daca nu vrei sa fii comic. "Blow Back" e o formula pe care o putem prelua in mod justificat, crapii "over ten" sunt cu totul alta poveste.


Termenul de "over ten" sau "over ... " nici macar nu este o preluare din vocabularul englezesc, este o inventie pur autohtona a pescarului roman de "dulapi" in dorinta lui permanenta de a arata tuturor ca el este "spuma marii" in carpfishing-ul mondial iar ora exacta in pescuit se da de pe plaiurile mioritice.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: