CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:43 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casting Select Baits
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 7:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salutari,

Carponline a publicat evenimentul de casting organizat de catre Select Baits. Acesta va avea loc duminica, 18 Februarie, incepand cu ora 11:00, pe lacul Varlaam. Detaliile cu privire la sesiunea de casting pot fi regasite aici : http://carponline.ro/stiri/casting-select-baits-88307

Daca sunt intrebari suplimentare, va rog sa le puneti in cadrul acestui topic.
Multumesc,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 9:20 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Neata,

Nu ne spuneti si noua (celor care nu am putut ajunge) cum a fost? Ce rezultate (ochiometric) au fost inregistrate? Un flavor despre bete, ceva? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 9:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cine a avut timp sa mearga, poate sa ne dea informatii legate de bete? Cum arata, cum se simt, etc...

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 11:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nu am participat la acest eveniment dar am avut ocazia să fac câteva aruncări de test pe câmp cu Elite-D 3.90m (3-5oz) și Elite-D Spod 3.90m (5lbs). Prima observație este că pe lanseta de spod este menționat testul de curbură, pe când la celelalte este precizată (bănuiesc) greutatea recomandă a plumbului. Am aruncat cu plumbi de 120g și, respectiv, 4oz.

Eu le-am evaluat ca fiind lansete proiectate și apte pentru distanțe extreme care necesită o tehnică bine pusă la punct și, poate mai important, condiție fizică. Legat de asta, aș vrea să fie clară distincția între condiție fizică și forța fizică (forța aruncătorului).

Ca o concluzie preliminară, dacă mi-aș pune problema să particip la concursuri de casting, unde vorbim de câteva aruncări, Elite-D ar fi o opțiune (dar ar trebui câteva antrenamente pentru a putea trage concluzii finale). În condiții de pescuit însă, optez pentru lansete cu care pot ajunge la aceeași distanța zi de zi, timp de mai multe zile. Ce vreau să spun cu asta este că nu mă ajută cu nimic dacă în prima zi pot plasa montura și nădi la o anumită distanța, dacă din a doua zi - cu mâinile și umerii "rupți" - nu voi mai putea ajunge acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 12:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Evenimentul a fost unul reusit desi vremea a fost destul de potrivnica. Au participat aproximativ 50 de persoane, care au testat lansetele timp de 5 ore. Inaintea de inceperea evenimentului s-au masurat distante pe distance sticks de 120, 140, 160 si 180 metri. Firul a fost clipsat de patru ori iar ulterior au fost amplasate patru balize pe apa la distantele masurate (multumiri administratiei lacului Varlaam). Prin amplasarea balizelor s-a dorit ca participantii sa aibe un reper aproximativ asupra distantei atinse.

Asa cum era de asteptat, interesul principal al pescarilor s-a indreptat catre seria Elite-D (lanseta si spod). S-au inregistrat aruncari dincolo de baliza amplasata la 180 metri.

Participantii au manifestat un feedback bun si asupra modelului Vulkan, principalul argument al acestora fiind raportul calitate / pret.

Modelul de 3 metri, BaBy10, proiectat pentru pescuitul din barca sau locuri inguste a facut si el fata unor aruncari in forta. A impresionat prin design si greutate redusa.

In urmatoarele zile va urma si un material video cu desfasurarea evenimentului.

Multumim participantilor si lacului Varlaam.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 12:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Victor, nu trebuie sa fii un Arnold pt a arunca la aceeasi distanta in mod repetat, zilnic, intr-o partida intinsa pe o perioada mai lunga. Discutia este mai ampla de atat. Pentru a putea incarca o lanseta ai nevoie de tehnica, inainte de toate. Daca urmaresti sesiunile de casting (ca sa nu spun competitii) vei vedea ca sunt cateva persoane care nu sunt nici atletice, nici musculoase si nici nu cred ca dau dovada de mare anduranta la efort fizic, dar care totusi obtin rezultate bune si constante in aruncare.
Miscarea in sine, timing-ul ei, viteza bratelor cred ca inseamna mai mult decat puterea bruta investita. O miscare corecta si o viteza a bratelor buna va ajuta pescarul sa accelereze mai mult un plumb mai usor (sa zicem, pt Elite-D 110-112g) in comparatie cu un aruncator care foloseste plumbi grei (ca sa pastram raportul de dragul discutiei, 126g) si se bazeaza pe forta.

Sugestia mea pentru cei care cauta distanta este sa aiba in vedere, inainte de toate, sa isi imbunatateasca tehnica si sa exerseze putin. Cu ajutorul cuiva care sa iti arate miscarea corecta si o lanseta dedicata pentru distanta, poti castiga lejer 15-20 metri in aruncare. Am simtit asta pe pielea mea cand am luat lectii de casting de la Terry Edmonds :)

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 1:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ce apreciez foarte mult, este ca ati avut curajul sa faceti o lanseta de 3 m. Chiar ma gandesc sa cumpar un set pentru plantat. Cred ca e un lucru foarte bun.

PS: felicitari pentru eveniment si asteptam si altele.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 7:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marian, am precizat și am delimitat clar tehnica de condiția fizică (care nu este același lucru cu forța fizică). Tehnica îți permite să obții maxim de distanță pentru câteva aruncări. Condiția fizică îți permite să faci asta o durată lungă. Chiar dacă ești Arnold, contează numărul de aruncări, că la un moment dat tot obosești. :)

Indiferent de tehnică, o lansetă permisivă nu te solicită la fel de mult ca una rapidă și puternică. Cu tehnica adecvată, poți ajunge la distanțe extreme și cu o lansetă care nu este ultra-rapidă. Diferența esențială este că nu îți cad mâinile.

Plus că eu vorbesc despre pescuit, unde nu mă interesează orice centimetru câștigat, cum este în competițiile de casting. Și apoi, chiar dacă am tehnică, nu văd de ce să depun un efort mai mare pentru a obține același lucru.

Că l-ai amintit pe Terry Edmonds, știi foarte bine că aruncă în mod constant peste 200m cu lansete care nu sunt ultra-rapide.

În completare la sugestia ta, celor care caută distanțe le-aș recomanda să nu se ducă direct la cele mai rapide și puternice lansete, ci, după ce și-au pus tehnica la punct, să testeze mai multe lansete (diverse modele/echipări, lungimi, acțiuni și teste de curbură) cu diferite greutăți de plumb. S-ar putea să constate cu surprindere că vor arunca la fel sau chiar mai mult cu o lansetă de 3.60m decât cu una de 3.90m și cu mai puțin efort.

Oricum, nu opinia mea este cea contează contează în cele din urmă, ci ceea ce vor spune pescarii obișnuiți - nu aruncătorii performanți - după ce vor cumpăra și vor pescui cu Elite-D. Iar asta depinde în mare măsură de nivelul tehnicii majorității pescarilor și câți dintre ei vor aloca timp dedicat perfecționării.

Dacă aș produce mașini, nu m-aș gândi să ies pe piață cu motoare de 1.000cp în ideea că șoferii vor învăța cum să le controleze, ci aș oferi mașini pe care le pot conduce cei mai mulți.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 8:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut tuturor,

Si eu am participat duminica la Casting Select Baits. Desi nu am fost in cea mai buna forma fizica datorita unei gripe, am reusit sa testez putin lansetele de care eram cel mai interesat.
Mentionez ca in ultimii 3 ani am avut foarte putine partide de pescuit care au implicat aruncatul din mana, am mai avut doar antrenamente ocazionale, ca atare limitele tehnicii sunt evidente :oops: Totusi sper sa fie de folos observatiile mele.

Principala mea tinta a fost lanseta Potenza 3.9m 3.75lbs cu care voi aborda sezonul urmator de pescuit. Am ales Potenza pentru ca seamana (sau cel putin mi se pare mie ca seamana :mrgreen: ) cu batranele Senzor Magic de care m-am folosit aproximativ 6 sezoane. Intrucat nu am cautat niciodata distante extreme si sunt un aruncator cu tehnica rudimentara si forta deloc impresionanta, am o preferinta veche pentru lansetele cu actiune progresiva. Potenza se incadreaza undeva in plaja mai rapida a lansetelor cu actiune progresiva. Intrucat nu am mai avut niciun fel de antrenament recent, am folosit pe lanseta plumb de 110gr care cu siguranta e sub greutatea optima de incarcare a blankului. Cu fir de 0.25 (vechi de 3 ani deci nu am putut forta aproape deloc) am aruncat constant in plaja 120m-130m (destul de putine aruncari s-au dus spre baliza de la 140m). Din primele impresii lanseta se incarca intr-adevar treptat, lucru care corecteaza o tehnica imperfecta. Prin comparatie cu vechile mele blankuri, Potenza are insa o rata de revenire mai rapida pe varf si in general o rezerva de putere mult mai mare. Fara a avea o experienta mare in casting, impresia pe care am avut-o dupa aruncarile de duminica este ca se pot scoate distante foarte bune (cel putin pentru un pescuit "conventional), cu o tehnica adecvata si probabil un plumb mai greu (cred ca undeva la 120gr poate chiar 125gr). Impresia mea este ca Potenza e o lanseta destul de "prietenoasa", foarte buna pentru un pescuit "conventional" si pe care iti poti construi treptat si tehnica necesara pentru pescuit "neconventional" (daca nu ma tradeaza memoria Cristi Mihalcea si alti aruncatori din categoria lui au scos si 190m+ cu Potenza in anii trecuti)

In afara de obiectivul personal cu Potenza, nu m-am putut abtine sa nu incerc si eu Elite-D :twisted: Impresia mea este similara cu cea a lui Victor - lanseta este proiectata pentru distante extreme, pe care le poate atinge dar necesita si o tehnica aferenta. In mana mea nu foarte experimentata, in general am aruncat peste ce scoteam din Potenza. Pe EliteD am folosit plumb de 120gr si un fir din partea organizatorilor care nu depasea plaja 0.25-0.28 (sincer am uitat diametrul exact). Daca nu m-a tradat privirea, cateva aruncari cu Elite D s-au dus cat de cat aproape de baliza de 160m. Diferenta pe care am resimtit-o in ceea ce priveste potentialul este insa mult mai mare decat la Potenza - Elite D necesita o tehnica de aruncare mult mai bine pusa la punct pentru a putea fi exploatata. Este destul de usor de simtit ca lanseta are o rezerva imensa de putere si poate atinge distante extreme, dar doar cu antrenament. Sunt convins ca pentru plaja 180m+ o lanseta ca Elite D folosita de un aruncator experimentat poate aduce un plus consistent.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casting Select Baits
MesajScris: Sâm Feb 24, 2018 3:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Un scurt video despre sesiunea de casting de la Varlaam.

https://www.youtube.com/watch?v=2ZZWGd5p3LM

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: