CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:46 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 10:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
Va salut!

Propun sa facem o lista cu echipamentele/accesoriile utile unei saptamani petrecute pe malul apei pe Dunare. Deoarece specia vizata difera in functie de anotimp nu am specificat accesoriile necesare fiecarui tip de pescuit in parte.
In fiecare an eu ma orientez dupa urmatoarea lista.


Momeala: rame negre/rosii, lipitori, mamaliga, porumb preparat, bonduelle, galeata rame, boilies/pop-up, pelete, aditivi.

Vesela: gratar, tigaie, lingura, furculita, cutit, paleta, ibric, carbuni/coceni/lemne, bricheta/chibrite, perie gratar, farfurii, cana/pahare, castron, topor, burete+det. vase, carpa, saci gunoi, lingurita, butelie+aragaz, lada+gheata

Camping: cort, saltea/pat, sac dormit, pompa, izopren, patura, perna, scaun, umbrela, lanterna, baterii, lampa cort, solutie tantari, folie cort

Mancare: apa, suc, bere, ulei, otet, sare, zahar, cafea, faina, malai, piper, paine, legume, conserve, cornuri, dulce, seminte, mustar, carne, supa plic, ciocolata calda, ceai, rola hartie,

Igiena: prosop, sapun, perita+pasta, deodorant, h.igienica, servetele umede, dus portabil

Haine: tub haine/geanta, fes, geaca, sosete, izmene, hanorac, pantaloni, tricou, bermude, crocsi, adidasi, pelerina ploaie, chiloti, sort baie,

Comunicatii: telefoane, incarcatoare, power bank, ceas, radio

Asta este lista mea, actualizata an de an in fuctie de lipsurile intalnite pe malul apei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Mar Feb 06, 2018 4:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
drujba

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Mie Feb 07, 2018 9:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 27, 2016 10:33 am
Mesaje: 16
Nu uita de medicamente in caz de urgenta, plasturi plus pansament, etc. Foarte utile in pustietate :D .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Mie Feb 07, 2018 9:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Și să nu uiți lansetele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
..un set de sireturi lungi si rezistente... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 9:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
:) e buna si caterinca la ceva...ne tine de cald acum cat inca este frig afara:))
In alta ordine de idei am specificat mai sus ca echipamentul de pescuit este in fuctie de anotimpul si de pestele vizat.
Chiar nu cred ca cine pleaca pe Dunare minim o saptamana nu isi face lista cu ce are de luat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Camping Dunare Necesar
MesajScris: Dum Feb 11, 2018 12:46 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 15, 2016 10:33 pm
Mesaje: 35
Mai adauga un tuci, lopata, plasa de tantari pt Cortul pavilion sa pui peretii lateral daca nu este dotat.
Sare mare si multa, eu obisnuiasca sa fac un mini cort din panza de tantari, curat pestele bine, nu il spal , doar il sterg cu o carpa umeda si il las la uscat, iese senzational . In special platica, o tavalesti apoi prin mamei cu dare si o arunci in tuciul bine incins si baie de ulei.
Cu lopata fac o groapa maricica pentru a depozita alimetele, legume, conserve si ce mai am. Pun si apa de baut si daca este facuta langa apa, la umbra, acoperita cu crengi si poate o geanta mare sa nu aiba acces animalele din delta, nu o sa ai nevoie de gheata.
Iti mai recomand o butelie cu arzator.
Eu mai iau un boat destul de mare din pal, fac rost de picioare din copaci si imi fac o masa acolo. Daca nu am posibilitatea Dr picioare, fac un sant pe langa blat sa pot sa bag picioarele si gata masa:).
O masca de apilcutor sa scapi de tantari de te terorizeaza la fata, poti fuma prin panza, sa bei apa:).
Manusi chirurgicale, atunci cand vine valul de tantari la rasarit si apus , poti sa dai cu tot authanul din lime, nu te scapa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron