CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Discuții private
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Aș vrea să invit membrii comunității să folosească forumul atunci când au întrebări și doresc să obțină informații care se pot furniza în spațiul public. Consider că întrebări de genul "ce părere ai despre mulineta X?", "ce ai alege între X și Y?", "ce îmi recomanzi pentru ...?", "ce părere ai despre rețeta asta de boilies?", "ce soluție ai la problema...?" ar trebui să fie subiecte de discuție pe forum.

Indiferent de bunăvoința celui care răspunde, timpul necesar formulării răspunsului este același fie că primește (i se adresează) întrebarea printr-un mesaj privat, fie este o întrebare adresată comunității (fără precizarea destinatarului). Diferența importantă constă în faptul că timpul alocat scrierii mesajului de răspuns are o valoare mai mare pentru cumunitate dacă informația este publică. Altfel, informațiile respective vor ajunge doar la cel care întreabă, fiind practic un singur beneficiar.

Totodată, dacă întrebarea este publică, putem presupune că vor fi mai mulți binevoitori care vor răspunde. Mai mult, este posibil ca răspunsul primit în privat să fie inexact, incomplet sau, pur și simplu, cel căruia i-a fost adresată întrebarea să nu fie (cel mai) în măsură să răspundă. Pe forum, în schimb, ar trebui să vedem răspunsurile mai multor pescari, crescând astfel șansele ca informațiile obținute să fie cele mai bune.

Nu în ultimul rând, toate discuțiile în jurul întrebării respective se vor păstra și vor fi la dispoziția membrilor comunității și vizitatorilor atâta vreme cât va exista forumul, spre deosebire de mesaje private care pe lângă faptul că sunt vizibile doar expeditorului și destinatarului sunt limitate la 50.

Probabil că întrebările pe care le avem la un moment dat îi frământă și pe alți pescari. Plus că, peste un timp, s-ar putea să vină pescari care vor avea aceleași întrebări. La fel ca atunci când căutăm pe internet, este foarte posibil ca și alții să fi fost preocupați de același lucruri, să fi avut același întrebări. Altfel, căutarea noastră nu ar fi generat niciun rezultat... dacă toată informația ar fi fost privată.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discuții private
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 8:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Inteleg de la Victor ca primeste diverse mesaje private pe teme care n-au nimic privat: echipamente, nade, monturi.

Aceleasi mesaje le primesc si eu. De fiecare data, ii rog pe cei care imi scriu sa puna intrebarile pe forum, in ideea ca subiectul poate fi de interes si pentru altii. Unii accepta, altii, nu.

Numarul acestor mesaje private arata ca oamenii au retineri sa intrebe in public. Nu stiu de ce. Forumul are valoare prin informatia postata pe el. De asta l-am facut. CarpOnline nu e un forum facut pentru trafic, e un forum facut pentru informatie.

Unii mi-au spus ca prefera sa discute in privat ca sa nu se certe cu nimeni. E un punct de vedere, insa forumul nu poate sa functioneze pe principiul asta. Nimeni pe forum nu e consultant privat pentru altii. Nimeni nu scrie doar pentru o persoana. Intotdeauna, scriem pentru forum.

Conversatia cu cineva e doar aparenta. In realitate, pe un forum "te conversezi" simultan cu toata lumea. Cand dai o informatie pe forum, ajunge la sute sau mii de persoane, nu doar la persoana care ti-a cerut informatia.

Deci puneti intrebarile pe forum cu toata increderea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discuții private
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 7:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Sustin ceea ce spuneti mai sus cu toate ca si eu am fost printre cei care v-au adresat intrebari sau au cerut sfaturi in ''mesaje private''.
Nu de putine ori s-a intamplat ca eu sa am nevoie de o parere sau idee si sa nu mai fiu nevoit sa deschid un topic nou, acesta fiind deschis de un alt coleg inaintea mea si in care am gasit toate informatiile necesare.
Si bineinteles nu este acesta singurul motiv pentru care ar trebuii sa discutam in spatiul public...

Numai bine!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron