CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Fiind creat un topic dedicat fotografiei la pescuit, consider la fel de util si un topic dedicat echipamentului necesar realizarii unor fotografii de calitate.
O marca, un obiectiv, o caracteristica a aparatului foto sunt de ajutor pentru toata lumea, mai ales celor incepatori ca si mine in arta fotografica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 11:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ca si aparate foto, sunt foarte multe, poti sa optezi pentru un DSLR entry level, pe care poti sa il prinzi la preturi decente undeva spre 1500/2000 ron. Ca si obiectiv, eu unul il am pe cel standard 18-50 (parca), dar sunt multe si e bine sa testezi inainte sa te arunci sa iei ceva. Ce mai consider foarte util ar fi un trepied, mai ales cand vrei sa faci poze noapte si ai expunere mai mare, te ajuta ca aparatul sa nu se miste. In rest e bine sa te mai uiti pe youtube, sunt o gramada de videoclipuri cu explicatii despre cum sa folosesti un aparat foto, unde ti se explica ce inseamna ISO, timp de expunere, focalizare, etc. Eu unul sunt genul care foloseste aparatul in modul standard si nu am simtit nevoia sa umbul prin el, decat la poza de noapte.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 3:22 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 3:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Stiu ca exista aparate cu telecomanda, dar nu stiu exact sa-ti spun ce si cum. De asemenea exista aparate care au ecranul in care vezi poza(ma refer la cel digital) care se poate scoate din locasul lui si orienta catre fata, pentru a vedea cum iese poza. Din punctul meu de vedere nu prea poti oricum sa-ti faci poze singur cu un peste de peste 15 kg.

Cu siguranta iti trebuie si trepied, daca vrei sa-ti faci singur poze.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 4:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.

Salut
Eu am o sapuniera din 1900 toamna dar care are timer. Faci cadrul cand ai timp, cu aparatul pe trepied, iar cand apare pestele doar setezi timer-ul, apesi pe buton si fugi sa faci poza :lol:
Acum cred ca majoritatea aparatelor au functia asta asa ca n-ar trebui sa ai probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 7:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


eu folosesc whistle cam ... pui telefonul pe trepied fluieri cand esti gata si in 3 secunde se declanseaza

Dar numai pentru solutii de avarie si numai ziua sau la pesti mai mici ... daca ii ceva serios atunci mai bine rog un vecin de stand sa imi faca poza cu aparatul foto

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 11:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.
Mai toate camerele foto (inclusiv modelele mai vechi) au timer. Modele mai noi au timer programabil (ex. când să declanșeze, câte cadre, cât timp între cadre). Se mai poate folosi remote controller (telecomandă). Modele cele mai recente pot fi controlate de la distanță de pe telefon (printr-o aplicație dedicată).

Mai ai nevoie doar de un trepied (sau adaptor pentru pichet și pichet) pe care să poți fixa camera.

Oricum, în ceea ce mă privește, prefer să-i explic rapid cuiva (partenerului de pescuit sau vecinului de stand) cum să-mi facă poza (asta dacă nu știe deja). Scena și setările aparatului le pregătesc eu dinainte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Sâm Dec 23, 2017 4:21 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


Depinde de aparat ,unele au o setare care iti permite sa faci o fotografie la 2-3-4-5- secunde pe o perioada de citeva minute , aparatelor care nu au asa ceva li se poate pune un transmitator - https://alpinelaboratories.com/pages/pulse care va ajuta nu numai la aceasta problema ,dar si la o multitudine de alte setari . Am acest gadget si lucreaza super .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
gimi_mures scrie:
...
O marca, un obiectiv, o caracteristica a aparatului foto sunt de ajutor pentru toata lumea, mai ales celor incepatori ca si mine in arta fotografica.

La marci ar fi - Canon sau Nikon
Obiectiv - ptr. incepatori, cel mai probabil 18-55mm sau 17-50mm .
ptr. avansati - 24-70mm, ori alte obiective fixe cu diafragma mai mare.
Alte lucrusoare ptr. inceput - trepied, card de memorie, acumulatori, blitz, telecomanda (nu e neaparat nevoie). Ptr. avanasati - mai multe blitzuri, trigere, stative, filtre, harduri, laptop, etc.

p.s.
Intre fotografia ca hobby si arta fotografica diferentele sunt enorme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mar Ian 09, 2018 11:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
KRo scrie:
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


eu folosesc whistle cam ... pui telefonul pe trepied fluieri cand esti gata si in 3 secunde se declanseaza

Dar numai pentru solutii de avarie si numai ziua sau la pesti mai mici ... daca ii ceva serios atunci mai bine rog un vecin de stand sa imi faca poza cu aparatul foto


Cred ca am gasit solutia ideala pentru a face poze singur ... recent am achizitionat un pachet camera gopro hero 5 + voice activated remote (telecomanda care raspunde la comenzi vocale), deabea astept sa o testez la pescuit

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: