CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 4:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 2:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
De exemplu, nu stiu daca Lucian sau Victor sau Matei aveau DSLR sau isi puneau problema fotografiei inainte sa devina clienti la Varlaam si sa intre intr-un cerc de pescari pentru care DSLR-ul face parte din echipamentul de pescuit. E posibil ca Varlaam sa fi avut o influenta in sensul asta.
Pentru mine cu siguranță a avut.

Importanța fotografiilor bune o conștientizasem de multă vreme deoarece pentru fiecare partidă de pescuit doream să am "mărturii" (uneori doar cu peisaje, alte ori și cu capturi). Eram mulțumit de calitatea fotografiilor făcute inițial cu un compact, apoi cu un bridge și uneori chiar cu telefonul și nu simțeam nevoia unor fotografii mai bune.

Lucrurile s-au schimbat în momentul în care am văzut fotografiile cu peștii de pe Varlaam. Atunci am realizat că, deși erau cu peștii capturați de mine, fotografiile mele erau "șterse" în comparație cu celelalte. Fotografiile mele nu îmi transmiteau aceeași emoție pe care o simțeam când priveam imaginile cu peștii de pe Varlaam.

Am vorbit cu Vlad și mi-a fost clar că fără o cameră foto corespunzătoare și cunoștințele necesare (fixate prin exercițiu) nu voi avea cum să am propriile fotografii comparabile cu cele pe care le văzusem cu peștii din Varlaam (exceptând cazurile în care Mădălin sau Brad mi-ar fi făcut poze cu camera lor).

Optica și setările disponibile la un DSLR (mă refer la modul manual) sunt cele care fac diferența între o poză realizată de același fotograf cu telefonul (sau o cameră foto "standard") și DSLR. Sau altfel spus, aplicând "regula 80-20" în cazul de față, 80% din rezultat îl obții cu orice cameră foto decentă dar pentru restul de 20% din rezultat ai nevoie de echipamentul și priceperea corespunzătoare. Până la urmă depinde ce dorește și cu ce se mulțumește fiecare, poze de "nota 8" sau fotografii de "nota 10".

Din punctul meu de vedere, ca să faci poze cu punga sau găleata de boilies "în capul peștelui" și cu steagul firmei de nadă pe umărul tău, nu ai nevoie de DSLR. Nici cea mai performantă cameră foto și nici cele mai avansate setări nu vor face dintr-o poză penibilă o fotografie frumoasă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 2:17 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Vlad Pavlovici scrie:
Lucian Manea scrie:
Atasez o fotografie facuta de Cristi (operatorul lui Vlad) intr-o partida la Tancabesti.
Cu ce credeti ca a fost facuta fotografia ?

Mie mi se pare ca poza lui Cristi de mai sus e un exemplu de compozitie, nu un exemplu de ilustrare a posibilitatilor foto ale telefonului.

Cristi are niste poze exceptionale facute cu telefonul, dar telefonul lui costa mai mult decat un DSLR entry-level, ca sa nu mai vorbim de priceperea lui.

Fara discutie ca un DSLR merita cumparat doar daca poti sa il folosesti intr-un mod creativ. Daca il folosesti in modul "Auto", il folosesti prea putin.


Aici imi permit sa nu fiu de acord cu voi , partea artistica a fotografiei de mai sus este super ,dar. daca va uitati atent rezolutia lasa de dorit ,cit ar fi telefonul de sofistificat ,in lipsa luminii nu va face fata . Un DSLR si in special unul full frame va avea acest super avantaj de a lucra foarte bine cu lumina putina ,chiar si pus pe auto . Asta o spun din proprie experienta . Cam 50%din fotografiile mele la pescuit sunt facute la rasarit ori apus ,deci cu lumina putina ,in acest caz un DSLR cu obiectiv stabilizat va bate orice telefon .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 2:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Vali, asta spuneam si eu, ca fotografia nu demonstreaza posibilitatile tehnice ale telefonului. Telefonul isi arata limitele in lumina slaba. Fotografia e interesanta pentru compozitie.

Internetul e plin de comparatii intre telefon si DSLR. Pentru un anumit tip de fotografie, telefonul e suficient. Daca vrei mai mult decat poate telefonul, treci la un DSLR sau la un mirrorless.

Problema noastra nu e insa cu ce aparat sa facem fotografii. Deja am trecut de la un subiect la altul. Subiectul era sa facem fotografii... si sa le facem corect. Cand ma uit la fotografiile de pe site-ul unui lac ca sa vad ce peste are si sa decid daca merita sa pescuiesc acolo, nu ma intereseaza cu ce aparat sunt facute pozele. Pot sa le faca si cu telefonul. Pot sa le faca si cu pila de unghii. Rezolutie, culoare, contrast, astea sunt detalii minore. Ma intereseaza in primul rand sa le faca, sa fie relevante si sa fie corect facute. Crapii de 20kg sa arate de 20kg, nu de 10kg. Ciortanii sa nu fie impinsi in fata ca si cum ar fi un nou record mondial.

Bineinteles, daca se poate si un mic element estetic, cum ar fi ca lacul sa nu se verse intr-un colt al fotografiei, pescarului sa nu-i creasca un pom din cap, iar fundalul sa nu fie compus din numarul de la masina si rufele puse la uscat, cu atat mai bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 3:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vali Pavaloaia scrie:
daca va uitati atent rezolutia lasa de dorit ,cit ar fi telefonul de sofistificat ,in lipsa luminii nu va face fata


Rezolutia nu are nicio legatura cu lipsa luminii.
Nu putem discuta despre rezolutie atata vreme cat pe forum esti limitat la numarul de pixeli pe care trebuie sa il contina fotografia. Comprimand fotografia, reduci numarul de pixeli iar rezolutia scade. Dar asta nu are nicio legatura cu lumina care intra sau nu in aparat / telefon.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 5:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salut
Mi se pare ca ati dus discutia prea departe intr-o directie gresita. Nu e nevoie de DSLR, obiective nushdecare sau cunostinte avansate ca sa faci o poza la pescuit...mai ales ca de cele mai multe ori tu esti subiect iar altcineva apasa pe buton.
Cred ca discutia ar trebui dusa mai degraba spre compozitie decat spre tehnica. O poza decenta se poate face cu orice telefon sau sapuniera daca se respecta anumite reguli. Cea mai importanta e manevrarea pestelui, aici mi se pare deficitar pescarul C&R care ajunge sa-si faca poze cu capturi. Apoi ce are in background.
Investitii in echipament, in programe de prelucrare foto ar trebui sa faca cei care produc bani din asta: proprietari de lacuri, cei sponsorizati de firme, jurnalist... . Mi se pare mai constructiv sa inveti un om cum sa aranjeze un cadru decat sa-i spui ca fara DSLR-ul cu obiectiv anamorfic cu filtru musai ND si pe setare manual n-are cum sa faca o poza de pus pe forum sau facebook.

Pun si eu doua poze, sa adaug continut forumului :)


Fişiere ataşate:
IMG_20171109_151135 (800x452).jpg
IMG_20171109_151135 (800x452).jpg [ 156.17 KiB | Vizualizat de 7440 ori ]
IMG_20171018_184407 (800x452).jpg
IMG_20171018_184407 (800x452).jpg [ 191.74 KiB | Vizualizat de 7440 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 5:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lucian Manea scrie:
Rezolutia nu are nicio legatura cu lipsa luminii.
Nu putem discuta despre rezolutie atata vreme cat pe forum esti limitat la numarul de pixeli pe care trebuie sa il contina fotografia. Comprimand fotografia, reduci numarul de pixeli iar rezolutia scade. Dar asta nu are nicio legatura cu lumina care intra sau nu in aparat / telefon.
Forumul are două restricții (limitări): rezoluția imaginii (800x600px) și dimensiunea fișierului (256KB). Dacă poza este în format JPEG (compresie cu pierdere de calitate) și ar fi permise rezoluții mai mari, ai putea să păstrezi rezoluția și să te încadrezi în dimensiunea maximă acceptă dar calitatea imaginii ar avea de suferit (se va vedea "pixel-at").

Totuși, cred că intrăm în detalii prea tehnice și ne îndepărtăm de subiect, respectiv de ce este important să avem fotografii bune și cum ajută fotografiile de calitate pescuitul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 7:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Si eu am telefon care depaseste la pret un DSLR , ziua sa zicem ca pozele sunt acceptabile spre ok , dar noapte daca nu ai aparat foto poti sa te stergi la fund cu orice telefon performant ca nu o sa faci o poza buna si nici cu un aparat tip sapun.

De aia exista aparate foto , pentru a face fotografii, asa si telefonul ,functia principala ii sa vorbesti la telefon nu sa faci pe artistul in fotografiere... daca telefoanele ar face fotografii decente in toate conditiile aparatele foto nu ar mai exista.

De ce la evenimente nu se folosesc la pozat telefoane ? Sau de ce cineva prefera la un eveniment sa angajeze fotograf dar la o partida pe pescuit nu ar da 2000ron pe un aparat foto pentru pozarea evenimentelor de pe malul lacului.

Aici s-a ajuns , sa se foloseasca telefonul la orice atata timp cat are functia respectiva , in curand careva destept o sa isi monteze pe cap telefonul si o sa o floseasca ca si lanterna de cap si o sa zica , ca ii la fel de bun ca un petzl , led lanser sau eu mai stiu ce firma producatoare de lanterne de cap.

Vai de noi...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 7:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-are nicio legatura calitatea fotografiei care se cere la un eveniment cu fotografiile de care are nevoie un pescar sau un lac. Sa nu exageram.

E ca si cum am le-am cere tuturor celor care posteaza pe forum sa se exprime la cel mai inalt nivel de profesionalism literar. N-ar mai scrie nimeni.

Discutia pe care am propus-o a plecat de la observatia ca majoritatea pescarilor nu fac fotografii. Iar multi dintre cei care fac fotografii le fac incorect. Acelasi lucru e valabil si in cazul lacurilor. De asta cred ca primul lucru pe care il putem spune lacurilor sau pescarilor este sa inceapa sa faca fotografii. Cu telefoane, sapuniere, bridge-uri. Cu orice pot. Nu neaparat cu DSLR-uri. In prima instanta, nu e atat de important sa faca fotografii bune, e suficient sa fie corecte. Ma refer aici la fotografiile cu capturi, care sunt baza fotografiei de pescuit. Fotografiile de atmosfera si peisaj sunt alta poveste.

Fac o distinctie intre fotografia corecta si fotografia buna. De exemplu, majoritatea fotografiilor pe care le publicam la Varlaam sunt corecte. Cateva se intampla sa fie bune, dar scopul nostru nu e sa fie bune, e sa fie corecte. Sa aiba incadrare corecta, expunere corecta, focus corect, sa prezinte pestele in asa fel incat sa-l puna in valoare. Sa nu deformeze proportiile, sa nu incerce perspective inselatoare. Sa nu minta.

Daca vom avea un numar tot mai mare de pescari si lacuri care fac fotografii corecte, va fi un progres din care vom avea cu totii de castigat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Sa stiti ca aceeasi problema exista si aici unde traiesc ,Montreal ,Canada. Fotografia in pescuit se rezuma la fotografii cu pesti de proasta calitate . Cunosc majoritatea pescarilor de crap din zona orasului unde traiesc ,cam 200 de pescari in system C&R , din ei cam 30-40 fac fotografii ,poate 5-6 de calitate buna . Aici nu se pune problema pretului unui apparat DSLR , luat la mina a doua costa destul de putin .Poate initierea unor concursuri de fotografie cu premii din partea siturilor , magazinelor ,revistelor ar ridica interesul pentru fotografie . La fel cu sistemul C&R ,si fotografia de pescuit tine de educatie si va fi strins legata de cei ce promoveaza pescuitul .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 10:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Daca vom avea un numar tot mai mare de pescari si lacuri care fac fotografii corecte, va fi un progres din care vom avea cu totii de castigat.
Cum putem ajunge acolo într-un orizont de timp rezonabil (câțiva ani)? Cum putem rupe cercul vicios "nu există fotografii bune deoarece nu există fotografii bune"? În opinia mea prin implicarea celor care au interese comerciale în domeniu.

De exemplu, un magazin de pescuit sau producător de nadă ar trebui să se asigure că pescarii pe care îi sponsorizează pot livra materiale de calitate (text, imagine, video). Mă rezum la imagine (fotografie) fiindcă despre asta vorbim. Dacă pescarul sponsorizat nu are resursele necesare (echipament și cunoștințe) să realizeze fotografii bune, sponsorul ar trebui să plătească un fotograf care să însoțească pescarul. Altfel, dacă pescarul sponsorizat nu face fotografii bune (sau nu face deloc), putem spune că sponsorul a aruncat banii pe fereastră.

La fel și în cazul lacurilor: administratorul (proprietarul) este cel direct interesat ca internetul să fie "inundat" de cât mai multe fotografii bune cu lacul și peștii din lac. Dacă se va aștepta ca aceste fotografii să vină de la sine, din partea pescarilor, îl putem bănui de naivitate. Dar dacă nu este naiv, atunci fie angajează un fotograf, fie investește în echipamente și învață să facă fotografii (măcar corecte).

Când pescarii vor vedea multe fotografii frumoase, vor fi din ce în ce mai mulți cei care vor dori (fie din invidie, fie din ambiție) să aibă fotografii similare. Și așa cum echipamentul lor de pescuit s-a tot completat în timp și a evoluat de la ieftin (slab calitativ) la scump, își vor cumpăra și cameră foto (plus accesoriile necesare). Și așa cum au învățat să lege cârlige, să arunce cu lanseta, să facă boilies, să interpreteze sonarul, să elibereze peștele etc., vor învăța să folosească și camera foto.

Când pescarii vor fi educați în domeniul fotografiei de pescuit, pozele penibile vor dispărea (sau vor fi mult mai puține, spre neglijabile).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: