CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 11:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Am inceput sa cochetez cu fotografia de pescuit in momentul in care am realizat ca singurele lucruri pe care le luam acasa in portbagajul masinii, sunt amintirile. Fie ca vorbim despre amintiri cu pestii prinsi si eliberati, fie ca vorbim despre un rasarit sau un apus, pasiunea mea pentru pescuit merita mai mult decat o poza facuta cu telefonul. Astfel, in prima faza, mi-am cumparat un DSLR si un obiectiv all around (cu o plaja focala cat mai variata).

Un rol important cred ca l-a jucat si prietenul meu Adi Botin, care isi luase si el cam in aceiasi perioada primul DSLR. Ne incurajam reciproc (el avand cateva luni de experienta in fata mea ma si ajuta) si ne tineam de glume pe malul lacului : "Nikon-ul meu este mai bun decat Canon-ul tau" .

La acea vreme, toti prietenii pescari care aveau o mai mare experienta in domeniul foto, dar si fotografi profesionisti imi spuneau : "trage cat mai multe cadre, uita-te peste ele acasa si vei ajunge sa performezi". Sincer, desi eram constient de buna lor intentie mi se parea ca aud cuvintele din copilarie : invata ca sa ajungi cineva.

Si, ce sa vezi .... aveau dreptate ! Nu inseamna ca ma intorceam astazi de la pescuit, descarcam cardul in laptop, ma uitam peste cadrele trase iar maine le faceam sa arate de revista. Dar, cu timpul, uitandu-ma la fotografiile din revistele de profil din afara tarii si la fotografiile mele, am inteles unde si ce sa corectez.

De-a lungul timpului mi-am achizitionat 1-2 obiective dedicate pentru anumite situatii, filtre de polarizare, trepied, etc. Usor usor, pasiunea mea pentru fotografie a inceput sa ia amploare, dar ca orice hobby, este costisitoare.

Investitia initiala despre care am vorbit mai sus (DSLR + 1 obiectiv de kit) nu o regret si sincer, nici nu a fost mare raportat la cate sute de ron aruncam in apa cu scafa, cobra sau cu spomb-ul. Pot spune ca a fost poate cea mai buna investitie din ultima perioada.

Am atasat o fotografie de rasarit de la ultima partida. S-a vorbit mai sus despre momentele in care trebuie sa fii "martor" pentru a le putea surprinde. Pana la acest rasarit, am fost martor la alte trei rasarituri de-a lungul ultimei mele partide - trei dimineti cu telefonul care suna la ora 6:45 si ma scotea din sacul de dormit.

De cand am luat in mana prima data DSLR-ul meu am inteles cum sa imi corectez erorile inevitabile de la inceput, am inteles cum sa ma folosesc de lumina, cum sa o interpretez. Am inteles multe si inca simt ca nu am inteles mai nimic :D


Fişiere ataşate:
Rasarit Select Baits.JPG
Rasarit Select Baits.JPG [ 103.78 KiB | Vizualizat de 7907 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 12:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2017 10:29 am
Mesaje: 23
Sunt o multime de lucruri de povestit in subiectul asta. M-am si regasit in articol pe undeva pentru partida facuta pe Varlaam, dar imi exprim si eu punctul de vedere si iti multumesc pentru ca "m-ai tras de urechi".
Intr-un an, in medie apas butonul de declansare intre 100.000-150.000 de ori, din Martie pana in Octombrie/Noiembrie port un rucsac de cateva kg bune in spate zi/noapte, am un nod in spatele omoplatului si dureri de spate din cauza aparatului.
In momentul in care plec la pescuit efectiv simt nevoie sa nu il am langa mine. Mi-am achizitionat un telefon care sa imi ofere minim 75% din confortul necesar ce tine de fotografierea pestilor/peisajelor etc. Rezolutia e potrivita, pot face fotografiile exact in acelasi format ca si un DSL-R, asta inseamna ca editarile se pot obtine foarte usor, doar ca.. ma incurca noaptea uneori (Dar nu pentru mult timp :lol: )

Sa revin la calitatea fotografiei in ochii mei, atata timp cat nu am nevoie sa fac un print mare, fotografiile vor ajunge la o rezolutie de maxim 2048px (Rezolutia maxim acceptata pe facebook), am cumparat cateva programe de editare de pe App Store, reusesc sa obtin timelapse-uri senzationale cu o cerinta minima de echipament, aici ma refer la trepied/laptop/sincronizare/exportare si sunt si la calitate HD.
Intr-adevar, cele mai mari capturi ale mele au venit noaptea, din sezonul 2018 am un oarecare rol in domeniul pescuitului, nu imi mai permit sa ofer imagini slabe. Pana acum le-am facut pentru mine, de la anul, imaginile mele se vor reflecta intr-un brand drag mie :oops: asa ca nu imi mai permit sa ofer imagini "slabe".
ImagineImagine

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 1:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca iarna trecuta s-a discutat pe forum despre ce ar putea face pescarii pentru a dezvolta pescuitul la crap in general, lacurile de crap, comunitatea crapista etc. Si concluzia a fost ca pescarii, pe cont propriu, nu pot face prea multe. Nu mi-a trecut prin cap sa spun atunci: faceti fotografii bune! O fotografie buna nu schimba cu nimic pescuitul, dar un numar din ce in ce mai mare de oameni care produc fotografii bune s-ar putea sa conteze.

Un impuls in directia asta vine de la firmele care inteleg sa puna accent pe imagine si vor angaja pescari competenti in domeniul imaginii. Banii pot sa impinga lucrurile inainte. Un alt impuls poate veni de la pescarii insisi, care inteleg ca performanta se plateste si pot fi interesati sa ajunga la un nivel de performanta care sa se transforme intr-un castig material. Foarte putini inteleg lucrul asta, dar poate ca in viitor vor fi mai multi care sa inteleaga.

Calitatea fotografiei poate influenta (chiar daca in mod subtil si extrem de lent) calitatea pescuitului. Tot ce tine de imagine - film si fotografie - poate crea modele. Daca ti se prezinta pescuitul cu imagini in care, ca sa dam un exemplu, standul e curat si pestii sunt fotografiati deasupra saltelei, intr-o lumina buna si pe un fundal natural, poti fi tentat sa urmezi modelul.

Cu cat avem mai multi oameni care transmit un mesaj de calitate prin fotografiile lor, cu atat e mai probabil ca mesajul sa fie receptionat in masa pescarilor. Repet, vorbim de un proces lent, dar totul e lent in pescuit. Schimbarile sunt vizibile de la un deceniu la altul, nu de la o zi la alta si nici macar de la un an la altul. De exemplu, faptul ca discutam subiectul fotografiei in felul in care o facem e o schimbare fata de acum zece ani, cand nu s-ar fi discutat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 2:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Postez o poza din 2013, facuta intr-o dimineata de primavara. Este una dintre cele mai reusite poze ale mele din punctul meu de vedere. Sper sa va placa si voua.


Fişiere ataşate:
IMG_2832.JPG
IMG_2832.JPG [ 114.97 KiB | Vizualizat de 7848 ori ]

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 6:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Din pacate sunt foarte putini pescari care vor sa aibe poze reusite si mai putini care stiu sa faca poze, dar statistica ii valabila in toate tarile , cel putin in care am umblat eu la pescuit.

O solutie buna si de apreciat este cea de la Varlaam unde capturile se fotografiaza de catre administratie , altfel ar fi aceasi situatie ca si pe celelalte lacuri. Nu ai nevoie de echipamente mega scumpe sa poti face niste fotografii bune , tre sa iti doresti asta , la urma urmei un pescar la crap nu ramane numai cu cateva poze dupa o partida , iar daca si pozele sunt de proasta calitate...

Pozele ar trebui sa fie oglinda unui pescar , dupa parerea mea nu poti fi un pescar bun sau complet daca nu ai niste poze cat de cat. Cel mai tare ma deranjeaza pozele in care pestele este ridicat atat de sus incat se vede jumatate din capul pescarului sau am vazut si poze in care nu se vedea capul pescarului, sau pozele incomplete in care nu se vad parti din aripioare ori coada sau capul pestelui... groaznic si binenteles categoria de pescari care tin crapii necorespunzator si se vad patru degete apropiate in poza la ambele maini.

Nu stiu care ar fi solutia , nici nu cred ca exista ... atata timp cat pescarul nu este preocupat de acest aspect , nu vad solutii.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 8:41 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Parerea mea este ca solutii exista, nici eu nu am facut poze la partidele initiale, sau erau poze de foarte proasta calitate. Incet, incet te educi si incepi sa iti dai seama cum sa faci poze. Ideea e ca daca sunt aduse in discutie subiectele legate atat de fotografia capturii cat si cea de peisaj, din ce in ce mai multi vor incepe sa-si doreasca lucrul asta.

Din pacate vad foarte multi pescari cu scule de cateva mii de euro bune (aici ma refer la cei care sar de 5000 euro), dar in continuare fac poze cu telefonul. Intr-adevar sunt telefoane care fac poze foarte bune, dar nu pot face in momentul de fata la nivelul unui DSLR. Mai e si problema ca daca nu stii sa coordonezi persoana care tine pestele si sa-i spui unde trebuie sa lucreze, degeaba incadrezi bine, iar de multe ori in febra momentului se uita aspectul asta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 9:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cea mai la indemana solutie e ca oamenii care administreaza lacuri de crap sa intelega ca fotografiile bune (corecte si credibile) sunt o forma de reclama eficienta si ieftina... si trebuie facute de ei, de administratori, nu de pescari.

Faptul ca un lac da atentie fotografiei nu produce doar fotografii bune pentru lacul respectiv. Poate face si ca o serie de clienti ai lacului sa devina interesati de fotografie. E o forma de presiune a grupului asupra individului. Daca cei din jurul tau au fotografii bune, iar tu ai fotografii slabe (sau n-ai deloc), poti fi convins mai usor sa te conformezi.

De exemplu, nu stiu daca Lucian sau Victor sau Matei aveau DSLR sau isi puneau problema fotografiei inainte sa devina clienti la Varlaam si sa intre intr-un cerc de pescari pentru care DSLR-ul face parte din echipamentul de pescuit. E posibil ca Varlaam sa fi avut o influenta in sensul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 11:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul in 2013 mi-am luat primul aparat DSLR care a intrat direct in echipamentul de pescuit, dar l-am luat si pentru vacante si chestii de genul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 12:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Cred ca trebuiesc explicate anumite aspecte, pentru a nu se intelege ca vrem sa crestem vanzarea de DSLR-uri in 2018 :D :

- daca ai un DSLR si il folosesti pe modul Auto, atunci vei avea niste cadre identice cu cele ale telefonului. Un pescar nu este interesat sa isi imprime pe tavan o poza cu un peste pentru a avea nevoie de rezolutia maxima pe care o scoate un DSLR. Asa cum spunea si Mario mai sus, telefoanele au in acest moment o rezolutie mult peste ceea ce avem noi nevoie. Nu ne este necesara rezolutia maxima pe care aparatul foto o scoate;

- un DSLR vine in slujba pescarului (fotografului) atunci cand este folosit in modul Manual sau Semi-manual . Abia atunci, DSLR-ul vine cu un plus de valoare fata de telefonul din buzunar si simti ca telefonul este gandit ca sa il folosesti in scopuri audio si nu foto - video;

- ca sa pozezi corect un peste este suficient si un telefon mobil de ultima generatie, nu ai nevoie de un DSLR. Te pozitionezi corect fata de lumina, incadrezi si gata...

- este mai important ca o poza sa transmita ceva (o stare, o emotie, etc) sau sa aiba mesaj;

Atasez o fotografie facuta de Cristi (operatorul lui Vlad) intr-o partida la Tancabesti. Eu sunt pe mal, Vlad este in barca incercand sa faca dintr-o trestie o Atropa / Carpspot :D
Cu ce credeti ca a fost facuta fotografia ?


Fişiere ataşate:
Tancabesti - pescuitul la ten.JPG
Tancabesti - pescuitul la ten.JPG [ 155.35 KiB | Vizualizat de 7700 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mie Noi 29, 2017 12:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Lucian Manea scrie:
Atasez o fotografie facuta de Cristi (operatorul lui Vlad) intr-o partida la Tancabesti.
Cu ce credeti ca a fost facuta fotografia ?

Mie mi se pare ca poza lui Cristi de mai sus e un exemplu de compozitie, nu un exemplu de ilustrare a posibilitatilor foto ale telefonului.

Cristi are niste poze exceptionale facute cu telefonul, dar telefonul lui costa mai mult decat un DSLR entry-level, ca sa nu mai vorbim de priceperea lui.

Fara discutie ca un DSLR merita cumparat doar daca poti sa il folosesti intr-un mod creativ. Daca il folosesti in modul "Auto", il folosesti prea putin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: