CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 12:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Fotografia de pescuit e un subiect pe care voiam sa-l discut de mai multa vreme pe forum. Acum, ca incepe sezonul de iarna, poate ca vom avea mai mult timp pentru el.

Din pacate, in materie de fotografie, stam la fel de slab ca si in materie de lacuri. Asa cum avem foarte putine lacuri de crap adevarate, avem si foarte putini pescari preocupati si priceputi in materie de fotografie.

Acelasi lucru e valabil si pentru administratorii lacurilor. Desi fotografiile bune sunt una dintre cele mai eficiente forme de promovare profesionista pentru un lac (si printre cele mai ieftine), majoritatea lacurilor nu acorda suficienta atentie fotografiei si, ca atare, au fotografii foarte slabe sau nu au deloc. Ideea ca pescarii isi vor face singuri poze si le vor trimite si lacului e complet gresita.

Alt aspect e tendinta de a face ca pestii sa apara cat mai mari in fotografii. Nu ma refer aici la obiceiul comic de a intinde mainile in fata ca sa maresti pestele, asta e un lucru care nici nu merita discutat. Ma refer la obiectivele pe care le folosim la fotografii. In general, fotografiem pestii cu obiective cu distanta focala scurta, care maresc pestele. Lucrul asta nu e specific pescarilor romani, se practica peste tot, dar in tari cu o cultura crapista mai rafinata sub aspect fotografic putem vedea multe fotografii facute diferit. Cine a urmarit revista lui Gaz Fareham, Subsurface Journal, a putut vedea o colectie fabuloasa de fotografii cu capturi facute cu totul altfel decat le facem noi.

In sfarsit, nu avem (inca) fotografi profesionisti specializati in fotografia de pescuit la crap. Cunosc fotografi profesionisti care sunt si pescari de crap. Majoritatea fac fotografii de pescuit... cu telefonul. Daca fac!

Faceti fotografii la pescuit? Va intereseaza sa aveti fotografii bune? V-ati gandit sa dati mai multa atentie fotografiei?

Daca aveti intrebari sau comentarii pe teme de fotografie, puneti-le in acest topic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 1:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad,

Eu unul fac destul de multe fotografii la o partida de pescuit. Am si DSLR, dar nu il folosesc atunci cand ploua. Mi-au iesit cateva fotografii foarte frumoase, in care surprind momentele importante si inedite ale partidei.

Nu de fiecare data rezultatul este cel pe care il vrei. Probabil ca si experienta sau mai bine zis lipsa ei isi spune cuvantul. Un alt lucru pe care l-am observat la cei care au reusit fotografii care sa uimeasca, este ca au bagat poza si au modificat-o, intr-adevar arata spectaculos, dar poza nu mai exprima realitate.

Am atasat si o poza just for fun. :)


Fişiere ataşate:
DSC_4213.JPG
DSC_4213.JPG [ 82.26 KiB | Vizualizat de 11227 ori ]

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 1:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei, asa este, prelucrarea foto poate ajuta foarte mult o fotografie.

Prelucrarea e insa doar un mod de a accentua culoarea sau de a corecta imaginea sau de a produce anumite efecte. Prelucrarea nu transforma o fotografie slaba intr-una buna. Calitatea fotografiei tine foarte mult de compozitie, care nu are legatura cu prelucrarea.

In privinta faptului ca o imagine nu exprima realitatea, daca privesti imaginea ca pe un produs artistic, nici nu trebuie sa exprime neaparat realitatea. Trebuie sa exprime viziunea fotografului. Compozitia, incadratura, lumina si posibilitatile tehnice ale aparatului sau obiectivului iti prezinta o imagine care nu e realitatea propriu-zisa, e o interpretare a realitatii.

Felicitari pentru DSLR - trage cat mai mult si "fura" cat mai mult de la altii si vei avea un instrument de comunicare foarte bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 2:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Pentru a face poze bune ai nevoie de cunostiinte in domeniu si nu in ultimul rand de un aparat foto bun care costa destul de mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 2:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gimi, si pentru a prinde crapi mari ai nevoie de acelasi lucru: cunostiinte in domeniu si, nu in ultimul rand, echipamente si nade care costa destul de mult.

Un DSLR entry-level de la o firma cum ar fi Canon sau Nikon costa in jur de 4-500 de euro cu tot cu obiectiv. Second hand, costa mult mai putin. La Varlaam, toate pozele sunt facute cu un DSLR vechi si un obiectiv fara pretentii. Daca am vrea sa le vindem, nu cred ca am lua 200 de euro pe ele.

Daca ai un interes pentru fotografie si vrei sa ti-l dezvolti, pretul aparaturii nu e un obstacol. Iar cunostintele vin pe parcurs.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 2:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Apropo de fotografia care exprima - sau nu - realitatea.

Una dintre fotografiile mele de pescuit preferate este cea de mai jos, pe care am folosit-o cu ani in urma la o reclama pentru Select Baits. Fotografia e facuta de Octav Buliga, iar pescarul din imagine e Vitalii Bujilov, care e un tip extrem de expresiv prin definitie, dar aici e si mai expresiv ca de obicei, pare transfigurat de o revelatie. In realitate, probabil ca tocmai voia sa intrebe: bai, baieti, ma mai tineti mult pe jos cu ciortanul asta? Dar imaginea spune altceva.

Fotografia e facuta pe standul Avicola 1 de la Tancabesti, cu un obiectiv ultra-wide Nikon 14-24mm f/2.8G ED, care e legendar printre utilizatorii de Nikon. Datorita distantei focale de 14mm, totul in fotografie e deformat, dar intr-un mod artistic, iar mesajul e foarte puternic.


Fişiere ataşate:
Banner Select Baits.jpg
Banner Select Baits.jpg [ 283.89 KiB | Vizualizat de 11184 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 3:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Din puctul meu de vedere cel mai greu este sa fii martor la anumite cadre care sa te avantajeze. Poti sa ai aparatura aparaturii, daca nu ai circumstantele care sa te ajute sa faci fotografii de exceptie, nu o sa ai decat o alta fotografie banala. Poza mea cu picaturile pe lansete, a fost facuta intr-o perioada de primavara timpurie si nu batea vantul, iar picaturile au ramas intacte cu orele, asta zic eu ca m-a ajutat sa fac o poza peste media mea.

Legat de pozele care deformeaza imaginea reala, este greu, daca nu foarte greu sa nu o dai in penibil. Problema e ca de exemplu daca faci poza unui peste si el pare imens, datorita obiectivului, oamenii isi vor da seama, insa poza lui Octav, este superba intr-adevar. Poate fi folosita in numeroase moduri si poti interpreta postura lui Vitali in n feluri.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Noi 27, 2017 8:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
"A fi martor" la anumite cadre tine mai putin de circumstante si mai mult de talent si de educatie. Esti martor daca stii la ce sa te uiti.

Victor Hodorog, directorul Fishing & Hunting Channel Romania, si-a pus in vara asta rulota in parcarea de la Varlaam si venea de la serviciu ca sa stea la Varlaam peste noapte. Arunca doua lansete din parcare, prindea un peste, facea cateva poze, se culca. Dimineata, se ducea inapoi la serviciu.

Fotografiile facute de el pe Varlaam de-a lungul catorva saptamani sunt superbe si le gasiti pe pagina lui de Facebook (https://www.facebook.com/victor.hodorog). Pe Varlaam, in tot acest timp, au trecut sute de pescari. Toti au fost martori la ce vedea Victor. Nu stiu sa fi facut nimeni vreo fotografie care sa semene cu ce facea el. O mostra, in imaginea de mai jos.


Fişiere ataşate:
@ Victor Hodorog - Simetrie pe Varlaam.jpg
@ Victor Hodorog - Simetrie pe Varlaam.jpg [ 39.97 KiB | Vizualizat de 11097 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 3:18 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Super topicul , sper sa schimbam informatii si sa invatam tehnici noi .
Cam de 6-7 ani sunt interesat de fotografie ,in special pentru pescuit ,in ultimii ani si pentru familie .A trebuit sa treaca ceva timp si sa urmez citeva cursuri pentru a intelege baza utilizarii unui DSLR ,lentile diferite,pentru situatii diferite ,apoi am inceput sa urmaresc informatie despre lumina si cum o pot folosi in avantajul meu .Nu a fost usor ,ma uit la fotografii facute acum 7-8 ani si mi se par de ne folosit .Ca si in pescuit ,va trebui sa aveti rabdare ,sa cititi ,sa va informati .Cel mai scump si capabil aparat nu va face fotografiile dorite ,ci persoana din spatele camerei .Un DSLR la mina a doua cu o lentila fixa de 40 mm nu costa mult ,dar veti face fotografii deosebite ,cel mai important ,sa nu aveti frica , folositi aparatul si din greseli veti invata .

Atasez o fotografie din ultima partida de pescuit ,nu am prins nici un peste ,in schimb rasaritul a oferit posibilitatea unor cadre de exceptie ceea ce a implinit iesirea .
Fişiere ataşate:
Webp.net-resizeimage.jpg
Webp.net-resizeimage.jpg [ 240.06 KiB | Vizualizat de 11046 ori ]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Noi 28, 2017 10:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Fotografia de pescuit cred că ar trebui privită din două perspective: pe de o parte cei care se promovează (și) prin intermediul fotografiilor și, pe de altă parte, cei care imortalizează momentul și/sau captura pentru galeria personală.

Atât pentru cei din prima categorie, cât și pentru cei din a doua categorie, primul pas spre a avea fotografii bune este să conștientizeze importanța acestora. Apoi, urmează firesc ceilalți pași: achiziționarea echipamentului și perfecționarea tehnicii.

Cei care au interese comerciale în pescuit (lacuri, producători de nadă etc.) ar fi beneficiarii direcți de pe urma fotografiilor de pescuit, mediatizarea acestor materiale făcând ca din ce în ce mai mulți pescari să-și dorească fotografii bune.

În ceea ce mă privește, am realizat că singurul element "palpabil" care îmi rămâne după o partidă de pescuit este albumul foto (peisajele și capturile, dacă au fost). Astfel, pot să revăd acele imagini și să-mi reîmprospătez amintirile. Cu cât fotografia este mai bună, cu atât intensitatea cu care retrăiesc acele evenimente este mai mare și amintirile sunt mai vii.

Aș vrea să fac o precizare: în opinia mea, o fotografie bună trebuie să fie în primul rând "corectă" (încadrare, compoziție, focus etc.) și apoi ne putem gândi la valoarea artistică. Cu alte cuvinte, walk before we can run, adică nu partea artistica a fotografiei ar trebui să ne preocupe în principal (la început), ci să avem cât mai multe fotografii corecte (nu cu peștele tăiat, nu cu pescarul cu jumătate de cap, nu cu pescarul în chiloți, nu cu cine știe ce găleți, pungi și alte obiecte în cadru, nu cu peștele nefocalizat, nu cu pomi care "cresc" din capul pescarului, nu cu apa lacului care "se scurge" spre stânga/dreapta etc.).

Legat de pozele făcute cu telefonul, indiferent de megapixelii disponibili, optica și setările camerei sunt extrem de limitate. Nu mă încălzește cu nimic o poză slabă care are, să zicem, 24 de megapixeli. Așa că, nemaifiind mulțumit de calitatea pozelor făcute cu telefonul și înțelegând valoarea unor fotografii bune, am decis să-mi cumpăr un aparat foto și să învăț să-l folosesc.

Totuși, o problemă de care m-am lovit este că nu îmi pot face singur fotografii. Chiar dacă aparatul foto este performant și am învățat să îl folosesc, nu mă ajută cu nimic (sau mă ajută prea puțin) dacă persoana care conduce ședința foto nu are cunoștințele necesare. Am avut partide în urma cărora fotografiile cu capturile au fost, din punctul meu de vedere, ratate. De aceea, cu cât sunt mai mulți pescari care știu să facă o fotografie corectă, cu atât cresc șansele să ne întoarcem acasă cu un album foto frumos (ex. dacă pescuiești singur sau partenerul de pescuit nu se pricepe, îl poți ruga pe vecinul de stand să-ți facă poze).

Dacă peștele capturat îmi plăcea cum arată, aveam un cadru (stand) frumos, lumină potrivită și cineva care să-mi facă poză, nu conta că peștele nu are 20kg+. Pentru mine o fotografie bună valorează mai mult decât greutatea peștelui (asta pentru că nu fac poze pentru alții, respectiv nu le pun pe Facebook ca să-mi "încordez mușchii" arătând altora ce pescar bun sunt eu). Internetul este plin "culturiști" care concurează pentru Mister Carpiverse.

Lăsând gluma, închei prin a spune că odată ce ai început să acorzi atenție fotografiei de pescuit, vei fi mult mai atent și în jurul tău. Dacă ai grijă să nu apară în cadru chiștoacele și cutiile/sticlele de bere/vin, nu le vei mai arunca la întâmplare pe stand. Dacă nu îți place cum arăți în poză cu lanțul de aur peste maieu și ciorapii în șlapi (între degete), vei fi atent la vestimentație. Dacă simți că umbrela roșie și cortul albastru nu își au locul în cadru, îți vei cumpăra unele care se încadrează mai bine în natură. Dacă îi vei vedea pe vecinii de stand că nu știu cum să facă o poză (fie nu au aparat foto, fie nu au cunoștințele necesare), te vei oferi să-i ajuți.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: